Dobre na trawienie, cholesterol i ciśnienie. Jedz jako przekąskę lub zrób z nich nalewkę

W serniku za nimi nie przepadamy, za to, kiedy występują osobno, stwierdzamy, że są "nawet, nawet". Rodzynki, bo o nich mowa, co prawda bogate są w cukier i są dość kaloryczne, ale, gdy są spożywane z umiarem, mogą przynieść organizmowi wiele korzyści. Jakie właściwości przypisuje się rodzynkom? Na co pomaga tradycyjna nalewka rodzynkowa? Sprawdzamy.

Rodzynki, czyli?

Rodzynki, zaliczane do bakalii, to po prostu suszone winogrona. Nie przypominają winogron, a to za sprawą procesu suszenia, w wyniku którego odparowuje z nich woda, a one stają się niewielkie, pomarszczone i bardzo słodkie. Do produkcji rodzynek wykorzystuje się różne rodzaje winogron i różne metody suszenia, dlatego możliwe są różnice w smaku, kolorze, jak i teksturze rodzynek.

Bardzo często rodzynki używane są w kuchni. Z bakalii w naszym kraju najczęściej, i to wbrew pozorom nie tylko przy pieczeniu. Rodzynki dodaje się do owsianek, jogurtów, sałatek, a nawet dań mięsnych. Robi się z nich również nalewkę lub pija wodę rodzynkową o właściwościach detoksykujących.  

Reklama

Na co dobre są rodzynki?

Rodzynki - co zawierają?

Rodzynki, ze względu na dużą zawartość cukru, bywają nazywane "cukierkami natury". Są bogatym źródłem błonnika, związków przeciwutleniających, a także:

  • witamin z grupy B,
  • witaminy C,
  • witaminy E,
  • magnezu,
  • żelaza,
  • cynku,
  • potasu,
  • wapnia,
  • fosforu.

Rodzynki - właściwości

Rodzynki, o dużej zawartości błonnika, są korzystnym składnikiem dla układu pokarmowego. To naturalne remedium na zaparcia. Sięganie po nie regularnie, oczywiście w rozsądnych ilościach, sprawi, że wypróżnienia będą bardziej regularne. Błonnik pomoże również zachować uczucie sytości na dłużej, co sprawia, że rodzynki świetnie sprawdzą się jako przekąska (co ważne - dodająca energii). Ma on też korzystny wpływ na poziom cholesterolu - wiąże go w jelitach i powoduje, że jest wydalany z kałem.

Rodzynki mogą odgrywać także rolę w zapobieganiu anemii. Zawierają duże ilości żelaza i innych składników, które są niezbędne do wytwarzania czerwonych krwinek i przenoszenia tlenu w organizmie.

Jak wykazały badania, regularne spożywanie rodzynek, w porównaniu z innymi przekąskami, może pozytywnie wpłynąć również na ciśnienie krwi. Ważnym składnikiem obecnym w rodzynkach jest potas. Jego prawidłowe stężenie chroni przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego.

Obecne w rodzynkach przeciwutleniacze mogą chronić organizm przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i wolnymi rodnikami. Obecne w nich polifenole będą korzystne m.in. dla zdrowia oczu.

Po rodzynki powinny sięgać kobiety po menopauzie, gdyż są one źródłem wapnia i pomagają zapobiegać rozwojowi osteoporozy.

Badanie z 2009 roku wykazało, że rodzynki zawierają fitochemikalia, które mogą promować zdrowe zęby i dziąsła. Fitochemikalia obecne w rodzynkach, w tym kwas oleanolowy, kwas linolowy i kwas linolenowy, zwalczają bakterie w jamie ustnej, które prowadzą do ubytków.

Nalewka z rodzynek - na co pomaga?

Osoby lubujące się w rodzynkach chętnie wykorzystują je nieco mniej standardowo. Jednym z pomysłów na wykorzystanie rodzynek jest zrobienie rodzynkowej nalewki, tzw. rodzynkówki.

Nalewka z rodzynek charakteryzuje się ciemnobrązową barwą i dość słodkim smakiem. W małych dawkach może stanowić środek poprawiający trawienie i środek przeciwko zaparciom. Pobudzi perystaltykę jelit, zadziała rozkurczająco i odtruwająco. W zimowe wieczory rozgrzeje i doda energii.

Inne właściwości rodzynek, o których powinniśmy pamiętać podczas robienia rodzynkowej nalewki, to: obniżanie poziomu cholesterolu, obniżanie ciśnienia czy zapobieganie anemii.

Nalewka z rodzynek - przepis

Do przygotowania nalewki z rodzynek potrzebujesz:

  • 0,5 kg rodzynek,
  • 700 ml klasycznej wódki,
  • 400 ml spirytusu (60, 70 proc. alkoholu),
  • dwóch szklanek wody,
  • dwóch cytryn,
  • ¼ szklanki miodu.

Smak nalewki wzbogaci laska wanilii, kora cynamonu czy goździki.

Rodzynki, jak w przypadku pieczenia, tak i w przygotowaniu nalewki potrzebują odpowiedniego traktowania. Rodzynki najpierw należy dokładnie opłukać, potem przelać wrzątkiem, chwilę odczekać, a następnie przecedzić.

Rodzynki wsypujemy do dużego słoja, dodajemy wybrane przez nas składniki, np. laskę wanilii i korę cynamonu, sok z dwóch cytryn i procenty. Tak przygotowany słój powinien stać w zacienionym miejscu przez cztery tygodnie. Dobrze jest od czasu do czasu nim poruszać. 

Po miesiącu miksturę trzeba przefiltrować - przez gazę lub gęste sito. By otrzymać jak najwięcej cennego płynu, rodzynki dobrze jest dodatkowo wycisnąć.

Wlewamy wszystko znów do słoja. Miód rozrabiamy w wodzie i wlewamy do mieszanki. Powinna tak stać kolejne 3-4 miesiące. Po tym czasie jest gotowa do spożycia. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Żuj, dodawaj do herbaty, rób nalewki. Stosuj przy pierwszych objawach

Woda z rodzynek: Oczyszczanie wątroby oraz organizmu

Wyniszczają i wątrobę, i nerki. Nigdy nie jedz takich orzechów!

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL