Dzięki niemu zapomnisz o podjadaniu. Syci i pomoże w odchudzaniu
Serek wiejski nie tylko zaspokaja głód, ale także utrzymuje uczucie sytości na długo, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla tych, którzy dbają o utratę zbędnych kilogramów. Serek wiejski jest niskokaloryczny, sycący, a do tego ma dużo składników odżywczych. Dostarcza znacznych ilości białka, a w porównaniu z jogurtem i twarogiem zawiera mniej węglowodanów. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto sięgać serek wiejski.
Serek wiejski sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki. Zalecany jest na diecie odchudzającej, bo jest sycący, niskokaloryczny i jest świetnym źródłem białka (wykazano, że wysokie spożycie białka znacznie przyspiesza metabolizm i zwiększa liczbę spalanych kalorii). Ze względu na zawartość białka, które odbudowuje zmęczone mięśnie, wzmacnia tkanki i regeneruje ciało po wysiłku, jest częstym wyborem wśród sportowców zawodowych i amatorów.
Serek wiejski stanowi także źródło wapnia, witaminy D i fosforu - substancji niezbędnych dla mocnych kości. Ilość wapnia w serku wiejskim jest jednak mniejsza niż w mleku, ale coraz częściej na rynku pojawiają się serki wiejskie fortyfikowane wapniem.
Produkt ten stanowi bardzo dobrą propozycję dla osób starszych. Niedobór białka jest rosnącym problemem wśród seniorów. Bez odpowiedniej ilości białka organizmowi trudniej jest m.in. walczyć z infekcjami. Niedobór białka wpływa też na apetyt osoby starszej. W codziennej diecie seniora białka pochodzącego z różnych źródeł nie powinno zabraknąć.
Serek wiejski jest niskokaloryczny (100 g to niespełna 100 kcal), sycący, a do tego ma dużo składników odżywczych. Dostarcza znacznych ilości białka (11 g/100 g), a w porównaniu z jogurtem i twarogiem zawiera znacznie mniej węglowodanów. W porównaniu z mlekiem zawiera mniej laktozy.
W serku wiejskim obecna jest sól. Jedno opakowanie zawiera ok. 1-1,4 g soli. Warto więc pamiętać, że dzienna zalecana dawka sodu dla dorosłego zdrowego człowieka to ok. 2000 mg na dobę - tyle, ile znajduje się mniej więcej w płaskiej łyżeczce soli (ok. 5-6 g). Niektórzy producenci mogą używać mniejszej ilości soli, dlatego warto zwracać uwagę na skład.
Zaleca się wybieranie serków wiejskich naturalnych bez dodatków lub z ziołami, bo serki wiejskie z dodatkami owocowymi zawierają więcej cukru i są bardziej kaloryczne.
Serek wiejski nie będzie odpowiednim produktem dla osób, które są uczulone na białko mleko krowiego. U osób z nietolerancją laktozy po jego spożyciu mogą pojawić się typowe objawy, ale powinny być one łagodniejsze niż po wypiciu mleka. Osoby z tej grupy mogą za to sięgać bez obaw po serek wiejski bez laktozy.
Serek wiejski dostępny jest bez żadnych dodatków i tutaj mamy pole do popisu, bo można go łączyć z wieloma składnikami, w zależności od upodobań smakowych. Ma dość neutralny smak, dzięki czemu jest idealny zarówno na słono, jak i na słodko. Można kupić również serek wiejski light o obniżonej zawartości tłuszczu (ważne, by zawierał choć minimalną ilość tłuszczu, gdyż jego obecność jest konieczna dla przyswajalności niektórych witamin), a także serek wiejski smakowy, np. z dodatkiem szczypiorku czy owoców. Serek wiejski można zrobić również samodzielnie.
Serek wiejski to idealny wybór na śniadanie, ale może też być głównym składnikiem pierogów, placuszków, sałatek i wielu innych dań.
Za jedno opakowanie serka wiejskiego zapłacimy ok. 3 zł.
CZYTAJ TAKŻE:
Pijesz kawę z mlekiem w ciągu dnia? Lekarka: to droga do insulinooporności i tycia
Jest tani i ma tylko 97 kcal. Jesz go z chlebem, a możesz zrobić placki, kotlety, a nawet ciasto