Hemoroidy - zmora prowadzących siedzący tryb życia

Hemoroidy, a właściwie choroba hemoroidalna, to schorzenie, na które cierpieć może nawet 50 proc. Polaków. Objawia się swędzeniem w okolicy odbytu, a także krwawieniem czy uczuciem niepełnego wypróżnienia. Co jeszcze należy wiedzieć o hemoroidach?

Hemoroidy - przyczyny

Hemoroidy to guzki krwawnicze, które naturalnie występują w odbycie. Ich główną funkcją jest kontrolowanie gazów i stolca. O nieprawidłowości mówimy w przypadku, gdy hemoroidy powiększają się i przestają prawidłowo funkcjonować. Zazwyczaj dzieje się to z powodu nadmiernego napełnienia krwią, co skutkować może stanem zapalnym i szeregiem nieprzyjemnych objawów. Stan ten nazywamy chorobą hemoroidalną (potocznie hemoroidami lub żylakami odbytu).

Jak pokazują badania schorzenie to dotyczyć może nawet 50 proc. Polaków. Większość chorych stanowią osoby dojrzałe po 50. roku życia. Ryzyko wystąpienia choroby hemoroidalnej zwiększają również takie czynniki jak: siedzący tryb życia, nadużywanie środków przeczyszczających, otyłość i zła dieta. Chodzi przede wszystkim o za małą ilość płynów i błonnika. Wśród możliwych przyczyn powstawania choroby hemoroidalnej wymienia się także częste uprawianie seksu analnego, a także takie schorzenia  jak marskość wątroby i wysoki poziom cholesterolu. Stany zapalne hemoroidów bardzo często pojawiają się również u ciężarnych oraz u kobiet, które mają za sobą kilka porodów.

Reklama

Hemoroidy - objawy

Pierwszym objawem choroby hemoroidalnej jest zwykle swędzenie w okolicy odbytu. Może towarzyszyć mu specyficzna wydzielina lub/i uszkodzenie śluzówki. W bardziej zaawansowanym stadium choroby pojawić się mogą takie objawy jak: krwawienia, pieczenie, ból, uczucie niepełnego wypróżnienia oraz wyczuwalny lub nawet widoczny guz.

Hemoroidy - rozpoznanie i leczenie

Poza standardowym badaniem per rectum (palcem przez odbyt), w diagnostyce choroby hemoroidalnej stosuje się takie badania jak: anoskopia, rektoskopia, sigmoidoskopia i kolonoskopia.

Leczenie choroby hemoroidalnej zależy od stopnia zaawansowania hemoroidów. W przypadku łagodnej postaci zwykle wystarczająca okazuje się zmiana diety i stylu życia. Kluczowe jest wprowadzenie do diety dań zawierających dużą ilość błonnika. Miejscowo stosować można dostępne w aptekach kremy i maści o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i przeciwbólowym. Z kolei doustnie bardzo często stosuje się diosminę, która ma na celu zwiększenie napięcia naczyń żylnych oraz zwiększenie ich przepuszczalności. W przypadku zaawansowanej choroby hemoroidalnej konieczne może być leczenie operacyjne.

Inne metody leczenia choroby hemoroidalnej to:

  • Metoda Barrona - tzw. gumkowanie. Metoda ta polega na założeniu na górnej części guza specjalnego pierścienia, który powoduje odcięcie  dopływu krwi, czego skutkiem jest obumarcie guza.
  • Skleroterapia - podany pod śluzówkę zastrzyk, który powoduje zakrzep, czego skutkiem jest odpadnięcie guzka.

Leczenie choroby hemoroidalnej uzupełnić można o tzw. domowe sposoby na hemoroidy. Wykorzystać do tego można okłady z kostek lodu, okłady z wilgotnej torebki herbaty, ziołowe nasiadówki np. z szałwii czy kory kasztanowca, przemywanie okolic odbytu rumiankiem lub aloesem oraz codzienne ćwiczenia.

Hemoroidy - profilaktyka

Aby zapobiec chorobie hemoroidalnej należy przede wszystkim pamiętać o diecie bogatej w błonnik oraz o odpowiedniej liczbie płynów. Każdego dnia należy spożywać 2-3 litry wody. Konieczne są także regularne ćwiczenia, zwłaszcza w przypadku osób, które wykonują pracę w pozycji siedzącej. Nie należy zapominać również o higienie miejsc intymnych. 

W miarę możliwości warto podmyć się po każdym wypróżnieniu. Kluczowa jest również odpowiednia bielizna. Wybieramy przewiewne produkty wykonane z naturalnych tkanin. Kiepskim rozwiązaniem jest dopasowana bielizna (zwłaszcza typu stringi) ze sztucznego materiału. 

Aleksandra Chruścielewska

Zobacz także:

Zespół PANS - horror dla rodziców

Syndrom śmiejącej się kukiełki - na to cierpi syn Colina Farrella

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: hemoroidy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL