Zatkane uszy. Przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym problemem

Zatkane uszy to powszechny problem, który w zdecydowanej większości spowodowany jest zalegającą w przewodzie słuchowym woskowiną. Zdarza się również, że przyczyną są inne choroby, m.in. zapalenie skóry przewodu słuchowego, ostry lub przewlekły nieżyt nosa, choroba Meniera i uszkodzenie ucha wewnętrznego, a także chore zatoki, nadciśnienie lub cukrzyca. Poniżej znajdziesz więcej informacji i porad na temat zatkanego ucha.

Zatkane uszy - objawy, których nie wolno bagatelizować

Zatkane uszy to powszechne schorzenie, które pojawić się może u pacjentów w każdym wieku. Poza nieprzyjemnym uczuciem zatkania, dolegliwości tej towarzyszyć mogą także inne objawy. To przede wszystkim obrzęki w okolicy ucha, ból ucha, niedosłuch, szumy w uszach, swędzenie ucha, wycieki z ucha, katar, kaszel, zawroty głowy, bóle głowy oraz gorączka lub stan podgorączkowy. W przypadku pojawienia się opisywanych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który wykona odpowiednie badania i zaproponuje leczenie.

Zatkane uszy - przyczyny problemów ze słuchem

Najczęstszą przyczyną zatkanych uszu jest zalegająca w przewodzie słuchowym woskowina, która powoduje tzw. czopy woskowinowe (inaczej korki woskowinowe). Na czopy szczególnie narażone są dzieci, seniorzy oraz osoby używające na co dzień aparatów słuchowych. 

Reklama

Równie często zdarza się, że do zatkania ucha dochodzi w wyniku kontaktu z wodą. Najczęściej ma to miejsce podczas pływania czy kąpieli. 

Inną przyczyną może być zmiana ciśnienia. Dostające się do ucha powietrze uciska trąbkę Eustachiusza, co powodować może powstanie zatoru, a w konsekwencji - zatkanie. Problemy ze zmianą ciśnienia najczęściej pojawiają się podczas lotu lub wspinaczki górskiej na bardzo wysokie partie. Aby zminimalizować ryzyko zatoru, warto przełykać często ślinę, pić wodę lub żuć gumę.

Zatkane uszy a choroby. O czym może świadczyć ten objaw?

Zdarza się również, że zatkane uszy mają związek z innymi chorobami. Chodzi przede wszystkim o takie schorzenia jak:

  • zapalenie skóry przewodu słuchowego,
  • ostry lub przewlekły nieżyt nosa,
  • choroba Meniera,
  • uszkodzenie ucha wewnętrznego,
  • otoskleroza,
  • schwannoma nerwu przedsionkowo-ślimakowego,
  • urazy głowy i szyi,
  • choroby sercowo-naczyniowe (przede wszystkim nadciśnienie tętnicze), 
  • cukrzyca,
  • choroby tarczycy.

Warto pamiętać również, że zatkane uszy wynikać mogą z długotrwałego przyjmowania niektórych leków. Dotyczy to przede wszystkim niektórych antybiotyków, leków przeciwnowotworowych oraz leków na malarię.

Zatkane uszy a chore zatoki

Inną przyczyną problemów z uszami może być zapalenie zatok. Może ono obejmować zarówno jedną, jak i kilka zatok przynosowych. Poza zatkanymi uszami, w przebiegu zapalenia zatok pojawić się mogą takie objawy jak: katar lub uczucie zatkanego nosa, zmęczenie i problemy z oddychaniem przez nos. Charakterystyczny jest również ból głowy (zwłaszcza w okolicy czoła i nasady nosa), który nasilać się może podczas pochylania. Zapaleniu zatok przynosowych czasami towarzyszy także gorączka lub stan podgorączkowy.

Zatkane uszy - metody leczenia

W przypadku zatkania uszu należy skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Warto pamiętać również, że w niektórych sytuacjach, np. zatkania wodą, objawy ustępują samoistnie.

Zatkane uszy z powodu zalegającej w przewodzie słuchowym woskowiny, dobrze reagują na preparaty rozpuszczające. Nieźle działają produkty z ciekłą parafiną, preparaty na bazie olejów oraz zwykła woda utleniona. Powyższych preparatów nie należy używać w przypadku uszkodzenia błony bębenkowej. Gdy powyższe środki nie przyniosą pożądanych efektów, zaleca się usunięcie woskowiny u laryngologa. Lekarz zaproponować może irygację (czyli płukanie ucha) oraz ręczne usuwanie woskowiny. Należy pamiętać o tym, aby nie płukać ucha samodzielnie.

Zatkane uszy - domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem

W przypadku zatkania ucha w wyniku kontaktu z wodą lub z powodu zmiany ciśnienia, wykorzystać można tzw. domowe sposoby na zatkane ucho. Pomóc może żucie gumy lub przechylenie głowy na drugą stronę. Innym sposobem są ruchy żuchwy (np. ziewanie i głębokie wdechy), które inicjują ruch mięśni w okolicy przewodu słuchowego. Do domowego leczenia wykorzystać można również spraye i olejki dostępne w aptekach. W sieci znaleźć można również instrukcje świecowania uszu, jednak nie jest to najlepsza metoda leczenia. Jest niebezpieczna i może prowadzić do uszkodzeń ucha oraz co ważne - żadne badania nie wykazały jej skuteczności.

Należy pamiętać, że domowe sposoby na zatkane ucho, nigdy nie zastąpią tradycyjnego leczenia. W przypadku, gdy objawy zatkanego ucha utrzymują się dłużej niż trzy dni, należy zgłosić się do lekarza.

Czytaj także:

Co oznaczają szumy w uszach?

Geranium. Sposób naszych babć, nie tylko na ból ucha

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby uszu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL