Infekcję COVID-19 zobaczysz w oczach. Jak wyglądają covidowe oczy?

Objawy ze strony narządu wzroku w przebiegu infekcji COVID-19 to coś, o czym do tej pory nie mówiono zbyt wiele. Coraz więcej badań wskazuje jednak na fakt, że wbrew pozorom są one częstsze, niż mogłoby się wydawać. Średnio prawie jedna trzecia chorych zgłasza w trakcie infekcji objawy oczne, takie jak suchość, zaczerwienienie czy ból oka. Czym są one spowodowane? Jakie inne choroby dają też objawy ze strony wzroku? Wyjaśniamy.

Covid-19 może wywoływać zapalenie spojówek

Infekcja nowym koronawirusem może być przyczyną zapalenia spojówek, zwanego potocznie czerwonym okiem lub zespołem czerwonego oka. Statystyki wskazują, że pojawia się ono u od 4 do nawet 31 proc. pacjentów z potwierdzoną infekcją Sars-Cov-2. Zapalenie spojówek w przebiegu COVID-19 swoimi objawami nie różni się praktycznie od zapaleń spowodowanych innymi wirusami czy bakteriami. 

Chorzy skarżą się na uporczywy ból, swędzenie i pieczenie oczu, a także na uczucie piasku lub ciała obcego. Może pojawić się również suchość oka bądź nadmierne łzawienie. Spojówki są zwykle mocno przekrwione, żywoczerwone i obrzęknięte.

Reklama

Koronawirus może przenosić się przez oczy

Jeszcze na początku pandemii wydawało się, że nowy koronawirus nie może przenosić się drogą oczną. Obecnie na podstawie licznych obserwacji wiadomo, że nie można wykluczyć takiej opcji. Ma to być również wyjaśnieniem na to, dlaczego infekcja Sars-Cov-2 może być przyczyną zapalenia spojówek i innych problemów ocznych.

Kropelki z cząstkami wirusa, które wdychamy, mogą osadzać się na dłoniach, które potem można nieświadomie i odruchowo wetrzeć w okolicę oczu i spojówek. Wirus może dostać się na spojówkę również bezpośrednio w trakcie kichania, gdy osoba chora nie zakrywa własnego nosa i ust. 

Bardzo ciekawy jest fakt, że materiał genetyczny wirusa można wykryć również w wymazie z powiek i spojówek nawet u chorych, którzy nie mają żadnych objawów ze strony oczu. Obecnie jednak brak dowodów na to, aby łzy bądź inna wydzielina z oka osoby chorej mogły być drogą przenoszenia się infekcji.

Zmiany na powiekach w przebiegu Covid-19

Infekcja nowym koronawirusem może również być przyczyną zapalenia powiek. Szacuje się, że pojawia się ono nawet u 20,7-30 proc. osób z potwierdzonym zakażeniem. Odczuwane objawy są zbliżone do tych w przebiegu zapalenia spojówek - oko jest suche, swędzi, piecze i boli. Powieka jest zaczerwieniona i opuchnięta, a na rzęsach pojawiają się białawe, suche płatki. Najczęściej zapaleniu powiek w przebiegu COVID-19 towarzyszą inne typowe objawy infekcji, jak ból gardła czy kaszel. Zdarza się jednak, że na kilka dni wyprzedza ono jakiekolwiek inne symptomy.

COVID-19 a zmiany w siatkówce

W przebiegu infekcji COVID-19 może dojść do zamknięcia się ważnych naczyń zaopatrujących siatkówkę w krew, przede wszystkim żyły i tętnicy środkowej. Przyczyną są zwykle zakrzepy, które u osób z koronawirusem formują się niemal 22 razy częściej w porównaniu do osób zdrowych. 

Do zamknięcia się żyły lub tętnicy siatkówki dochodzi najczęściej po ok. 12 dniach od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Pojawia się wtedy nagłe, bezbolesne pogorszenie widzenia lub nagła ślepota. W razie wystąpienia takich objawów należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza, ponieważ im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa na poprawę ostrości wzroku.

CZYTAJ TAKŻE: 

Powikłania po covidzie. Dotyczą również stóp

"Długi covid" ma trzy odmiany. Konieczne są inne sposoby leczenia

Zapomnieliście o koronawirusie? Omikron BA.4.6 to wyjątkowo groźna mutacja

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zapalenie spojówek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL