Kinga Zawodnik po operacji. Przeszła rękawową resekcję żołądka

Kinga Zawodnik, prowadząca m.in. program "Dieta czy cud?", poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zdecydowała się na operację bariatryczną. "Jestem po rękawowej resekcji żołądka" - napisała obok zdjęcia ze szpitala. Zawodnik przez lata toczyła nierówną walkę z nadprogramowymi kilogramami. Przyznała też, że zdiagnozowano u niej insulinooporność. Na czym polega rękawowa resekcja żołądka? Kto kwalifikuje się do chirurgicznego leczenia otyłości? Wyjaśniamy.

Kinga Zawodnik - kim jest?

Kinga Zawodnik znana jest widzom z takich programów jak "Dieta czy cud?", "Pierwszy raz Kingi" czy "Gadżet show". W pierwszym z wymienionych formatów mogliśmy śledzić jej zmagania z dodatkowymi kilogramami (jeszcze w listopadzie 2020 roku ważyła 150 kg). Testowała skuteczność różnych sposobów na odchudzanie - począwszy od popularnych diet, na treningach skończywszy. W "Gadżet show" testowała rozmaite gadżety odchudzające. O swoich zmaganiach z wagą opowiadała wprost i za pośrednictwem mediów społecznościowych informowała o postępach. W ostatnim poście Zawodnik przyznała, że przeszła operację bariatryczną.

Reklama

Kinga Zawodnik przeszła operację bariatryczną

"Tak, zdecydowałam się na operację bariatryczną. Jestem po rękawowej resekcji żołądka. Zapierałam się, że operacja u mnie to ostateczność... Jak wiecie, z moją wagą bywało różnie: rosła, malała, znowu rosła... To moja świadoma decyzja, do której dorastałam od dwóch lat. Towarzyszyły mi łzy, strach, niepewność, lęk, a nawet depresja. Dlaczego? Nie dlatego, że nie akceptowałam swojego wyglądu (takie pojedyncze wiadomości czytałam) -> zrobiłam to dla swojego ZDROWIA" - napisała na Instagramie.

"Czy to droga na skróty dla leniwych?! NIE‼️ NIE‼️ NIE‼️" - dodała. "Operacja nie załatwi za mnie wszystkiego. Teraz wszystko zależy ode mnie. Zmiana nawyków żywieniowych, aktywność fizyczna i najważniejsze -> czysta głowa -> z dniem operacji są na pierwszym miejscu" - zaznaczyła, dziękując za wsparcie bliskim i fanom.

Operacja bariatryczna - co to takiego?

Operacja bariatryczna to metoda walki z otyłością. Powinna być traktowana jako ostateczność i być stosowana wtedy, kiedy inne próby leczenia otyłości nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. 

Operacje bariatryczne dzieli się zwykle na restrykcyjne i wyłączające. Zabiegi restrykcyjne mają na celu zmniejszenie pojemności żołądka. Zabiegi wyłączające (wykonuje się rzadziej) obejmują ograniczenie powierzchni chłonnej dróg pokarmowych i skrócenie czasu pasażu jelitowego. Wyróżnia się również metodę restrykcyjno-wyłączającą - stanowi ona kombinację dwóch powyższych sposobów.

Rękawowa resekcja żołądka - operacja Kingi Zawodnik

Kinga Zawodnik poinformowała, że przeszła rękawową resekcję żołądka. To stosunkowo nowy typ operacji bariatrycznej rekomendowany głównie pacjentom, u których wskaźnik masy ciała BMI mieści się w przedziale od 35 do 40 (choć u pacjentów z wyższym BMI również jest zalecana), a także u których występują choroby wtórne do otyłości, np. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu 2. Zabieg polega na wycięciu ok. 2/3 żołądka i zmniejszeniu jego pojemności do ok. 25 proc. wyjściowej objętości. Najczęściej wykonywany jest sposobem laparoskopowym. Żołądek, w wyniku zabiegu, przybiera kształt podobny do tuby bądź rękawa. 

Wskazania do operacji bariatrycznej

Wśród najważniejszych wskazań do operacji bariatrycznych znajdziemy:

  • otyłość u osób powyżej 18. roku życia i poniżej 65. roku życia niepoddającą się innym metodom leczenia (czasami dopuszcza się wyjątki);
  • BMI ≥40 kg/m2 lub BMI 35-40 kg/m2 z chorobą współistniejącą, której przebieg może ulec poprawie po operacji. Zalicza się do nich m.in. nadciśnienie tętnicze, niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby i hiperlipidemię;
  • BMI od 30 do 34,9 kg/m2 i cukrzycą typu 2, jeśli pomimo leczenia utrzymuje się stan hiperglikemii.

Z kolei do przeciwwskazań do operacji bariatrycznej zalicza się m.in. ciążę, przewlekłe choroby przełyku, ciężkie i nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowości anatomiczne układu pokarmowego czy ciężkie choroby psychiczne.

Operacja bariatryczna - jakie daje efekty?

Po operacji największy spadek masy ciała następuje w pierwszych 6-8 miesiącach, do roku. Pacjent może zgubić od 30-40 nawet do 60-70 proc. nadmiernej masy ciała. Potem następuje stabilizacja. W okresie po operacji, by utrzymać wagę w ryzach, ważne jest przede wszystkim przestrzeganie odpowiedniej diety i aktywność fizyczna.

CZYTAJ TAKŻE: 

Ustalono, ile kroków dziennie robić, żeby chudnąć. Mniej, niż myślisz

W dniu ślubu ważyła 220 kg. Postanowiła schudnąć, bo nie mogła zajść w ciążę. Tak dziś wygląda

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: otyłość | operacja bariatryczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL