Komu nie wolno jeść szparagów? Dziwny objaw niektórzy zauważą w WC

Szparagi raczą nas swoim smakiem bardzo krótko. Szczyt sezonu na to warzywo wypada w maju - wtedy też są one najsmaczniejsze, jędrne i nieco tańsze niż w pozostałych miesiącach. Od kilku lat szparagi są w Polsce coraz popularniejsze, wciąż jednak nie wszyscy wiedzą, że ich jedzenie, zwłaszcza w dużych ilościach, może skutkować przykrym zapachem... moczu. Dlaczego tak się dzieje? Czy należy się tym martwić? I czy mimo to powinno jeść się szparagi? Wyjaśniamy.

Dlaczego mocz śmierdzi po szparagach?

Kto je szparagi w sporych ilościach, w toalecie może zauważyć (a raczej poczuć) nieprzyjemny objaw - smród moczu. Zjawisko to znane jest od dawna, kiedyś zaobserwował je i nawet opisał Marcel Proust, który był fanem szparagów, a swój nocnik po ich zjedzeniu określał mianem "naczynia wonności".

Czy należy się martwić, że mocz po zjedzeniu szparagów wydziela brzydki zapach? Nie. To zjawisko związane jest z metabolizmem asparaginy i S-metylmetioniny - aminokwasów, które znajdują się w sporych ilościach w szparagach, a które w moczu człowieka przekształcają się w kilka związków lotnych zawierających siarkę, w tym metanotiol - którego woń jest najsilniejsza.

Reklama

Czy przykry zapach moczu po jedzeniu szparagów świadczy o chorobie?

Nie. Wspomniane tu zjawisko jest prawidłową reakcją organizmu, związaną z metabolizmem naturalnych związków chemicznych zawartych w szparagach. Wytrącanie się związków siarki, które następnie wydalane są z organizmu w moczu, nie jest niczym złym - to normalny proces zachodzący w zdrowym organizmie. Szkoda, że zapach uprzykrza niektórym korzystanie z toalety, ale absolutnie nie należy traktować go jako objawu choroby czy fizjologicznej anomalii.

Co jeśli nie czuję nic w moczu po zjedzeniu szparagów?

No właśnie - faktem jest, że zapach ten przeszkadza tylko niektórym z nas. Dlaczego? I co w sytuacji, gdy nie czujesz nic dziwnego w toalecie, choć jadłeś szparagi? Czy może wtedy coś z twoim zdrowiem lub metabolizmem jest nie tak? Tu też uspokajamy. 

Po pierwsze - szparagowego zapachu nie rejestrują wszyscy - według różnych badań, przeprowadzonych na różnych grupach osób z różnych narodowości, widać to wyraźnie, choć nie ma zgodności co do procentowego podziału populacji, na tę, która zdolność wyczuwania tego zapachu posiada lub nie. Przykładowo - od 30 do 50 proc. Amerykanów nie czuje szparagowej woni w moczu. Natomiast wśród mieszkańców Chin i Izraela - prawie wszyscy jej doświadczają. Nie są do końca poznane mechanizmy, dlaczego niektórzy tego zapachu nie czują. 

Po drugie, według innego z badań, mocz 8 proc. osób badanych w ogóle nie śmierdział po szparagach. Prawdopodobnie jest to kwestia genów. Jak widać z zapachem moczu po szparagach jest jak ze zwijaniem języka w trąbkę - jedni to mają, inni nie. 

Czy mimo nieprzyjemnego zapachu moczu warto jeść szparagi?

Zdecydowanie tak! Szparagi są bardzo zdrowe - a większość osób odczuje korzystne skutki ich jedzenia. Sezon na nie trwa krótko, z pewnością więc nie warto odmawiać ich sobie ze względu na zapach moczu (który na szczęście nie przedostaje się do skóry ani nie ulatnia się w innych sytuacjach poza toaletą).

Szparagi mają właściwości obniżające ciśnienie krwi, wspierające serce, obniżające cholesterol. Doskonale działają na mózg i układ pokarmowy. Są bogate we flawonoidy, takie jak rutyna i kwercetyna (które działają przeciwutleniająco i przeciwzapalnie) oraz błonnik pokarmowy, witaminę C i witaminy z grupy B

Mają też bardzo mało kalorii (w 100 gramach szparagów znajduje się zaledwie 20 kcal) i niski indeks glikemiczny (15) nawet po ugotowaniu, dzięki czemu są zalecane na diecie redukcyjnej i odchudzającej. Są dobre dla osób z cukrzycą i insulinoopornością.

Kto nie powinien jeść szparagów?

Choć bardzo zdrowe, szparagi jedzone w dużych ilościach nie posłużą każdemu. I wcale nie chodzi o ich wpływ na brzydki zapach moczu. Szparagi, podobnie jak podroby, ryby i owoce morza, czerwone mięso, szpinak i fasola, zawierają puryny. 

Ze szparagów powinny zrezygnować przede wszystkim osoby chorujące na artretyzm (inaczej: dnę moczanową) i choroby nerek - piasek w przewodach moczowych oraz kamicę nerkową. Warto jednak podkreslić, że dotyczy to jedzenia dużych ilości tych warzyw, oraz ciężkiego przebiegu choroby. Osoby, które kwas moczowy mają pod kontrolą, mogą pozwolić sobie na skosztowanie szparagów, zwaszcza, że sezon an nie trwa krótko. 

Nadmiar puryn w organizmie powoduje odkładanie się kryształków kwasu moczowego w stawach lub układzie moczowym. Z tego względu warzywa mogą nasilać dolegliwości związane z dną i wzmagać kamicę nerkową. 

CZYTAJ TAKŻE:

Tak naturalnie wypłukasz kwas moczowy z organizmu. Pomoc w dnie moczanowej

Kto nie powinien jeść botwinki? "Kradnie" ważny pierwiastek  

Zioła na nerki i pęcherz. Naturalne wsparcie w kamicy i infekcjach

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zapach moczu | puryny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL