Imbir pełen mocy. Poznaj 20 prozdrowotnych właściwości imbiru
Imbir to jedna z najzdrowszych i najsmaczniejszych przypraw na świecie. Warto sięgać po nią właśnie teraz z racji tego, że działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, a w dodatku rozgrzewająco i wykrztuśnie. Szczególną popularnością cieszą się zdrowotne napary z dodatkiem świeżego imbiru, a także miodu i cytryny. Nie ma lepszych na zimowe wieczory, ale warto stosować go przez cały rok. Sprawdź, na jakie dolegliwości pomoże ci imbir.
Imbir należy do tej samej rodziny co kurkuma i kardamon. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. To integralny składnik diety mieszkańców tego regionu, ceniony za swoje właściwości aromatyczne, smakowe i lecznicze. W różnych formach medycyny tradycyjnej i alternatywnej, ze względu na te ostatnie, stosowany jest od wieków.
Swój niepowtarzalny zapach i smak imbir zawdzięcza związkom, z których najważniejszymi są gingerole. Jak wynika z badań, mają one silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Sam korzeń jest źródłem podstawowych składników odżywczych - głównie węglowodanów. Poza tym w korzeniu imbiru znajdziemy witaminy: witaminę C, B1, B2, kwas foliowy, witaminę E, A oraz K. Ze składników mineralnych należy wspomnieć o wapniu, fosforze, żelazie i potasie.
Imbir używany jest od tysięcy lat w leczeniu wielu powszechnych dolegliwości. To dlatego, że:
- działa przeciwbólowo - łagodzi bóle głowy, migreny i bóle menstruacyjne;
- działa przeciwzapalnie - wspomaga organizm w walce z przeziębieniem, ale też łagodzi np. bóle stawów, których źródłem jest stan zapalny;
- działa antyoksydacyjnie - przeciwdziała wolnym rodnikom przyspieszającym procesy starzenia organizmu;
- pobudza krążenie, działa rozgrzewająco, napotnie;
- obniża gorączkę i hamuje skurcze oskrzeli;
- działa wykrztuśnie i rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych, łagodzi kaszel;
- wzmacnia odporność;
- hamuje rinowirusy odpowiedzialne za większość przeziębień;
- hamuje rozwój bakterii, m.in. Escherichia coli, Proteus vulgaris, Vibrio cholerae czy Salmonella typhimurium, a do tego wielu pierwotniaków i bezkręgowców pasożytniczych;
- obniża ciśnienie tętnicze;
- pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi;
- podkręca metabolizm;
- obniża poziom cholesterolu we krwi;
- zapobiega możliwości powstawania zatorów w naczyniach;
- pobudza pracę żołądka, działa żółciopędnie i rozkurczowo;
- niweluje wzdęcia i gazy;
- łagodzi nudności i wymioty;
- może zapobiegać wrzodom żołądka wywołanym przez niesteroidowe leki przeciwzapalne;
- wpływa korzystnie na pamięć i koncentrację;
- działa odkażająco i odświeżająco (dlatego stosowany jest w higienie jamy ustnej).
Imbir nie jest wskazany u osób zmagających się z wrzodami żołądka, wrzodami dwunastnicy i refluksem żołądkowo-przełykowym. Wynika to z obecności w przyprawie substancji, które drażnią śluzówkę przewodu pokarmowego i mogą wpłynąć na pogorszenie dolegliwości. Co więcej, przyprawa ta może wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, w tym przeciwzakrzepowymi i hipoglikemicznymi, dlatego, jeśli je łykasz, lepiej zrezygnuj z tego dodatku.
Ostrożnie z produktami z imbirem w składzie u najmłodszych - nie należy podawać ich dzieciom, które nie ukończyły roku.
Jeśli przesadzimy z imbirem, możemy spodziewać się bólów brzucha, biegunki czy zgagi.
Herbatę z imbirem możesz kupić w każdym supermarkecie. Ale lepiej będzie, jeśli przyrządzisz ją samemu i dodasz swoje ulubione składniki. Sposobów jest kilka.
W większym dzbanku zaparz swoją ulubioną mocną herbatę. Następnie dodaj do niej pokrojoną w plasterki cytrynę (lub np. pomarańcze) - wystarczy pół owocu. Imbiru nie musisz obierać, ale jeśli decydujesz się na taki ze skórką (jest ona dobrym źródłem błonnika i zawiera podobne wartości jak miąższ), powinien być dokładnie umyty. Wystarczy kilka cienkich plasterków korzenia. Jeśli lubisz miód, jak najbardziej tu pasuje - dwie łyżki na dzbanek tak przyrządzonego wywaru wystarczą. Taki napój pomoże w przeziębieniu i grypie, ale też zadziała prewencyjnie.
Drugi sposób jest nieco mniej popularny, ale warto go wypróbować.
Zagotuj pół litra wody. Do znajdującego się wciąż na gazie wrzątku wrzuć kilka plasterków imbiru i gotuj dalej pod przykryciem przez 15-20 minut. Następnie odcedź wywar. Do smaku dodaj cytrusy i posłodź miodem. Jeśli tak przyrządzony wywar z imbiru nie będzie ci smakować, możesz w trakcie gotowania imbiru dorzucić torebkę z herbatą (wtedy imbir gotuj przez ok. trzy minuty, a wraz z herbatą przez kolejnych kilka minut).
Do naparów z imbirem pasować będą takie przyprawy korzenne jak kurkuma, goździki, cynamon czy gałka muszkatołowa.
Czytaj także:
Jarzębina - jesienny dar natury dla zdrowia nerek i serca