Dobre na trawienie, cholesterol i ciśnienie. Jedz jako przekąskę lub zrób z nich nalewkę
W serniku za nimi nie przepadamy, za to, kiedy występują osobno, stwierdzamy, że są "nawet, nawet". Rodzynki, bo o nich mowa, co prawda bogate są w cukier i są dość kaloryczne, ale, gdy są spożywane z umiarem, mogą przynieść organizmowi wiele korzyści. Jakie właściwości przypisuje się rodzynkom? Na co pomaga tradycyjna nalewka rodzynkowa? Sprawdzamy.
Rodzynki, zaliczane do bakalii, to po prostu suszone winogrona. Nie przypominają winogron, a to za sprawą procesu suszenia, w wyniku którego odparowuje z nich woda, a one stają się niewielkie, pomarszczone i bardzo słodkie. Do produkcji rodzynek wykorzystuje się różne rodzaje winogron i różne metody suszenia, dlatego możliwe są różnice w smaku, kolorze, jak i teksturze rodzynek.
Bardzo często rodzynki używane są w kuchni. Z bakalii w naszym kraju najczęściej, i to wbrew pozorom nie tylko przy pieczeniu. Rodzynki dodaje się do owsianek, jogurtów, sałatek, a nawet dań mięsnych. Robi się z nich również nalewkę lub pija wodę rodzynkową o właściwościach detoksykujących.
Na co dobre są rodzynki?
Rodzynki, ze względu na dużą zawartość cukru, bywają nazywane "cukierkami natury". Są bogatym źródłem błonnika, związków przeciwutleniających, a także:
- witamin z grupy B,
- witaminy C,
- witaminy E,
- magnezu,
- żelaza,
- cynku,
- potasu,
- wapnia,
- fosforu.
Rodzynki, o dużej zawartości błonnika, są korzystnym składnikiem dla układu pokarmowego. To naturalne remedium na zaparcia. Sięganie po nie regularnie, oczywiście w rozsądnych ilościach, sprawi, że wypróżnienia będą bardziej regularne. Błonnik pomoże również zachować uczucie sytości na dłużej, co sprawia, że rodzynki świetnie sprawdzą się jako przekąska (co ważne - dodająca energii). Ma on też korzystny wpływ na poziom cholesterolu - wiąże go w jelitach i powoduje, że jest wydalany z kałem.
Rodzynki mogą odgrywać także rolę w zapobieganiu anemii. Zawierają duże ilości żelaza i innych składników, które są niezbędne do wytwarzania czerwonych krwinek i przenoszenia tlenu w organizmie.
Jak wykazały badania, regularne spożywanie rodzynek, w porównaniu z innymi przekąskami, może pozytywnie wpłynąć również na ciśnienie krwi. Ważnym składnikiem obecnym w rodzynkach jest potas. Jego prawidłowe stężenie chroni przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego.
Obecne w rodzynkach przeciwutleniacze mogą chronić organizm przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i wolnymi rodnikami. Obecne w nich polifenole będą korzystne m.in. dla zdrowia oczu.
Po rodzynki powinny sięgać kobiety po menopauzie, gdyż są one źródłem wapnia i pomagają zapobiegać rozwojowi osteoporozy.
Badanie z 2009 roku wykazało, że rodzynki zawierają fitochemikalia, które mogą promować zdrowe zęby i dziąsła. Fitochemikalia obecne w rodzynkach, w tym kwas oleanolowy, kwas linolowy i kwas linolenowy, zwalczają bakterie w jamie ustnej, które prowadzą do ubytków.
Osoby lubujące się w rodzynkach chętnie wykorzystują je nieco mniej standardowo. Jednym z pomysłów na wykorzystanie rodzynek jest zrobienie rodzynkowej nalewki, tzw. rodzynkówki.
Nalewka z rodzynek charakteryzuje się ciemnobrązową barwą i dość słodkim smakiem. W małych dawkach może stanowić środek poprawiający trawienie i środek przeciwko zaparciom. Pobudzi perystaltykę jelit, zadziała rozkurczająco i odtruwająco. W zimowe wieczory rozgrzeje i doda energii.
Inne właściwości rodzynek, o których powinniśmy pamiętać podczas robienia rodzynkowej nalewki, to: obniżanie poziomu cholesterolu, obniżanie ciśnienia czy zapobieganie anemii.
Do przygotowania nalewki z rodzynek potrzebujesz:
- 0,5 kg rodzynek,
- 700 ml klasycznej wódki,
- 400 ml spirytusu (60, 70 proc. alkoholu),
- dwóch szklanek wody,
- dwóch cytryn,
- ¼ szklanki miodu.
Smak nalewki wzbogaci laska wanilii, kora cynamonu czy goździki.
Rodzynki, jak w przypadku pieczenia, tak i w przygotowaniu nalewki potrzebują odpowiedniego traktowania. Rodzynki najpierw należy dokładnie opłukać, potem przelać wrzątkiem, chwilę odczekać, a następnie przecedzić.
Rodzynki wsypujemy do dużego słoja, dodajemy wybrane przez nas składniki, np. laskę wanilii i korę cynamonu, sok z dwóch cytryn i procenty. Tak przygotowany słój powinien stać w zacienionym miejscu przez cztery tygodnie. Dobrze jest od czasu do czasu nim poruszać.
Po miesiącu miksturę trzeba przefiltrować - przez gazę lub gęste sito. By otrzymać jak najwięcej cennego płynu, rodzynki dobrze jest dodatkowo wycisnąć.
Wlewamy wszystko znów do słoja. Miód rozrabiamy w wodzie i wlewamy do mieszanki. Powinna tak stać kolejne 3-4 miesiące. Po tym czasie jest gotowa do spożycia.
CZYTAJ TAKŻE:
Żuj, dodawaj do herbaty, rób nalewki. Stosuj przy pierwszych objawach
Woda z rodzynek: Oczyszczanie wątroby oraz organizmu
Wyniszczają i wątrobę, i nerki. Nigdy nie jedz takich orzechów!