Zwapnienie szyszynki. Skąd w maleńkim gruczole złogi wapnia?

Szyszynka to mały gruczoł ukryty wewnątrz naszego mózgu. Przez Egipcjan była nazywana "trzecim okiem", natomiast według wyznawców hinduizmu na jej wysokości znajduje się czakra, której uaktywnienie wiąże się z nabyciem zdolności czytania w myślach i widzeniem aury ludzi. W szyszynce, wraz z wiekiem, dochodzi do odkładania się złogów wapnia. Dowiedz się, czym jest zwapnienie szyszynki i czy fluor ma wpływ na ten proces.

Czym jest szyszynka?

Szyszynka jest drobnym gruczołem wielkości ziarna soi, który znajduje się wewnątrz mózgu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka - dzięki wydzielaniu melatoniny reguluje cykl dobowy i odpowiada za prawidłowe działanie zegara biologicznego. Produkcja melatoniny przez szyszynkę jest regulowana poprzez ilość światła dostającego się na siatkówkę. To właśnie dlatego jej największe wydzielanie obserwuje się wieczorem i w godzinach nocnych, co ułatwia zasypianie. Z kolei rano budzimy się, ponieważ światło przedostające się do sypialni hamuje uwalnianie melatoniny.

Reklama

Szyszynka a melatonina - funkcje melatoniny w organizmie

Melatonina jest także niezbędna dla prawidłowego rozwoju płodu i noworodków, uczestniczy w tworzeniu się łożyska, dojrzewaniu układu nerwowego i w procesie wzrostu dziecka. Pełni także istotną rolę w regulacji ciśnienia tętniczego, zapewnia utrzymywanie gęstości kości na odpowiednio wysokim poziomie i prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Przypisuje się jej także właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Zwapnienie szyszynki - co to?

Zwapnienia szyszynki występują bardzo często - szacuje się, że występują u ponad połowy ogólnej populacji. Większość osób nawet nie jest świadoma, że je ma, ponieważ najczęściej nie dają żadnych objawów i zwykle są niegroźne. 

Złogi wapnia w szyszynce są często przypadkowo wykrywane podczas rezonansu magnetycznego głowy, wykonywanego z powodu innych dolegliwości. 

Szyszynka jest gruczołem bardzo podatnym na odkładanie wapnia i proces ten nasila się wraz z wiekiem, jednak zwapnienia mogą występować już nawet u noworodków. Fizjologiczne zwapnienia mają zwykle od trzech do pięciu milimetrów. Większe złogi, przekraczające centymetr, mogą sugerować guza szyszynki i wymagają pogłębienia diagnostyki.

Konsekwencje zwapnienia szyszynki

Obecnie panuje pogląd, że zwapnienie szyszynki to tylko i wyłącznie naturalny, fizjologiczny proces, który nie może mieć szkodliwego wpływu na organizm człowieka. Niektóre dane naukowe sugerują jednak, że może istnieć związek między obecnością złogów na szyszynce a schizofrenią, chorobami neurodegeneracyjnymi (szczególnie chorobą Alzheimera) i starzeniem się organizmu. Może być to związane ze zmniejszeniem produkcji melatoniny przez zwapniałą szyszynkę i osłabieniem jej działania ochronnego na ośrodkowy układ nerwowy.

Zwapnienie szyszynki a fluor

W Stanach Zjednoczonych woda do picia jest od 1950 roku wzbogacana o nieorganiczne związki fluoru w celu ochrony przed próchnicą zębów. Pojawiły się jednak doniesienia, że nadmiar fluoru może nasilać odkładanie się związków wapnia w szyszynce i prowadzić do spadku wydzielania przez nią melatoniny. Według badaczy z McMaster University w Kanadzie fluor może przyczyniać się do problemów z zaśnięciem i innych zaburzeń snu wśród osób w wieku 16-79 lat. Do podobnych wniosków doszli badacze z Icahn School of Medicine w Nowym Jorku, jednak ich grupa badawcza obejmowała jedynie osoby nastoletnie w wieku 16-19 lat. Oba badania opierały się na analizie dostępnych danych z dwóch ogólnokrajowych ankiet dotyczących zdrowia - NHNES w przypadku badania w USA, i CHMS w Kanadzie. 

Obecnie fluoryzowanie wody budzi wiele kontrowersji odnośnie faktycznej skuteczności i obaw o możliwy, odległy wpływ na zdrowie takiego działania. W niektórych krajach, m.in. w Kanadzie, Finlandii, Holandii i Danii, odeszło się od tej metody zapobiegania próchnicy. 

Więcej informacji na temat zwapnienia szyszynki można znaleźć TUTAJTUTAJ i TUTAJ

CZYTAJ TAKŻE: 

Nie potrafią zapanować nad sennością. To narkolepsja

Znaczenie diety dla utrzymania w zdrowiu gruczołu szyszynki

Fluor - fakty i mity

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL