Szczepionki przeciwko COVID-19 są już dostępne. Tak będą szczepić najmłodszych

Już od dziś, tj. od 12 grudnia, dostępne są szczepionki przeciwko COVID-19 dla kolejnej grupy wiekowej. Polska otrzymała 504 tys. dawek, które pozwolą zaszczepić około 168 tys. najmłodszych pacjentów – dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Dziecko będzie można zarejestrować na szczepienie w punkcie szczepień lub przez Moje IKP (Internetowe Konto Pacjenta).

Kolejna grupa wiekowa może zostać zaszczepiona

W czasie konferencji prasowej, która odbyła się 8 grudnia, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w nocy z 11 na 12 grudnia zostaną wystawione e-skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19 dla najmłodszych dzieci. Dawki, które trafiły do Polski, są przeznaczone dla grupy wiekowej dzieci od 6 miesiąca do życia do 4 roku życia.

Jak wygląda szczepienie przeciw COVID-19 u dzieci?

Preparat Pfizera podawany jest, jak każda inna szczepionka. Oznacza to, że najmłodsi pacjenci szczepieni będą w udo, a dzieci starsze otrzymają zastrzyk w ramię. Aby dziecko mogło zostać poddane szczepieniu, niezbędna jest wcześniejsza kwalifikacja dokonana przez lekarza. Z tego też powodu zaszczepienie dziecka możliwe będzie tylko w punkcie szczepień przeciwko COVID-19, gdzie najpierw zostanie ono zbadane, a następnie otrzyma dawkę szczepionki.

Reklama

Dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci

Szczepienie najmłodszych odbędzie się w ostępie 3 tygodni między pierwszą, a drugą dawką oraz 8 tygodni między drugą, a trzecią dawką.

W trakcie konferencji prasowej Adam Niedzielski zapewnił również, że preparat Pfizera dla dzieci "jest sprawdzony, przetestowany, zbadany i dopuszczony przez EMA (Europejska Agencja Leków)".

Szczepionki przeciw grypie czekają na najmłodszych pacjentów

Minister zdrowia, oprócz zachęcania do szczepień przeciw COVID-19, zaapelował również o szczepienie dzieci przeciwko grypie. Jak zauważył, Polska sprowadziła do kraju 3 mln dawek, a póki co wykorzystano ich zaledwie 640 tys.

Podkreślił, że w porównaniu z ubiegłymi latami, zauważalny jest znaczny wzrost zachorowań na grypę, zwłaszcza wśród najmłodszych pacjentów. Z tego powodu oddziały pediatryczne w całej Polsce są przepełnione, a od września do grudnia potwierdzono ponad 4 tys. przypadków grypy wymagających hospitalizacji, z czego 60 proc. pacjentów stanowiły dzieci. 

Najlepszy czas na wykonanie szczepienia przeciw grypie przypada właśnie teraz, czyli przed szczytem zachorowań, który w Polsce notuje się między styczniem, a marcem. Z bezpłatnej szczepionki skorzystać mogą osoby powyżej 75. roku życia oraz kobiety w ciąży. Refundacja szczepionki w wysokości 50 proc. przysługuje osobom powyżej 60. roku życia oraz osobom o obniżonej odporności. Pozostali pacjenci są zobowiązani samodzielnie pokryć całkowity koszt preparatu, który waha się od 50 do 100 zł. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Powikłania po covidzie zauważalne na stopach

Po covidzie z 2020 roku nie ma śladu. To zupełnie inna choroba

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: szczepienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL