Reklama

Prawdy i mity o refluksie

Refluks: Objawy, diagnoza i leczenie

Co powinniśmy wiedzieć o tym schorzeniu?

1. Jedynym objawem tej dolegliwości jest odbijanie po jedzeniu. NIE

Oprócz tego charakterystycznego sygnału może pojawić się też ból w śródpiersiu, uczucie obrzęku gardła, kaszlu z refluksowego podrażnienia głośni, zapalenie zatok czy ucha środkowego.

2. Chorobie tej sprzyja niewłaściwa dieta. TAK

Istnieje cała grupa pokarmów, która może wywoływać refluks, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Są to przede wszystkim tłuste potrawy, ale też kawa, alkohol, czekolada oraz cytrusy, napoje gazowane i ostre przyprawy.

Reklama

3. Postawienie diagnozy jest bardzo trudne. NIE

Podstawowym badaniem, umożliwiającym rozpoznanie choroby refluksowej, jest RTG przełyku z kontrastem. Czasem wykonuje się też endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego lub tzw. test omeprazolowy.

4. Ulgę przynoszą leki z omeprazolem lub pantoprazolem. TAK

Zmniejszają one kwaśność soku żołądkowego. Przy kłopotach z refluksem nie kładźmy się przynajmniej przez 2-3 godziny po posiłku. Śpijmy też z dodatkową poduszką i wyżej uniesioną głową.

Rewia

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL