Reklama

Czy czarny pieprz jest szkodliwy dla zdrowia?

Bez soli i pieprzu w kuchni się nie obejdzie. Wszyscy dobrze jednak wiemy, że im mniej soli w tym, co jemy, tym lepiej. Ale jak jest z pieprzem? Czy pieprz jest szkodliwy dla zdrowia? Na pewno nie tak jak sól, ale mimo tego powinniśmy znać możliwe skutki uboczne, jakie niesie ze sobą jego stosowanie. Kiedy pieprz pomaga, a kiedy szkodzi? Poznaj odpowiedzi.

Czarny pieprz i piperyna - właściwości dla zdrowia

Nie przeprowadzono szeroko zakrojonych badań nad czarnym pieprzem, choć okrzyknięto go "królem przypraw", ale te, które do tej pory wykonano, wskazują na wiele korzyści zdrowotnych wynikających z jego stosowania.

Rozchodzi się głównie o związek zwany piperyną - alkaloid naturalnie występujący w owocach roślin z rodziny pieprzowatych. Jest to silny przeciwutleniacz, a zadaniem przeciwutleniaczy jest zwalczanie szkodliwych dla organizmu substancji zwanych wolnymi rodnikami. Ich nadmiar może uszkadzać komórki, przyspieszając procesy starzenia i powodując szereg problemów zdrowotnych, w tym choroby układu krążenia, nowotwory, astmę czy cukrzycę. Piperyna ma również właściwości przeciwzapalne. Ciekawostka - to jej pieprz zawdzięcza ostry smak.

Reklama

Czarny pieprz ma również pomagać organizmowi lepiej przyswajać niektóre korzystne związki, np. resweratrol. Ta substancja także jest silnym antyoksydantem. Znaleźć ją można m.in. w ciemnych winogronach, czarnej porzeczce czy orzeszkach ziemnych. Badacze wskazują, że resweratrol może chronić przed chorobami serca, rakiem, chorobą Alzheimera i cukrzycą. Problem w tym, że związek ten ma tendencję do rozpadania się, zanim jelita mogą wchłonąć go do krwiobiegu. Stwierdzono jednak, że czarny pieprz zwiększa biodostępność, czyli właśnie przyswajalność resweratrolu. 

Pieprz czarny może również poprawiać wchłanianie kurkuminy, która jest aktywnym składnikiem kurkumy, a która wykazuje właściwości przeciwzapalne. W połączeniu z pieprzem jej wchłanialność zwiększa się aż o 2 tys. proc. - wynika z badań. Czarny pieprz ma również poprawiać wchłanianie beta-karotenu. Badania wykazały, że spożywanie 15 mg beta-karotenu z 5 mg piperyny znacznie zwiększa poziom beta-karotenu we krwi w porównaniu z przyjmowaniem samego beta-karotenu.

Badacze wskazują również na możliwe właściwości przeciwnowotworowe czarnego pieprzu. Zaobserwowano, że piperyna zmniejsza reprodukcję komórek raka piersi, prostaty i okrężnicy. Badania na zwierzętach wykazały również, że piperyna poprawia funkcjonowanie mózgu w przypadku chorób neurodegeneracyjnych.

Poza tym wiadomo, że czarny pieprz wspiera trawienie, przyspiesza metabolizm, działa rozgrzewająco. Może też przynieść ulgę w bólu i zmniejszać apetyt.

Pieprz - możliwe skutki uboczne

Choć czarny pieprz nie ma tak negatywnego wpływu na zdrowie jak sól, nadmierne jego spożywanie może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Jeden z nich jest znany nam wszystkim. Piperyna w czarnym pieprzu działa drażniąco. Wdychanie zapachu czarnego pieprzu może podrażniać zakończenia nerwowe błony śluzowej nosa, prowadząc do kichania.

Do skutków ubocznych stosowania pieprzu zalicza się również uczucie pieczenia w gardle oraz żołądku. Czarny pieprz stosowany w nadmiernych ilościach może powodować uszkodzenie błony śluzowej żołądka. Wskazuje się również, że za sprawą piperyny może prowadzić do nadmiernego wchłaniania pewnych leków do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Niektórzy mogą rozwinąć alergię na czarny pieprz.

Który pieprz jest najzdrowszy?

Jest wiele odmian pieprzu. Czarny pieprz to ten nam najbardziej znany. Ale na sklepowych półkach znajdziemy jeszcze m.in. pieprz biały, pieprz zielony, pieprz czerwony, pieprz cytrynowy, pieprz cayenne...

Oczywiste jest, że istnieją między nimi pewne różnice w smaku. Niektóre odmiany są łagodniejsze w porównaniu z czarnym pieprzem, inne wręcz przeciwnie. Jedne szybciej tracą swój smak, inne zachowują go na dłużej. Ale który pieprz jest najlepszy, jeśli chodzi o zdrowie?

W porównaniu z pieprzem białym (często wybiera się go z uwagi na estetykę przyrządzanego dania) pieprz czarny zawiera więcej piperyny, co sprawia, że jest on korzystniejszy dla zdrowia.

Najczęściej zwraca się jednak uwagę na różnice między czarnym pieprzem a pieprzem cayenne. Warto wiedzieć, że czarny pieprz ma wyższą zawartość manganu, miedzi, witaminy K i wapnia. Pieprz cayenne z kolei jest bogatszy w witaminę A, witaminę E, witaminę B6, witaminę C, witaminę B2 i witaminę B3. Pieprz czarny zawiera też cztery razy więcej miedzi niż pieprz cayenne i w ogólnym zestawieniu wypada lepiej.

CZYTAJ TAKŻE: 

Liść laurowy w domowej apteczce. Komu pomoże? Komu zaszkodzi?

Nietypowe zastosowania czarnego pieprzu

Kiedy najlepiej dodawać przyprawy do zupy?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: przyprawy | pieprz | pieprz czarny właściwości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL