Sposoby na wdowi garb. Jedno ćwiczenie wykonuj kilka razy w ciągu dnia

Wdowi garb to wada postawy, która coraz częściej dotyka młode osoby. Dawniej występowała głównie u starszych kobiet. Dziś długotrwałe siedzenie przy komputerze czy korzystanie z telefonu przyczyniają się do licznych problemów z kręgosłupem. Czym dokładnie jest wdowi garb i jak powstaje? Wyjaśniamy i przedstawiamy ćwiczenia, które pomogą się go pozbyć.

Czym jest wdowi garb?

Wdowi garb jest potocznym określeniem na wadę postawy, która polega na zdeformowaniu przejścia szyjno-piersiowego kręgosłupa. Zachodzi na poziomie tkanki podskórnej, mięśni i stawów. Efektem jest zauważalne zgrubienie u podstawy karku, tworzące duże uwypuklenie. Postawa ciała jest skulona.

Nazwa "wdowi garb" wzięła się od tego, że dawniej nieestetyczną narośl obserwowano przeważnie u starszych kobiet. Wdowy, po stracie męża, przyjmowały nieprawidłową, zgarbioną pozycję ciała, której towarzyszyła wysunięta do przodu głowa.

Reklama

Wdowi garb nie tylko znacząco wpływa na wygląd, ale, poza zniekształceniem postawy, może powodować wiele dokuczliwych objawów. Wraz z wadą postawy występować będą częstsze bóle i zawroty głowy, szumy w uszach czy drętwienie kończyn. Dodatkowo towarzyszyć mu będzie znaczne osłabienie mięśni obręczy barkowej i rąk.

Wdowi garb - przyczyny

Obecnie wdowi garb dotyka coraz młodsze osoby. Spowodowane jest to trybem życia. Za najczęstszą przyczynę schorzenia wskazuje się nieprawidłową, pochyloną pozycję ciała podczas korzystania z komputera czy urządzeń mobilnych.

Do pozostałych możliwych przyczyn powstawania wdowiego garbu należą:

  • predyspozycje genetyczne,
  • nadwaga lub otyłość,
  • brak aktywności fizycznej,
  • osteoporoza,
  • inne schorzenia kręgosłupa,
  • stres, depresja, przygnębienie.

Proces powstawania wdowiego garbu może trwać latami, dlatego warto mu zapobiegać.

Jak zlikwidować wdowi garb? Ćwiczenia

Wdowi garb można zlikwidować za pomocą ćwiczeń. Będą one szczególnie przydatne, gdy wada postawy jest jeszcze niewielka. Mimo to warto je wykonywać również wtedy, gdy stan jest bardziej zaawansowany. Oto najlepsze ćwiczenia na wdowi garb.

  • Ćwiczenie 1

Najprostszym ćwiczeniem, które pozwoli na zlikwidowanie wdowiego garbu, jest cofanie głowy. Wystarczy, że głowę cofniemy do tyłu z pozycji mocno wysuniętej, która towarzyszy schorzeniu. Pozycję poprawiamy stopniowo, aby nie wywoływać niepotrzebnego napięcia mięśni.

Takie proste ćwiczenie można wykonywać w dowolnych momentach dnia, kiedy tylko zauważymy, że przyjmujemy nieodpowiednią pozycję. Dzięki sukcesywnemu i częstemu powtarzaniu ćwiczenia z czasem przyzwyczaimy ciało do utrzymania głowy w odpowiednim ułożeniu.

Czytaj także: Łatwo pozbędziesz się drugiego podbródka. Wystarczy kilka minut dziennie

  • Ćwiczenie 2

Do kolejnego ćwiczenia na wdowi garb należy położyć się na plecach, na płaskiej powierzchni, i podgiąć nogi. Po podłożu przesuwamy ręce wyprostowane lub zgięte w taki sposób, jakbyśmy robili aniołka na śniegu. Należy pracować w maksymalnym możliwym zakresie ruchu.

Dzięki temu ćwiczeniu dochodzi do ściągania łopatek, które jest bardzo istotne przy występującym wdowim garbie. Dodatkowo otworzona zostanie klatka piersiowa, co pozytywnie wpłynie na postawę ciała.

  • Ćwiczenie 3

Do ostatniego ćwiczenia na likwidację wdowiego garbu potrzebna będzie guma oporowa lub przedmiot, który może ją zastąpić, jak np. pasek od spodni czy szlafroka. Przedmiot łapiemy w dłonie, tak, aby ręce móc rozłożyć szeroko na boki.

Następnie gumę lub pasek przenosimy nad głową i dalej za plecy. Dalej powracamy do pierwotnej pozycji, przenosząc przedmiot przed siebie. Ćwiczenie powtarzamy kilkukrotnie.

To ćwiczenie na wdowi garb pozwoli przede wszystkim na poprawienie ułożenia barków, które zostają cofnięte. Łopatki zostają ściągnięte, a klatka piersiowa otwiera się. Podczas wykonywania ruchu nie należy zapominać o prawidłowym ułożeniu głowy.

CZYTAJ TAKŻE:

Tak pozbędziesz się bólu kręgosłupa, wyrzeźbisz brzuch i przestaniesz się garbić. Trzy ćwiczenia

Jakie ćwiczenia są dobre dla stawów, a jakie je obciążają? Dwie ważne zasady

Ustalili najskuteczniejsze ćwiczenie na płaski brzuch. To wcale nie "brzuszki"

Źródło: gov.pl, kobieta.interia.pl, youtube.com/@MarcinWytrazek

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wdowi garb | kręgosłup | wady postawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL