Co zamiast bułki tartej w panierce? Niewielka różnica w smaku, a duża dla organizmu

Schabowy bez panierki? Nie może być. W tej kwestii jesteśmy niemal jednomyślni. Co niedzielę czy to mięso, czy ryby, oprószamy mąką, zanurzamy w jajku, a następnie obtaczamy w bułce tartej. Tak jest od lat i już. Ale czy bułka tarta jest najlepszym wyborem? Dietetycy powiedzieliby, że nie. Po pierwsze dlatego, że nie ma zbyt wielu wartości odżywczych. Po drugie - wchłania bardzo dużo tłuszczu, co czyni potrawy znacznie bardziej kalorycznymi. Po trzecie - nie wszyscy mogą ją jeść. Czym w takim razie moglibyśmy zastąpić bułkę tartą? Sprawdzamy kilka opcji.

Otręby

Zamiast bułki tartej możesz używać np. otrębów. Smakowo jest im chyba do niej najbliżej, więc jeśli obawiasz się kuchennych eksperymentów, to nie będzie duża zmiana. Wybierając otręby, wybierasz opcję mniej kaloryczną i na pewno zdrowszą. Najczęściej wybór pada na otręby pszenne i owsiane, ale dostępne są też otręby orkiszowe, żytnie czy otręby z samopszy.

Reklama

Dlaczego dla otrębów warto znaleźć miejsce w codziennej diecie? To m.in. źródło cennego błonnika, który doskonale oczyszcza jelita, poprawia perystaltykę i tym samym metabolizm. Spożywanie otrębów przyniesie także liczne korzyści układowi krwionośnemu czy nerwowemu. Otręby obniżają poziom cholesterolu, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, obniżają ciśnienie tętnicze krwi i pozwalają utrzymać stabilny poziom glikemii, zapobiegając skokom cukru. Warto dodawać je do jogurtu, owsianki czy koktajli.

Siemię lniane

Bułkę tartą z powodzeniem zastąpi też siemię lniane. Niektórzy je mielą, inni nie (częściej można się spotkać z zaleceniem, by siemię mielić, a to dlatego, że zmielona forma jest łatwiejsza do strawienia i z mielonego siemienia składniki odżywcze są bardziej dostępne dla organizmu). Siemię lniane nadaje potrawom delikatnego, orzechowego smaku i zapewnia pożądaną chrupkość niemal jak w przypadku bułki tartej.

Podobnie jak wspomniane wyżej otręby to zdecydowanie produkt, po który warto sięgać. Porcja siemienia lnianego zapewnia dobrą dawkę białka, błonnika i kwasów tłuszczowych omega-3. Usprawnia ono pracę jelit, zapobiega zaparciom, obniża stężenie glukozy we krwi, pomaga chronić organizm przed chorobami układu krążenia, wykazuje działanie przeciwzapalne.

Orzechy

W roli zamiennika bułki tartej często występują orzechy. I to nie tylko dobrze nam znane orzechy włoskie, ale też np. pistacje. Mielone lub posiekane nadadzą potrawom nietuzinkowego smaku i aromatu. Ale najważniejsze - na zmianie skorzysta organizm.

Dlaczego każdego dnia powinniśmy sięgać po orzechy? Bo są źródłem wielu cennych witamin i minerałów, a także antyoksydantów. Ich regularne spożywanie może mieć ochronny wpływ zarówno na zdrowie naczyń krwionośnych, jak i procesy poznawcze. Orzechy obniżają poziom cholesterolu, zapewniają lepszą pracę mózgu, zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia czy cukrzycy. Traktuj je jak przekąskę lub dodawaj do dań. 

Przyprawy i zioła

A kto powiedział, że panierka jest w ogóle potrzebna? Możesz natrzeć mięso aromatycznymi przyprawami i ziołami, a też uzyskasz zdrowsze i smaczne danie. Świeże zioła miej zawsze pod ręką, a z przypraw możesz tworzyć autorskie mieszanki, które zachwycą gości. Sięgaj np. po słodką i ostrą paprykę, majeranek, tymianek, rozmaryn czy zioła prowansalskie. Wybór jest ogromny.

CZYTAJ TAKŻE: 

Co jeść na śniadanie przy insulinooporności? Koniecznie sprawdź te przepisy

Masz dnę moczanową lub kamicę? Te warzywa omijaj szerokim łukiem

Najzdrowsza pasta. Świetna dla serca i kości, dobra, gdy dbasz o linię

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL