Na pośladki dobre nie tylko przysiady. Ćwicz tak, a szybko zobaczysz efekty

Jędrne i wypracowane pośladki to nie tylko zmiana wyglądu. Mięśnie pośladków pełnią ważne funkcje w układzie ruchu i głównie dlatego warto je ćwiczyć. A jeśli przy okazji będziesz wyglądać lepiej, to tylko dodatkowa motywacja. Przedstawiamy pięć łatwych ćwiczeń na pośladki, a także wskazujemy powody, dlaczego warto zadbać o te partie mięśni.

Pięć ćwiczeń na pośladki, które możesz wykonywać w domu

Treningi na siłowni dają dobre efekty, ale nie zawsze mamy na to czas. Jeśli chcesz wzmocnić mięśnie i nadać pupie ładny kształt, możesz wykonywać proste ćwiczenia na pośladki w domu.

Przysiady

Podstawowe ćwiczenie, które doskonale wpływa na mięśnie pośladków. Wykonamy je nieco inaczej, niż pamiętasz z lekcji WF-u. Stojąc ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder, złącz kolana w pozycji przysiadu - upewnij się, że kolana są ustawione w jednej linii z palcami u nóg i przez cały czas widzisz palce u nóg.

Z ciężarem na piętach podnieś się do pozycji stojącej, napinając pośladki u góry. Aby wzmocnić efekt, podczas każdego przysiadu unieś wyprostowane dłonie ponad głowę. Ten ruch pomoże ci utrzymać tempo i przy okazji rozgrzejesz barki i ramiona. Wykonaj trzy serie po 10 powtórzeń.

Reklama

"Małże"

Zacznij od położenia się na boku. Oprzyj głowę na ramieniu leżącym na ziemi. Zacznij od ustawienia bioder pod kątem 45 stopni, a kolan pod kątem 90 stopni. Odsuń kolano od tułowia, ale stopy trzymaj razem. Otwórz biodra do momentu, gdy osiągniesz szczyt ruchu, napinając pośladki i mięśnie brzucha, a następnie złącz kolana. Wykonaj serie po 10 powtórzeń na każdą nogę.

Mostek biodrami

Połóż się na macie z ugiętymi kolanami i stopami opartymi płasko na podłodze. Stopy powinny być rozstawione na szerokość bioder. Na wydechu napnij pośladki i wciśnij pięty w podłogę, aby unieść biodra w stronę sufitu. Zatrzymaj się na chwilę na górze, po czym powoli opuść się z powrotem w dół (najpierw ramiona, potem dolna część pleców, potem pośladki) na matę. Wykonaj trzy serie po 10 powtórzeń. Trudniejsza wersja tego ćwiczenia polega na uniesieniu jednej, potem drugiej zgiętej nogi podczas unoszenia pośladków w seriach 2 x po 10 powtórzeń.

 

Przysiady sumo

Rozstaw stopy szerzej niż na szerokość bioder i opuść je do pozycji przysiadu, z kolanami przesuwającymi się nad palcami. Podczas schodzenia w dół możesz unieść ramiona nad głowę, jeśli pomoże to utrzymać górną część ciała w pozycji pionowej. Podnieś się do pozycji stojącej i powtórz po 10 razy w trzech seriach.

Zakroki

Stojąc ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder, ugnij jedno kolano, kierując stopę do tyłu pod kątem. Podczas opuszczania ciała do klęku nie odkładaj kolana na matę, ale utrzymuj je w najniższej możliwej pozycji. Unieś ciało, odstaw stopę i powtarzaj w trzech seriach po 10 powtórzeń.

Jak ćwiczyć pośladki, by szybko zobaczyć efekty?

Liczysz na szybkie efekty ćwiczeń na pośladki? Oto o czym musisz pamiętać.

  1. Ćwicz regularnie.
  2. Pamiętaj o oddechu - wydech robimy w momencie, gdy mamy podjąć największy wysiłek. Wdech, kiedy wracamy do pozycji spoczynkowej. 
  3. Po każdej serii zatrzymuj ciało na 10 sekund w najbardziej wymagającej pozycji. To sposób na wzmocnienie mięśni. 
  4. Jeśli chcesz rozbudować pośladki, z czasem dodaj obciążenie. 
  5. Na początku wykonuj ćwiczenia w swoim tempie, dbając o poprawną technikę. Kiedy kondycja wzrośnie, staraj się wykonywać ćwiczenia dynamiczniej. Na przykład do przysiadów dodawaj wyskoki. 
  6. Czy wiesz, że głębokie przysiady, w których biodra zanurzają się poniżej kolan, mogą prawie podwoić wysiłek wymagany od pośladków po powrocie do pozycji stojącej?
  7. Podobny mechanizm ma miejsce, gdy w przysiadzie pochylisz tułów pod kątem 45 stopni. Pamiętaj tylko o tym, by plecy były cały czas wyprostowane. 
  8. W porównaniu z ćwiczeniami na dwóch nogach (jak przysiady) wersje na jedną kończynę (czyli ćwiczenia jednostronne, takie jak martwy ciąg na jednej nodze) mogą zwiększyć skuteczność ćwiczeń o ok. 30 proc.

Jakie efekty dają regularne treningi pośladków?

Kiedy ćwiczysz pośladki, angażujesz również inne partie mięśni, więc po kilku tygodniach efekty będą widoczne na pierwszy rzut oka. Smuklejsze nogi i biodra to niejedyne efekty, który motywują do dalszej pracy. Jeśli wykonujesz ćwiczenia prawidłowo, poprawia się również postawa ciała, bo podczas treningów na pośladki mocno pracują również plecy.

Na koniec przyjrzyjmy się korzyściom zdrowotnym, które płyną z treningów. Mięśnie pośladków są zaangażowane w ruchy bioder, takie jak podnoszenie nóg, skręty czy stabilizowanie ciała podczas chodzenia. Są one szczególnie ważne przy wchodzeniu po schodach, chodzeniu czy bieganiu. Regularne ćwiczenia to sposób, by poruszać się bez wysiłku.

Ważnym zadaniem, jakie pełnią mięśnie pośladków, jest stabilizacja miednicy. Zapewniają one odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, co jest istotne zarówno w codziennych aktywnościach, jak i podczas bardziej intensywnych ćwiczeń fizycznych. Umożliwiają zginanie i prostowanie w stawie biodrowym. Te ruchy są niezbędne podczas wielu czynności, takich jak wstawanie z siedzenia czy skręcanie się w pasie.

Z pewnością wiesz, że są to duże partie mięśniowe. Nie bez powodu - ich zadaniem jest utrzymanie równowagi ciała. Silne pośladki pomagają zapobiegać upadkom i kontuzjom. Poza tym przyczyniają się do utrzymania prawidłowej krzywizny kręgosłupa. Zapewniają wsparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa, co ma istotne znaczenie dla ogólnej stabilności postawy ciała. Dlatego efekty treningu pośladków to nie tylko kwestie estetyczne - kiedy będziesz dbać o te partie mięśni, zyska cały układ ruchu. 

CZYTAJ TAKŻE: 

"Galaretowate" uda przestaną być problemem. Trzymaj się jednej zasady

Sposoby na wdowi garb. Jedno ćwiczenie wykonuj kilka razy w ciągu dnia

Błędy podczas ćwiczeń, które mogą kosztować cię zdrowie. Tego unikaj

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL