Leczenie grypy w ciąży

Grypa to choroba, która nie jest zbyt groźna sama w sobie, jednak bardzo często niedoleczona niesie za sobą poważne powikłania. O ile nie jest ciężko wyleczyć grypę, gdyż istnieje wiele środków farmakologicznych to problem zaczyna się, gdy zachoruje na nią kobieta ciężarna, dla której większość z nich jest niedozwolona. Czy grypa w ciąży jest groźna i na czym polega jej leczenie?

Czy grypa w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?

Kobieta powinna zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie podczas ciąży. W końcu jest to czas, w którym stan kobiety wpływa na rozwój dziecka w jej brzuchu. Dlatego jeśli przyszła mama podejrzewa u siebie grypę, powinna zgłosić się do lekarza rodzinnego, który przebada ją i postawi odpowiednią diagnozę. Zazwyczaj przebyta grypa nie jest szkodliwa dla dziecka. Jednakże należy pamiętać, by zbijać gorączkę, gdyż ta negatywnie wpływa na maluszka, może prowadzić do przedwczesnych skurczy, a nawet do poronienia. 

Nie można bagatelizować grypy w ciąży, mając na uwadze, że niesie ona za sobą powikłania szkodliwe nie tylko dla mamy, ale i dla dziecka. Może powodować m.in. uszkodzenie układu nerwowego, serca, układu pokarmowego oraz kości dziecka. Stwarza ryzyko, że dziecko może urodzić sie z niską wagą urodzeniową.

Reklama

Jak leczyć grypę w ciąży?

Po pierwsze, należy pamiętać o tym, by na własną rękę nie przyjmować żadnych środków farmakologicznych. Przyszła mama z podejrzeniem grypy powinna skonsultować się z lekarzem, który dobierze leki odpowiednie dla jej objawów oraz stadium ciąży. Istnieją jednak domowe sposoby walki z objawami grypy. Należy wygrzewać się w łóżku i pić dużo napojów, np. herbaty z miodem i cytryną lub z sokiem malinowym. 

Ból gardła można złagodzić poprzez płukanki z soli i szałwii. Warto pamiętać o dobrym nawilżeniu powietrza w domu, można stosować także inhalacje z soli fizjologicznej z dodatkiem olejków aromatycznych. Należy jeść dużo czosnku, który ma działanie przeciwzapalne. Warto przygotować sobie także syrop z cebuli, czosnku, miodu i cytryny, który także ma działanie wzmacniające i przeciwzapalne.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL