Reklama

Kiedy oko "ucieka". Pierwsze symptomy zeza

Zez najczęściej rozwija się w bardzo młodym wieku, dlatego warto uważnie obserwować dziecko. W przypadku, gdy pojawią się u niego pierwsze symptomy choroby, np. zasłanianie jednego oka rączką lub "uciekanie" oka na boki, należy zgłosić się do lekarza okulisty. Co jeszcze warto wiedzieć na temat zeza?

Zez - co to za wada?

Zez to wada oczu, która objawia się osłabieniem mięśni ocznych, co skutkuje zmianą kąta patrzenia. 

Wyróżnić można dwa rodzaje zeza. To zez ukryty i zez towarzyszący. Zez ukryty potocznie nazywany jest zezem lekkim. Wada ta ujawnia się dopiero po zasłonięciu jednego oka. Z kolei zez towarzyszący to nierównoległe ustawienie gałek ocznych. Może występować zarówno stale, jak i okresowo. Wyszczególnić można kilka odmian zeza towarzyszącego - zbieżny (ezotropia), rozbieżny (egzotropia), ku górze (hipertropia), ku dołowi (hipotropia) oraz zez skośny (incyklotropia - skręcenie oka do wewnątrz i ekscyklotropia - skręcenie oka na zewnątrz).

Reklama

Zez - przyczyny

Przyczyn zeza jest kilka. U dzieci zez najczęściej pojawia się w wyniku urazów porodowych, chorób wieku dziecięcego oraz nadwzroczności. Z kolei u dorosłych zez związany może być m.in. ze zmianami chorobowymi siatkówki, zmianami pourazowymi oczodołu i zmianami w unerwieniu mięśni. 

Kolejną grupę przyczyn stanowią duże wady wzroku oraz duża różnica pomiędzy wadą w jednym oku a drugim. W rozwoju zeza istotne mogą być także urazy mózgu. Bardzo często zdarza się również, że zez towarzyszy innym chorobom. Chodzi m.in. o cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy niektóre typy nowotworów (np. siatkówczaka). Warto pamiętać, że kluczowe mogą być również czynniki genetyczne. W wielu przypadkach wada ta jest dziedziczona po rodzicach.

Zez - objawy

Zez objawia się przede wszystkim zmianą kąta patrzenia, która może przebiegać m.in. ku górze, dołowi czy na skos. U pacjentów z zezem zaobserwować można jednak także inne objawy. Wystąpić może dwojenie widzenia oraz niedowidzenie. 

Warto wiedzieć, że osoby z zaawansowanym zezem mogą mieć problemy z wykonywaniem niektórych czynności. Kłopotliwe może być prowadzenie samochodu czy operowanie maszynami. Wielu chorych skarży się również na utrudnione uprawianie niektórych sportów, np. siatkówki czy tenisa.

Zez - kiedy udać się do lekarza?

Zez zazwyczaj rozwija się w bardzo młodym wieku. Rodzice maluchów powinni bardzo uważnie obserwować dziecko. W przypadku, gdy pojawią się u niego pierwsze symptomy zeza, np. zasłanianie jednego oka rączką lub "uciekanie" oka na boki, należy zgłosić się do lekarza okulisty, który wykona odpowiednie badania i zaproponuje ewentualne leczenie. Nigdy nie należy bagatelizować objawów. 

Zez - leczenie

Zez ukryty zazwyczaj nie wymaga leczenia. W przypadku, gdy chory odczuwa jednak pewien dyskomfort, można zastosować specjalne ćwiczenia, które mają na celu zasłonięcie zdrowego oka i "zmuszenie" do pracy oka zezującego. 

W leczeniu zeza towarzyszącego początkowo można wykorzystać okulary korekcyjne. W przypadku dzieci istnieje bardzo duża szansa wyleczenia. Inną metodą leczenia, szczególnie w przypadku dorosłych, jest operacja zeza. Polega ona na skróceniu osłabionych mięśni gałki ocznej oraz wydłużeniu mięśni dominujących i prawidłowo działających. Co istotne, operację leczenia zeza wykonać można za darmo. Zabieg jest refundowany przez NFZ u pacjentów w każdym wieku.

Zez - konsekwencje

Nieleczony zez może mieć bardzo poważne konsekwencje. U małych dzieci zez doprowadzić może do problemów z raczkowaniem, chodzeniem, chwytaniem czy rozpoznawaniem kształtów. Maluch może potykać się o leżące na ziemi przedmioty i nieprawidłowo oceniać wysokość czy miejsce, w którym się znajduje. Zaniedbany zez może doprowadzić do niedowidzenia, a w niektórych przypadkach nawet do trwałej utraty wzroku.

CZYTAJ TAKŻE: 

Odklejanie się siatkówki. Komu grozi?

Fakty i mity o krótkowzroczności u dzieci

Po 40 latach odzyskał wzrok - jak do tego doszło?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wzrok | wada wzroku | zez

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL