Jaka dzienna dawka cukru jest bezpieczna? Te produkty to największe pułapki

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by cukier stanowił 10 procent ogółu energii, jakiej potrzebujemy w ciągu dnia do prawidłowego funkcjonowania. Co to jednak oznacza w praktyce? Dobową dawkę cukru łatwo przekroczyć, bowiem spożywamy go nie tylko w formie białych kryształków, ale jest go też duże w gotowych produktach, które spożywamy na co dzień.

Dzienna dawka cukru - ile można go jeść?

Zgodnie z zaleceniem WHO dziennie nie powinniśmy spożywać więcej cukru, niż 10 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię. To oznacza, że jeśli dzienne zapotrzebowanie na nią wynosi 2000 kalorii, to maksymalna dawka cukru wynosi 200 kalorii - średnio 12 łyżeczek białego cukru.

To nie oznacza jednak, że właśnie tylko możemy użyć go do gotowania lub zaparzenia herbaty, ponieważ cukier znajduje się także w innych produktach, z jakich korzystamy w kuchni.

Cukier w płynie - największa pułapka

Spożycie cukru na całym świecie wzrasta. Polak średnio zjada około 40 kg cukru rocznie, chociaż jeszcze kilka lat temu była to ilość poniżej 30 kg rocznie. Badania wskazują, że najwięcej cukru pochłaniamy w formie... płynnej. Napoje gazowane, energetyki oraz napoje owocowe stanowią główne źródło spożycia cukru.

Reklama

Za nimi znajdują się jogurty owocowe, desery mleczne, cukierki, herbata słodzona, cukier a także miód.

Spożywając tego typu produkty zawsze warto sprawdzić etykietę - dodatkowy cukier, sztuczne słodziki podwyższają kaloryczność produktów. W przypadku soków warto postawić na naturalne, świeżo wyciskane a jogurtów - na jogurty naturalne z dodatkiem świeżych owoców oraz orzechów czy ziaren.

O ile ograniczyć cukier? Do 5 procent!

W zaleceniach WHO co do ilości spożywanego cukru, nie uwzględnia się cukrów pochodzenia naturalnego (m.in. fruktozy) oraz tych z produktów mlecznych.

Ustalono, że redukcja spożywanego cukru do 5 procent dziennie, całkowitego zapotrzebowania kalorycznego, może znacznie zmniejszyć ryzyko występowania chorób metabolicznych.

Z badań  przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że przekroczenie dziennej dawki zalecanej, do 25 proc., zwiększa ryzyko zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Wykazano również, iż dwie porcje napojów słodzonych cukrem spożywane codziennie, w porównaniu ze spożyciem jednej porcji w miesiącu, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych nawet o 35 procent.

Ograniczenie spożycia cukru zmniejsza także ryzyko zachorowania na otyłość, cukrzycę typu 2., a także choroby nowotworowe.


CZYTAJ TAKŻE:

Popularny zamiennik cukru groźny dla serca i mózgu? Naukowcy odpowiadają

Makaron bez kalorii i z zerowym IG. Nie tuczy, wspiera jelita, obniża cukier

Oczyszcza z toksyn, zwalcza pasożyty, wspomaga trawienie. Jedz na diecie odchudzającej

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cukier | dieta cukier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL