Masz intensywny katar? To nie musi być przeziębienie

Polipy zatok to problem, który dotyczyć może nawet 5 proc. populacji. Zazwyczaj występuje on u pacjentów w wieku 50-60 lat. Obecność polipów rozpoznamy m.in. po uporczywym katarze i bólu głowy. Dla polipów charakterystyczna jest również wydzielina z nosa, uczucie zatkanego nosa, problemy z węchem oraz częste kichanie. Leczeniem zajmuje się laryngolog. Za najskuteczniejszą metodę leczenia uważa się usunięcie polipów nosa i zatok. Co jeszcze trzeba wiedzieć na ten temat? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Polipy zatok - co to jest?

Polipy nosa i zatok to miękkie rozrosty błony śluzowej. To powszechny problem, który dotyczyć może nawet 5 proc. populacji. Co istotne, polipy najczęściej występują u osób pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Warto pamiętać, że są to łagodne zmiany o charakterze nienowotworowym. Jakie są przyczyny powstawania polipów? Uważa się, że za polipy odpowiadać może przede wszystkim stan zapalny śluzówki. Do czynników ryzyka zaliczyć można również alergie, zespół nieruchomych rzęsek PCD, astmę, alergiczne ziarniniakowe zapalenie naczyń, mukowiscydozę i zespół Churga i Strauss. Zdarza się także, że polipy nosa i zatok mają podłoże genetyczne.

Reklama

Polipy zatok - objawy

Polipy zatok powodować mogą nieprzyjemne objawy, które początkowo mogą wskazywać na przeziębienie i infekcję dróg oddechowych. Polipy najczęściej łączą się z intensywnym katarem i bólem głowy. Poza tym, zdarza się, że u pacjentów zaobserwować można także wyciek wydzieliny z jam nosa, uczucie zatkanego nosa, problemy z węchem, częste kichanie, mówienie przez nos, chrapanie czy w końcu zniekształcenie nosa.

Leczeniem polipów nosa i zatok zajmuje się lekarz laryngolog. Rozpoznanie choroby zazwyczaj następuje na podstawie badania laryngologicznego wziernikiem lub endoskopem. Warto wiedzieć, że to właśnie druga metoda - badanie endoskopem - jest dużo bardziej precyzyjna i pozwala na zaobserwowanie nawet niewielkich polipów.

Polipy zatok a częsty katar i bóle głowy - jak pozbyć się objawów?

Leczenie polipów zatok przede wszystkim zależy od ich przyczyny. W przypadku polipów na tle alergicznym, wystarczające może okazać się wyeliminowania z otoczenia alergenów. Gdy jest to niemożliwe, stosuje się leki przeciwalergiczne. Dobre efekty przynoszą również kortykosteroidy. To substancje o działaniu przeciwzapalnym. Można je stosować zarówno doustnie, jak i miejscowo. Jeśli polipy mają charakter bakteryjny, wskazana może być również antybiotykoterapia.

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest jednak zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu polipów nosa i zatok. Zabieg wykonuje się metodą endoskopową. Poprzez usunięcie zmian z powodzeniem przywrócić można odpowiednią wentylację i drenaż zatok. Aby wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe, podczas zabiegu pobiera się niewielki wycinek do badania histopatologicznego.

W przypadku, gdy polipy związane są z inną chorobą, np. astmą oskrzelową, konieczne jest podjęcie specjalistycznego leczenia pod kątem choroby podstawowej.

Domowe sposoby na polipy

Warto pamiętać również o tzw. domowych sposobach na polipy. Nie mogą być one podstawą leczenia i nie zastąpią wizyty u specjalisty, jednak przy regularnym stosowaniu, mogą poprawić komfort pacjenta. Na polipy zatok stosować można m.in. płukanki solą fizjologiczną i inhalacje parą wodną. Istotna jest również odpowiednia profilaktyka. Ryzyko pojawienia się polipów zmniejsza regularne nawilżanie śluzówki nosa, np. kroplami z aloesu czy olejku eukaliptusowego. Ważna jest również odpowiednia jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Pomocny może okazać się dobrej jakości nawilżacz powietrza

CZYTAJ TAKŻE:

Ból głowy? Może zwiastować te choroby

Kilka prostych sposobów na leczenie uciążliwego kataru

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zatoki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL