Ustalono, co sprawia, że mózg starzeje się szybciej. Grozi też alzheimerem

Każdy z nas doświadcza czasem negatywnych emocji - strachu, złości, lęku, smutku, wstydu, frustracji. Badania wykazały już, że zdolność do szybkiej zmiany stanu emocjonalnego jest korzystna dla zdrowia psychicznego, a osoby, które nie są w stanie regulować swoich emocji, a tym samym pozostają w tym samym stanie emocjonalnym przez dłuższy czas, są zwykle bardziej narażeni na depresję. W najnowszej pracy badacze podkreślają, że negatywne emocje sprzyjają starzeniu się mózgu, a praca nad lepszym ich kontrolowaniem może pomóc dłużej cieszyć się zdrowiem.

Badanych skonfrontowano z cierpieniem innych

Uważa się, że negatywne emocje, niepokój i depresja sprzyjają rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych. Badacze z Uniwersytetu Genewskiego (Szwajcaria) postanowili jeszcze lepiej zrozumieć proces starzenia się mózgu, badając aktywność mózgu zarówno u osób młodych, jak i starszych w konfrontacji z psychologicznym cierpieniem innych.

Uczestnikom badania pokazywano krótkie filmy przedstawiające osoby cierpiące emocjonalnie, np. podczas klęsk żywiołowych lub innych sytuacji kryzysowych, oraz filmy o neutralnej treści emocjonalnej. Aktywność ich mózgów obserwowano za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Reklama

W pierwszej części eksperymentu naukowcy porównali grupę składającą się z 27 osób w wieku 65 lat i starszych z grupą 29 osób w wieku ok. 25 lat. Następnie powtórzyli ten sam eksperyment na 127 starszych osobach.

"Naszym celem było ustalenie, jaki ślad mózgowy pozostaje po obejrzeniu scen emocjonalnych, aby ocenić reakcję mózgu, a przede wszystkim jego mechanizmy naprawcze. Skoncentrowaliśmy się na osobach starszych, aby zidentyfikować możliwe różnice między normalnym a patologicznym starzeniem się" - cytuje współautora badania, prof. Patrika Vuilleumiera, "News Medical".

Negatywne emocje modyfikują połączenia międzyneuronalne

Badacze zaobserwowali różnice we wzorcach aktywności mózgu osób młodszych i osób starszych. Były one najbardziej zauważalne w poziomie aktywności sieci trybu domyślnego, która jest silnie aktywna w stanie spoczynku, a której działanie często zakłócane jest przez stany depresyjne lub lękowe. 

Naukowcy odkryli, że połączenia neuronalne osób w podeszłym wieku wykazują znaczną inercję emocjonalną, a negatywne emocje nadmiernie i na długo je modyfikują, zwłaszcza w tylnej części kory zakrętu obręczy i ciała migdałowatego - dwóch obszarów mózgu zaangażowanych w regulację emocji i pamięć autobiograficzną.

Większość starszych osób ma tendencję do lepszego regulowania swoich emocji, w porównaniu z osobami młodszymi, łatwiej skupia się też na pozytywnych szczegółach. Badacze zauważają, że "zwiększenie aktywności połączeń synaptycznych między tylną korą zakrętu obręczy a ciałem migdałowatym może jednak wskazywać na pewne odchylenia od normalnego procesu starzenia się, zwłaszcza u seniorów z większą tendencją do odczuwania lęku oraz do rozpamiętywania". Tylna kora zakrętu obręczy jest jednym z obszarów najbardziej dotkniętych demencją, co sugeruje, że obecność tych objawów może zwiększać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych - dodają.

Radzenie sobie z emocjami może uchronić przed chorobami?

Autorzy badania zwracają uwagę, że ich wyniki sugerują, że lepsze radzenie sobie z negatywnymi emocjami, np. poprzez medytację, może pomóc w ograniczeniu neurodegeneracji. Do chorób neurodegeneracyjnych zalicza się m.in. chorobę Alzheimer i chorobę Parkinsona.

Specjaliści będą sprawdzać m.in. wpływ dwóch rodzajów medytacji - medytacji uważności, która polega na zakotwiczeniu się w teraźniejszości w celu skoncentrowania się na własnych uczuciach, a także medytacji, której celem jest aktywne wzbudzanie pozytywnych emocji w stosunku do innych.

CZYTAJ TAKŻE: 

Blaszki amyloidowe w mózgu dają specyficzne objawy. To początek choroby Alzheimera

Psychobiotyki. To, co jesz, wpływa na twój mózg

Pięć powodów, dla których twój mózg lubi ćwiczenia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: starzenie się | choroby neurodegeneracyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL