Pięć sposobów na niestrawność
Niestrawność pojawia się bardzo często po spożyciu obfitego posiłku. Objawia się m.in. bólem brzucha, nieprzyjemnym odbijaniem, wzdęciami lub wymiotami. Jak sobie z nią radzić? Poniżej przedstawiamy pięć sprawdzonych sposobów na niestrawność.
Niestrawność (inaczej dyspepsja) to nieprzyjemne uczucie, które może być spowodowane przejedzeniem lub spożyciem ciężkostrawnych produktów. Zaliczyć można do nich m.in. smażone w głębokim tłuszczu mięso, desery przygotowane z tłustej śmietany i masła, rośliny strączkowe, np. groch i ciecierzyca. Niestrawność wystąpić może po spożyciu gotowych produktów garmażeryjnych, a także tłustych fast foodów.
Należy pamiętać, że niestrawność to nie choroba. To zespół nieprzyjemnych objawów o różnej intensywności. Poniżej przedstawiamy możliwe oznaki dyspepsji.
Objawy niestrawności to:
- ból brzucha,
- nieprzyjemne odbijanie,
- nieprzyjemny smak w ustach,
- wzdęcia,
- wymioty,
- nudności,
- biegunka lub zaparcia,
- uczucie pełności w nadbrzuszu,
- gazy,
- zgaga,
- uczucie ciężkości,
- ospałość,
- czkawka.
Za prawidłowe trawienie odpowiada nasz układ trawienny. W przypadku przejedzenia lub spożycia ciężkostrawnego posiłku dochodzi do sytuacji, w której układ trawienny jest obciążony i nie pracuje prawidłowo. Poza niewłaściwą dietą, problemy z trawieniem mogą być związane także z innymi chorobami. Dotyczyć to może schorzeń żołądka, trzustki i wątroby. Nie każdy wie, że w procesach trawiennych niezwykle istotny jest również styl życia - odpowiednia dawka snu, ruch oraz unikanie stresu.
Przede wszystkim należy unikać tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Codzienna dieta powinna być oparta na chudym mięsie i sezonowych warzywach oraz owocach. Warto włączyć do jadłospisu również nabiał - zwłaszcza jogurty i kefiry.
Kluczowy jest również błonnik, który znacząco przyśpiesza trawienie. Znajdziemy go w produktach pełnoziarnistych, m.in. w pieczywie razowym, kaszy gryczanej i płatkach owsianych, a także w niektórych owocach (np. jabłkach).
Nie należy zapominać również o odpowiednim nawodnieniu. Każdego dnia należy spożywać minimum 2 litry wody.
W aptekach i sklepach zielarskich znaleźć można wiele preparatów na niestrawność. Większość można kupić bez recepty. Dobre efekty przynosi omeprazol, pantoprazol czy famotydyna. Leki dostępne są zarówno w formie tabletek, jak i syropów. Nie należy również zapominać o tzw. domowych sposobach na niestrawność.
1. Herbaty i napary ziołowe - w walce z niestrawnością szczególnie przydatne będą takie zioła jak mięta pieprzowa, dziurawiec, nasiona kolendry, kwiat nagietka, mięta i rumianek. Napary spożywać można 2-3 razy dziennie. W przypadku, gdy chory przyjmuje na stałe leki (nawet wydane bez recepty), przed rozpoczęciem terapii ziołami należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jakie zioła mają potwierdzone badaniami działanie i można przyjmować je bezpiecznie? CZYTAJ TUTAJ.
2. Ocet jabłkowy - pobudza wydzielanie soków trawiennych. Jedną łyżeczkę octu należy rozcieńczyć ze 100 ml wody. Taki napój można spożywać nie tylko po ciężkostrawnym posiłku. W przypadku problemów z trawieniem, ocet jabłkowy można włączyć do codziennej diety.
3. Soda oczyszczona - działa wiatropędnie, neutralizuje soki żołądkowe oraz łagodzi zgagę i nieprzyjemne odbijanie. Jak przygotować napój z sody? Do szklanki wody należy dodać łyżeczkę sody oraz łyżeczkę soku z cytryny lub łyżkę octu jabłkowego. Wszystko dobrze wymieszać i wypić.
4. Imbir - zapobiega skurczom żołądka i jelit oraz łagodzi zgagę i nudności. Najlepsze efekty przyniesie ciepły napój z imbiru. Jego przygotowanie jest bardzo proste. Kilka plastrów imbiru należy zalać wrzątkiem i odczekać kilka minut.
5. Ciepły okład - łagodzi ból brzucha i działa uspokajająco. Wykorzystać do tego można np. termofor z gorąca wodą. Kupimy go w większości sklepów sieciowych.
CZYTAJ TAKŻE:Dlaczego warto pić kompot z suszonych owoców? Nie tylko w Wigilię