​Hormony w ciąży. Jak zmienia się gospodarka hormonalna

Kiedy przyszła mama wygląda szczególnie dobrze lub źle, jest przemęczona lub tryska energią, dużo śpi lub wręcz przeciwnie, ma problemy z bezsennością, otoczenie bardzo często stwierdza, że to wszystko przez hormony. Jak zmienia się gospodarka hormonalna w czasie ciąży i jaki wpływ mają hormony na kobietę w ciąży?

Główne hormony ciążowe

Istnieją trzy główne hormony ciążowe, które są sprawcami większości zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej. Są to gonadotropina kosmówkowa, zwana w skrócie hCG (z ang. human chorionic gonadotropin), estrogeny i progesteron.

Rola gonadotropiny kosmówkowej w czasie ciąży

Każda przyszłą mama zna hormon hCG i zdaje sobie sprawę z jego istnienia, gdyż to właśnie poziom gonadotropiny kosmówkowej bada się w czasie testów ciążowych, zarówno tych domowych z moczu jak i laboratoryjnych z krwi. Podczas prawidłowo przebiegającej ciąży w jej pierwszych tygodniach poziom hCG podwaja się co dwa dni.

Reklama

Jego zadaniem jest utrzymanie innych hormonów ciążowych - estrogenu i progesterony na właściwym poziomie, zanim wykształci się łożysko. Przyszła mama może odczuć zwiększający się poziom tego hormonu, gdyż powoduje on wiele nieprzyjemnych objawów takich jak częste oddawanie moczu, nudności oraz wymioty.

Progesteron i estrogeny jako dwa najważniejsze hormony ciążowe

Za największa ilość zmian i objawów, których doświadcza kobieta w ciąży odpowiedzialne są progesteron i estrogen. Do głównych objawów wywoływanych przez te hormony zaliczamy:

- ból i wrażliwość piersi;

- wyostrzenie zmysłu węchu;

- zmęczenie,

- zgagę,

- wzdęcia i zaparcia będące skutkiem rozluźnienia mięśni w organizmie,

- bóle bioder i kości łonowej,

- huśtawkę nastrojów spowodowaną zmianami poziomu progesteronu,

- przetłuszczające się włosy i pojawienie się wyprysków,

- krwawienia z nosa i żylaki spowodowane rozluźnieniem żył.

Inne hormony mające wpływ na zmiany w ciąży

Poza wymienionymi wyżej hormonami na ciążę ma także wpływ relaksyna - hormon powodujący rozluźnianie się połączeń kostnych miednicy, by w ten sposób przygotować ją do zbliżającego się porodu. 

Ogromne znaczenie odgrywają wydzielające się w czasie ciąży endorfiny - hormony szczęścia których produkcja znaczenie zwiększa się w czasie ciąży i porodu. Hormon ten wprawia przyszłą mamę w dobry nastrój, pozwala cieszyć się ciążą i zapomnieć o niedogodnościach związanych ze stanem błogosławionym. 

Hormonami, które mają ogromne znaczenie w przygotowaniu ciężarnej do porodu są także oksytocyna i prostaglandyny, które odpowiadają za stymulację skurczy porodowych. Dzięki innemu hormonowi - prolaktynie rozpoczyna się laktacja czyli produkcja mleka w piersiach.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL