Boli, swędzi i zaburza słuch. Jak domowymi sposobami odetkać ucho?

Zatkane ucho powoduje dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przyczyn zatkania przewodu słuchowego może być kilka. Podstawowe można wyeliminować domowymi sposobami. Jak sobie pomóc, gdy czujesz, że ucho się zatkało? Kiedy udać się do laryngologa z zatkanym uchem? Wyjaśniamy.

Co może oznaczać zatkane ucho? Przyczyny

Ucho może być zatkane po obu stronach błony bębenkowej. Zewnętrzną część przewodu słuchowego, do błony bębenkowej, najczęściej zatyka nagromadzona woskowina. Często uczucie zatkania i ubytek słuchu odczuwamy po zalaniu ucha. Natomiast u dzieci częstą przyczyną jest ciało obce w przewodzie słuchowym.

Dlaczego zatyka się ucho środkowe? Problemy z drożnością przewodu słuchowego po wewnętrznej stronie błony bębenkowej mogą świadczyć o infekcji ucha środkowego lub zatok. Przyczyną tego stanu może być również alergia.

Reklama

Zatkane ucho - domowe sposoby

Aby rozwiązać problem, trzeba znać jego przyczynę. Jedną z najczęstszych jest nagromadzenie woskowiny w przewodzie słuchowym. Wtedy uczucie zatkania to jedyna dolegliwość. Natomiast gdy mamy do czynienia z bólem, przyczynę może stanowić infekcja lub obecność ciała obcego w przewodzie słuchowym.

Jak odetkać ucho zatkane wodą lub woskowiną?

Po pierwsze niczego do przewodu słuchowego nie wkładaj. Możesz spowodować infekcję lub przepchnąć woskowinę głębiej i pogorszyć swój stan. Próby odetkania ucha patyczkiem lub, co gorsza, innym cienkim narzędziem mogą spowodować uszkodzenie błony bębenkowej.

Krople i oleje do uszu

To dobre i delikatne rozwiązanie, które pomoże usunąć nadmiar woskowiny z przewodów słuchowych. Możesz użyć kropli z apteki lub zastosować olejek dla niemowląt. Krople dostępne są w aptekach bez recepty, olejek z kolei możesz nabyć w drogerii.

Oliwka dla niemowląt na zatkane ucho

Podgrzej 2-3 łyżki oliwki, ale uważaj, aby nie była zbyt gorąca. Sprawdź na dłoni lub nadgarstku, aby upewnić się, że jest to bezpieczna temperatura i nie podrażnia skóry. Następnie użyj pipety, aby umieścić jedną lub dwie krople w uchu. Trzymaj głowę pochyloną przez 10 do 15 sekund. Powtarzaj tę czynność dwa razy dziennie przez maksymalnie pięć dni.

Woda utleniona na zatkane ucho

Nadtlenek wodoru pomoże rozpuścić nagromadzoną woskowinę i przy okazji delikatnie oczyści przewód słuchowy. Dwie krople wody utlenionej do ucha to bezpieczna dawka (rozcieńczonej). Po zakropleniu możesz odczuć charakterystyczne syczenie jak podczas polewania rany wodą utlenioną. Pozostań z pochyloną głową, aż płyn w uchu się "uspokoi".

Ciepłe okłady na zatkane ucho

Nagromadzoną wydzielinę trzeba rozpuścić, dobrze jest więc ucho rozgrzać. Tym razem działamy z zewnątrz - ciepły kompres przyłóż do zatkanego ucha. Może to być termofor lub nagrzana ściereczka. Poddawaj ucho działaniu ciepła przez około kwadrans.

Po tego rodzaju zabiegach rozpuszczona woskowina powinna samoczynnie wypłynąć z przewodu słuchowego. Możesz jej w tym pomóc, pochylając głowę we właściwym kierunku. W ten sam sposób odetkasz ucho zatkane wodą. Potem wystarczy tylko wytrzeć ucho zewnętrzne i gotowe.

Domowe sposoby na zatkane ucho nie zawsze przynoszą efekty po pierwszym zabiegu. Jednak nie możesz stosować ich zbyt długo - jeśli ucho nadal będzie zatkane, umów się do laryngologa, który wykona zabieg irygacji. Wypłucze z przewodu słuchowego zaschniętą woskowinę lub w razie potrzeby usunie ciało obce.

Zatkane ucho środkowe - domowe sposoby

Ucho środkowe może być zatkane z powodu infekcji, ale zatyka się również pod wpływem nagłej zmiany ciśnienia. Wiele osób doświadcza tego w windach lub podczas lotu samolotem. Jeśli przyczyną problemu jest infekcja, to najczęściej uczuciu zatkania towarzyszy ból ucha. Wtedy jedynym sposobem jest wizyta w przychodni i wyleczenie przyczyny. Natomiast jeśli ucho zatkało się pod wpływem zmiany ciśnienia, warto wypróbować manewry Valsalvy lub Toynbee.

Manewr Valsalvy na zatkane ucho

Pomaga otworzyć trąbki Eustachiusza, jeśli zostaną zablokowane na skutek zmian ciśnienia. Można to zrobić, zatykając nos i wydmuchując powietrze, trzymając usta zamknięte. Ważne jest, aby nie wydmuchać nosa zbyt mocno, ponieważ może to spowodować problemy z błoną bębenkową.

Manewr Toynbee - samodzielne odetkanie ucha

To bardzo proste - zamknij usta, zatkaj nos i przełknij. Manewr pomoże zmniejszyć ciśnienie w uchu środkowym. Jest to zdecydowanie mniej "siłowe" rozwiązanie niż manewr Valsalvy.

Zatkane ucho - jak odetkać je bezpiecznie?

Ucho jest bardzo wrażliwą częścią ciała, dlatego podczas wykonywania zabiegów domowych trzeba zachować ostrożność. Warto dbać o przewód słuchowy na co dzień, aby woskowina nie gromadziła się wewnątrz. Wówczas ryzyko zatkania jest znacznie niższe.

Nie używaj patyczków ani tym bardziej innych długich i ostrych przedmiotów do czyszczenia uszu. Zdecydowanie skuteczniejsze jest dokładne mycie małżowiny oraz regularne stosowanie kropli olejowych do czyszczenia uszu.

Kiedy z zatkanym uchem iść do laryngologa?

Metody domowe nie zawsze są skuteczne, dlatego, jeśli stan twojego ucha nie poprawia się, udaj się do lekarza rodzinnego lub laryngologa. Nieleczone infekcje zawsze oznaczają powikłania. Poza tym leki na receptę są skuteczniejsze od wyrobów medycznych.

Jeśli domowe sposoby na zatkane ucho nie przynoszą efektów, a do tego odczuwasz zawroty głowy, utratę słuchu lub słyszysz dziwne, uporczywe dźwięki - natychmiast udaj się do lekarza.

CZYTAJ TAKŻE:

Nie tylko urazy i infekcje. Najczęstsze przyczyny bólu ucha

Są trzy rodzaje zapalenia ucha. Jak się objawiają i jak wygląda leczenie?

Co oznaczają szumy uszne? Lekarz-oszust w telewizji okłamywał pacjentów

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zatkane ucho
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL