Chora wątroba daje oznaki poprzez ciało. Puchnie kilka miejsc
Opuchlizna może pojawić się na ciele na skutek wielu zmian, jakie zachodzą w organizmie, ale również być objawem nieprawidłowej pozycji ciała czy reakcją alergiczną. Do obrzęków dochodzi również wtedy, kiedy organizm nie radzi sobie z odprowadzeniem wody lub gdy gromadzi się zbyt wiele toksyn. Objaw ten może alarmować, że jeden z ważnych narządów, jakim jest wątroba, zaczyna chorować. Na co zwrócić szczególną uwagę i kiedy udać się do lekarza?
Wątroba to największy narząd wewnętrzny, zlokalizowany po prawej stronie jamy brzusznej. Waży nawet 1,5 kg, a wypełniona krwią o 500 g więcej. Jest niezwykle istotnym narządem, ponieważ reguluje gospodarkę węglowodanową, tłuszczową, a także gromadzi zapasy witamin i odtruwa organizm. To właśnie w wątrobie wytwarzana jest żółć, która trawi tłuszcze, a także zachodzi fagocytoza - pochłanianie fragmentów komórek, bakterii, wirusów czy grzybów.
Zaburzenia pracy wątroby są odczuwalne dla całego organizmu, dlatego jakiekolwiek oznaki, że wątroba niedomaga, nie powinny być lekceważone.
Choroby wątroby mają różne podłoże i mogą być spowodowane nieprawidłową dietą, nadużywaniem alkoholu, zażywaniem dużej ilości leków czy zarażeniem wirusem zapalenia wątroby typu B lub C.
Oznaką zaburzeń pracy tego narządu, są obrzęki. Opuchlizna spowodowana jest nieprawidłową syntezą białek, które są konieczne do zachowania przeciwobrzękowego ciśnienia onkotycznego. W organizmie dochodzi do zatrzymania dużej ilości wody, umiejscowionej poza komórkami i poza naczyniami krwionośnymi. Ponadto, chora wątroba o wiele gorzej radzi sobie z odtruwaniem organizmu z toksyn, co również przyczynia się do wystąpienia obrzęków.
W przypadku chorej wątroby charakterystyczne miejsca, które puchną, to przede wszystkim:
- stopy,
- kostki,
- całe nogi,
- brzuch.
Obrzęki umiejscowione na kończynach dolnych świadczą o zaburzeniach syntezy białek oraz zatrzymaniu wody w organizmie.
Spuchnięty brzuch to sygnał alarmujący o tym, że u pacjenta może rozwijać się wodobrzusze. Za jego główną przyczynę uznaje się nadciśnienie wrotne - czyli nadciśnienie w żyle wrotnej, która doprowadza krew do wątroby. Oprócz gromadzenia nadmiernej ilości płynów w okolicy brzucha, wytwarza się również krążenie oboczne.
Powiększający się brzuch nie jest jedynym objawem wodobrzusza. U pacjentów występuje dyskomfort w jamie brzusznej, ból, a także nudności i wymioty.
Nawracająca opuchlizna nóg może świadczyć o stłuszczeniu wątroby. Choroba ta rozwija się najczęściej u osób otyłych, chorujących na cukrzycę typu 2., niedoczynność tarczycy czy zespół policystycznych jajników.
Oprócz opuchlizny nóg, objawami towarzyszącymi w stłuszczeniu wątroby są:
- utrata apetytu,
- przewlekłe zmęczenie,
- świąd skóry,
- "pajączki" na skórze,
- spadek masy ciała.
Objawy chorej wątroby są widoczne również na twarzy. Mogą pojawić się przebarwienia w postaci brunatnych plam. Najczęściej występują one w okolicach ust oraz oczu. Skóra staje się sucha i pomarszczona, a nawet przybiera żółty odcień.
Na skutek zaburzeń pracy wątroby dochodzi również do obrzęku całej twarzy, lub opuchlizny zlokalizowanej w okolicach oczu. Jeśli obrzękowi towarzyszy pokrzywka, może świadczyć to o zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu B.
Pojawiające się obrzęki mogą być objawem wielu dolegliwości. Do najczęstszych chorób zalicza się choroby serca - poprzez zaburzenie funkcjonowania tego mięśnia, dochodzi do zastoju krwi w częściach dystalnych ciała, co jest równoznaczne z opuchlizną przede wszystkim rąk i nóg.
Choroby nerek objawiają się m.in. opuchlizną powiek, rąk i nóg. Skóra w dotyku przypomina ciasto, jest miękka i mocno napięta.
Zakrzepica żył objawia się w postaci obrzęku, zazwyczaj jednej nogi. Oprócz opuchlizny, noga może być bolesna w dotyku, ocieplona, a skóra na niej zaczerwieniona.
Choroby tarczycy mogą objawiać się obrzękami występującymi na twarzy, powiekach ale także łydkach. Opuchlizna spowodowana jest zaburzeniami w gospodarce hormonalnej i pojawia się zarówno w niedoczynności jak i nadczynności tarczycy.
CZYTAJ TAKŻE:
Napadowe bóle brzucha? To może być migrena brzuszna
Tak poznasz, że tłuszcz trzewny "obrasta" wątrobę
Skóra banknotowa to objaw chorej wątroby. Pięć charakterystycznych cech