Rzadka choroba, którą wykryto u Sarsy. Pogorszenie słuchu to jeden z pierwszych objawów

Choć często diagnoza stawiana jest u osób młodszych, to otoskleroza może dotyczyć także osób dorosłych i wykrywana jest zazwyczaj do 40. roku życia. To właśnie ta choroba sprawiła, że kilka operacji musiał przejść znany muzyk, Maciej Miecznikowski. Kilka dni temu na jaw wyszła także informacja o chorobie Sarsy. Czym jest otoskleroza, jak się objawia i czy istnieje możliwość całkowitego wyleczenia? Odpowiadamy.

Otoskleroza - co to za choroba?

Otoskleroza to choroba błędnika, która prowadzi do uszkodzenia słuchu chorego. Sama choroba polega na ograniczeniu ruchomości strzemiączka, co w konsekwencji pogarsza słuch. 

Otoskleroza to choroba niezwykle rzadka, cierpi na nią zaledwie 1 proc. populacji, a diagnoza stawiana jest między 12. a 40. rokiem życia. Częściej występuje u kobiet. 

Sarsa zdradziła, że jej słuch się pogarsza

W mediach pojawiła się informacja, że na polskiej scenie muzycznej pojawiła się kolejna osoba, u której także zdiagnozowano otosklerozę. To Sarsa, a właściwie Marta Markiewicz - 35-letnia piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. 

Reklama

Wśród chorych znajduje się także Maciej Miecznikowski - śpiewak operowy, który na otosklerozę choruje już od kilku lat i ma za sobą kilka operacji, których celem było złagodzenie objawów choroby. 

Sarsa w swoim najnowszym singlu "Epilog 5 minut" śpiewa: "Jak Beethoven słyszę mniej coraz, choć aż za dobrze znam diagnozę, że to otoskleroza", a po jego premierze kobieta wyjawiła, że z chorobą zmaga się już dziesięć lat. Tę informację przekazała w swoich mediach społecznościowych. 

Piosenkarka przyznała, że przez wiele lat nagrywania i koncertowania, nie zorientowała się, że traci słuch. Ostateczna diagnoza nadeszła w kwietniu tego roku. 

Sarsa przeszła już jedną operację polegającą na wszczepieniu tytanowej zastawki, która ma polepszyć jej słuch. Po zabiegu piosenkarka napisała także: 

"Dzięki tytanowej zastawce w uchu mam wrażenie, że słyszę jak brzmią poszczególne kolory światła. Po zdjęciu opatrunków rozpłakałam się - nie wiedziałam, że tak można słyszeć..."

Co prowadzi do uszkodzenia słuchu w otosklerozie?

Przyczyny występowania choroby nie są do końca jasne. Wskazuje się, że otoskleroza może być uwarunkowana genetycznie lub być wynikiem przebytych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Wpływ na utratę słuchu mogą mieć także czynniki środowiskowe. 

Choroba częściej wykrywana jest u kobiet, niż mężczyzn i zazwyczaj ma to miejsce w okresie zmian hormonalnych - w okresie dojrzewania lub w czasie ciąży i karmienia piersią. 

Otoskleroza - objawy choroby

Pogorszenie słuchu to jeden z pierwszych objawów choroby, ale równocześnie mogą występować także szumy uszne, a także zawroty głowy i zaburzenia równowagi.

Pogorszenie słuchu występuje niesymetrycznie, ale obustronnie. Oznacza to, że ubytek słuchu jest większy w jednym uchu, jednak w drugim jest on również zauważalny i mierzalny.

Każda zmiana zauważona w koordynacji ruchowej, nasilone bóle głowy czy konieczność powtórzenia przez rozmówcę zdania, bo niedosłyszeliśmy to objawy. które mogą sugerować kłopoty z kosteczkami słuchu.

Leczenie otosklerozy - czy można zatrzymać objawy?

Leczenie laryngologiczne w Polsce odbywa się chirurgicznie. W trakcie operacji ucha zastępuje się nieruchomą kosteczkę specjalną protezą. Zabieg ten pozwala zatrzymać postęp choroby oraz poprawić słuch chorego.

W przypadku przeciwwskazań do zabiegu chirurgicznego stosuje się aparaty słuchowe, które poprawiają odbiór dźwięków z zewnątrz.

Źródła:

prof. dr hab. n. med. Jurek Olszewski, Hubert Olszewski, Medycyna p dyplomie "Otoskleroza - diagnostyka i leczenie"

https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/178624,otoskleroza [dostęp z dn. 20.08.2024]


CZYTAJ TAKŻE: 

Jedz i pij, by mieć lepszą pamięć. Mózg będzie działał jak komputer

8 rzeczy, które dzieją się przez migrenę. Tak ból zmienia życie chorych

Nie tylko leki. Tak złagodzisz migrenowe bóle głowy i zmniejszysz częstość napadów


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: szumy uszne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL