Bogate źródło białka, magnezu błonnika. Orzechy nerkowcowa jedz nawet codziennie
Lubisz podjadać nerkowce? Nic dziwnego! Nerkowce to miękkie orzechy o przyjemnym, słodkawym smaku. To jedna z ulubionych przekąsek dorosłych i dzieci. Zobacz, co zawierają i co zadzieje się w twoim organizmie, kiedy włączysz je do codziennej diety. Podpowiemy - wiele dobrego, choć o dwóch rzeczach trzeba pamiętać.
Pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie rosły od wieków. Drzewo nanercza zachodniego bardzo długo było wyłącznie surowcem przemysłowym. O tym, że jego orzechy są jadalne i smaczne przekonano się stosunkowo niedawno, bo dopiero w poprzednim stuleciu.
Najwięcej orzechów nerkowca, które trafiają na europejskie rynki, pochodzi z Azji i Wybrzeża Kości Słoniowej, ale uprawy nanercza zachodniego można spotkać w całej strefie tropikalnej. Wyhodowanie ich w naszym klimacie jest możliwe w warunkach cieplarnianych, ale nie ma co spodziewać się imponujących zbiorów.
Orzechy nerkowca, choć powszechnie określane jako orzechy drzewne, to tak naprawdę nasiona nanercza zachodniego. Surowe orzechy nerkowca nie są bezpieczne do spożycia, ponieważ zawierają substancję znaną jako urushiol (toksynę występującą również w trującym bluszczu). Urushiol jest toksyczny, a kontakt z nim może wywołać silną reakcję alergiczną. Aby usunąć toksyczny płyn, nerkowce poddaje się specjalnej obróbce cieplnej.
Jakie nerkowce kupować? Orzechy nerkowca najczęściej sprzedawane są bez dodatków i to ta opcja jest najzdrowsza. Dodatek soli czy chrupiąca skórka wpłyną nie tylko na ich smak - ze zdrowej przekąski orzeszki zamienią się w kolejny tuczący przysmak.
Nerkowce są bogate w składniki odżywcze i związki roślinne, które pozytywnie wpływają na pracę całego organizmu. Przy tym są tak smaczne, że nie trzeba nikogo przekonywać do ich spożywania.
Co zawierają nerkowce? Podajemy wartości dla 100 g prażonych orzechów:
- kalorie: 560,
- białko: 17 g,
- tłuszcz: 43 g,
- węglowodany: 32 g,
- błonnik: 4 g.
Trzeba przyznać, że jest to bardzo kaloryczna przekąska. Co ciekawe, indeks glikemiczny orzechów nerkowca jest niski i wynosi zaledwie 15.
Składniki mineralne zawarte w nerkowcach to: miedź, magnez, mangan, fosfor, cynk, żelazo, selen.
Dieta bogate w orzechy, w tym nerkowce, jest konsekwentnie polecana przez lekarzy wszystkich specjalizacji i ekspertów od zdrowego żywienia. Orzechy nerkowca są szczególnie bogate w tłuszcze nienasycone. Ich spożywanie to dobra profilaktyka chorób serca i układu nerwowego.
Mają również niską zawartość cukru, są źródłem błonnika i zawierają prawie taką samą ilość białka jak równoważna ilość gotowanego mięsa. Dlatego powinny zająć ważne miejsce w diecie wegańskiej i wegetariańskiej.
Ponadto orzechy nerkowca zawierają znaczną ilość miedzi - minerału niezbędnego do produkcji energii, zdrowego rozwoju mózgu i silnego układu odpornościowego. Poważny niedobór miedzi wiąże się z niższą gęstością mineralną kości i zwiększonym ryzykiem osteoporozy. Nerkowce są też źródłem witamin z grupy B, które mają niebagatelny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego.
Pyszne nerkowce są również doskonałym sposobem na dostarczenie organizmowi magnezu i manganu, składników odżywczych ważnych dla zdrowia kości. Orzechy nerkowca są bogate w karotenoidy i polifenole, dwie kategorie przeciwutleniaczy, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i zapewnić ochronę przed chorobami.
Wyniki badań z 2019 roku, opublikowane na łamach International Journal of Endocrinology and Metabolism, wykazały, że zastąpienie 10 proc. dziennego całkowitego spożycia energii niesolonymi orzechami nerkowca zmniejszyło stężenie insuliny w surowicy i stosunek LDL-C/HDL-C (jako indeks aterogenny) u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Dwa inne badania łączą spożywanie orzechów nerkowca z wyższym poziomem cholesterolu HDL i niższym ciśnieniem krwi, a także obniżeniem poziomu cholesterolu całkowitego i LDL, zwłaszcza jeśli są połączone z dietą śródziemnomorską. Orzechy nerkowca wydają się oferować pewne korzyści w obniżaniu ciśnienia krwi, trójglicerydów i cholesterolu. Jednak potrzeba więcej badań, zanim będzie można wyciągnąć jednoznaczne wnioski.
Korzyści zdrowotne z jedzenia orzechów nerkowca są przedmiotem wielu badań. Potwierdzają one dobroczynny wpływ nerkowców na ludzki organizm. Niestety nie każdy z nas powinien je jeść. Zacznijmy od alergii pokarmowych - osoby uczulone na orzechy muszą całkowicie zrezygnować z jedzenia nerkowców.
Orzechy z drzewa nanercza trzeba ograniczyć, kiedy cierpimy na choroby układu pokarmowego. Nerkowce są ciężkostrawne, więc jeśli miewasz problemy trawienne nie jedz ich zbyt wiele - szczególnie przed snem.
Wysoka kaloryczność i doskonały smak nerkowców to pułapka dla osób cierpiących na otyłość. Fakt, że orzechy nerkowca są bardzo zdrowe, nie oznacza, że można je spożywać w dowolnych ilościach. Jeśli się odchudzasz, możesz je jeść, ale w takiej ilości, by nie przekroczyć przyjętych norm kalorycznych.
Orzechy nerkowca mają wiele zalet, ale nie możesz na nich opierać swojej codziennej diety. Zaleca się spożywanie maksymalnie 30 g nerkowców dziennie i łączenie ich z innymi produktami tak, by skomponować zróżnicowaną dietę.
CZYTAJ TAKŻE:
Co je Jennifer Anitson, że tak wygląda? Przepis na "jej" sałatkę podbił sieć
W tych produktach jest najwięcej cynku. Niedobór rozreguluje organizm
Pięć dodatków do koktajlu z truskawek. Dodadzą energii i pomogą spalić tłuszcz