Jakie ćwiczenia są dobre dla stawów, a jakie je obciążają? Dwie ważne zasady

Bieganie, skakanie, a nawet zwykłe przysiady to ćwiczenia, które często wiązane są z kontuzjami. Z czego to wynika? Jak wpływają one na stawy? Czy osoby mające problemy ze stawami mogą ćwiczyć? Okazuje się, że wszystko zależy od kilku czynników. Warte zapamiętania są szczególnie dwie zasady.

Regularna aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na organizm. W przypadku problemów ze zdrowiem pojawia się jednak wątpliwość, czy nie pogorszy ona naszego stanu. Sprawdź, jak ćwiczyć, aby nie osłabić kondycji stawów i cieszyć się ćwiczeniami bez ryzyka kontuzji.

Czy przy problemach ze stawami można ćwiczyć?

Wykonywanie ćwiczeń fizycznych w przypadku chorób stawów zależy od stanu zdrowia i samopoczucia. W większości przypadków aktywność fizyczna jest polecana. Brak ruchu i rezygnacja ze sportu mogą sprawić, że stan chorego się pogorszy. Z badań wynika, że osoby, które regularnie ćwiczą, radzą sobie lepiej z problemami funkcjonalnymi, które towarzyszą np. reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Reklama

Należy pamiętać, że ćwiczenia powinny być dostosowane do stanu chorego. W ciężkich przypadkach choroby ćwiczenia mogą być przeprowadzane w warunkach szpitalnych oraz pod kontrolą fizjoterapeuty. Jeśli stan chorego na to pozwala, polecane są ćwiczenia wzmacniające mięśnie, oddechowe oraz z oporem. Warto je wykonywać 2-3 razy w tygodniu przez ok. 20-30 minut.

Osoby ćwiczące regularnie po pewnym czasie mogą zaobserwować m.in. zmniejszenie bólu stawów, poprawę lub zachowanie zakresu ruchu, a także zwiększenie i utrzymanie siły mięśniowej. Aby cieszyć się z pozytywnych skutków, należy pamiętać o rozsądnym podejściu do ruchu i szczególnej ostrożności.

Czy bieganie szkodzi stawom?

Bieganie poprawia funkcjonowanie stawów, ponieważ wpływa na ich stabilność oraz wzmacnia mięśnie i więzadła. Bieganie wspiera także mineralizację kości i może być elementem profilaktyki osteoporozy. Nie wpływa na zwyrodnienia stawów, a długofalowo może nawet sprawić, że będą one bardziej wytrzymałe na obciążenia. Skutkiem biegania jest także zwiększona produkcja mazi stawowej, która chroni je i eliminuje szkodliwe elementy z płynu stawowego.

Wiele kontrowersji, które dotyczą biegania, wynika ze:

  • złej techniki biegu, 
  • złego przygotowania,
  • zbyt dużej intensywności treningów

Przed przystąpieniem do biegania niezwykle ważne jest wzięcie pod uwagę swojej kondycji, wagi oraz gotowości na intensywny wysiłek fizyczny. Pomiędzy treningami należy również uwzględnić odpowiednio dużo czasu na niezbędny odpoczynek i regenerację mięśni oraz stawów. Bieganie powinno być dla nas umiarkowanym wysiłkiem, który nie obciąża zbyt mocno organizmu. Przy rozsądnym i odpowiedzialnym podejściu nie będzie ono zagrożeniem dla naszego układu ruchu.

Czy otyłość wyklucza treningi?

Osoby z dużą nadwagą lub otyłością mogą mieć problem z poruszaniem się oraz uprawianiem sportu. Nie oznacza to jednak, że powinny z niego całkowicie zrezygnować. Ruch jest niezbędny dla właściwego funkcjonowania organizmu, dlatego rezygnacja z ćwiczeń może nieść negatywne, długofalowe skutki.

Zbyt duża waga może obciążać stawy, powodować ból oraz przyczyniać się do kontuzji. Pomimo to osoby cierpiące na otyłość oraz nadwagę nie powinny rezygnować ze sportu. Niezwykle ważne jest znalezienie alternatywnych sposobów na ruch, które mogą stanowić nie tylko zdrowy nawyk, ale także przyjemność i rozrywkę.

Osoby, które mają problem z wagą, mogą spróbować sportów, które nie są mocno obciążające dla układu kostnego. Warto spróbować np.:

  • sportów wodnych - wodny aerobik oraz pływanie to skuteczne ćwiczenia, które mogą przynieść dużo radości,
  • spacerowania, 
  • nordic walking,
  • ćwiczyć na rowerku stacjonarnym

Nawet kilkanaście minut dziennie spędzone na aktywności fizycznej może polepszyć funkcjonowanie stawów, a tym samym naszego organizmu.  

Jakie ćwiczenia najbardziej obciążają stawy?

Każde ćwiczenie wykonane w nieodpowiedni sposób może nadwyrężać stawy i przyczyniać się do ich osłabienia. Niezwykle ważne jest pamiętanie o odpowiedniej technice oraz rozgrzewce przed treningiem. Jeśli obawiamy się, że dane ćwiczenie przyczyni się do kontuzji, warto skonsultować się z profesjonalistą. Może pomóc nam w poprawie techniki oraz szukaniu alternatywnych ćwiczeń, które będą nam bardziej odpowiadać.

Do ćwiczeń, które najmocniej eksploatują stawy, zalicza się bieganie, skakanie oraz ćwiczenia siłowe z dużym obciążeniem. Nie oznacza to jednak, że należy ich unikać. Wystarczy odpowiednio się do nich przygotować i wykonywać je z umiarem. W wielu sytuacjach tyle wystarczy, aby uchronić stawy od kontuzji. Jeśli dane ćwiczenie przynosi duży ból, to niezaprzeczalny znak, że należy z niego zrezygnować.

CZYTAJ TAKŻE: 

Błędy podczas ćwiczeń, które mogą kosztować cię zdrowie. Tego unikaj

Wystarczy 10 minut dziennie. Zniknie ból pleców, garb i ucisk na narządy wewnętrzne

Naukowcy: Ćwiczenia fizyczne zwiększają tolerancję na ból

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: stawy | aktywność fizyczna a zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL