Reklama

Jedz jajka, a będziesz miał zdrowe serce i unikniesz cukrzycy

Jajka to symbol Wielkanocy. Eksperci nie mają jednak wątpliwości i zalecają, aby spożywać je przez cały rok. To doskonałe źródło witamin, minerałów oraz białka. Jajka zawierają m.in. witaminę A, E, D, K, B12, kwas foliowy, potas, fosfor, magnez, selen, jod i cynk, a także kwasy omega 3 i omega 6. Czy należy bać się zawartego w jajkach cholesterolu? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Jajka - koniec z mitem o cholesterolu

Jedno, przeciętnej wielkości jajko, zawiera około 180 mg cholesterolu. Z tego powodu jajka przez długi czas cieszyły kiepską sławą. Eksperci ostrzegali przed chorobami serca czy udarem mózgu i zalecali ostrożność w spożywaniu jaj. Dziś jednak wiemy na ten temat znacznie więcej. 

Badania, jakie przeprowadzono na ponad 260 tys. pacjentów, nie wykazały również istotnego związku pomiędzy spożywaniem jaj a występowaniem chorób serca. Nie wykazano również związku pomiędzy spożywaniem jaj a występowaniem udaru mózgu.

Jajka są dobre dla serca

Jedzenie jednego jajka dziennie służy zdrowiu serca. Jajka uelastyczniają bowiem naczynia krwionośne oraz chronią przed miażdżycą. Inne badania wskazują ponadto, że jajka mogą zapobiegać zespołowi metabolicznemu, który odpowiada za rozwój takich chorób jak udar mózgu czy cukrzyca.

Reklama

Właściwości zdrowotne jajek

Jajko nie bez powodu jest symbolem nowego życia. Regularnie spożywane wpływa na prawidłowy wzrost i wzmacnia  kości, poprawia wzrok, skórę i paznokcie, jest też bardzo sycące i odżywcze. Ponadto jajka działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.

Jajka - działanie dla zdrowia:

  • zapewniają prawidłowy wzrost i rozwój oraz wzmacniają kości,
  • chronią przed anemią,
  • poprawiają wzrok,
  • ze względu na niewielką ilość kalorii pomagają schudnąć,
  • poprawiają wygląd skóry i świetnie sprawdzają się jako składnik domowych maseczek,
  • wzmacniają włosy.

Jajko jako źródło witamin, mikroelementów i białka

Nie ma wątpliwości, że jajka to dobry wybór i warto jeść je nie tylko na śniadanie. To doskonałe źródło witamin i minerałów. Jajka zawierają witaminę A, witaminę E, witaminę D, witaminę K, witaminę B12 (jedno jajko zaspokaja 100 proc. zapotrzebowania na tę witaminę), kwas foliowy, potas, fosfor, magnez, selen, jod i cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. 

Nie należy zapominać również o białku. Jajka uważane są za jedno z najlepszych źródeł pełnowartościowego białka. Jedno jajko zaspokaja prawie 25 proc. dziennego zapotrzebowania na białko. Co ważne, jest ono dużo lepiej przyswajalne niż to zawarte w mięsie.

CZYTAJ TAKŻE: Po tym poznasz, że brakuje ci witaminy B12

Jaja w medycynie ludowej

Jajka wykorzystywane były w większości starożytnych kultur oraz w medycynie ludowej. Miały przynosić szczęście, przepędzać demony i złe klątwy. Stosowano je do niekonwencjonalnego leczenia m.in. febry i żółtaczki. Wierzono również, że jajka zwiększają płodność. Powyższe właściwości nigdy nie zostały jednak potwierdzone medycznie.

Jajka - indeks glikemiczny i kalorie

Jajko należy do produktów niskokalorycznych, które warto wprowadzić do diety redukcyjnej. Średniej wielkości, ugotowane na twardo, jajko zawiera około 80 kcal

Jajka nie mają wartości IG (indeks glikemiczny - 0). Dzieje się tak z powodu niskiej (poniżej 1g) zawartości węglowodanów, które istotnie nie wpływają na poziom cukru we krwi. Jest więc doskonałym produktem dla osób borykających się z cukrzycą, nadwagą i insulinoopornością. 

Jajka - ile naprawdę można ich jeść?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia nie należy spożywać więcej niż 10 jaj tygodniowo. Należy pamiętać jednak, że do powyższej liczby wliczane są nie tylko jaja użyte np. do jajecznicy, ale także te, które dodane zostały do wypieków czy innych dań. Jajka znajdziemy w wielu garmażeryjnych produktach. Są częstym składnikiem panierek czy sosów. 

Dietetycy zwracają uwagę jednak na inną kwestię i podkreślają, że liczba ta dotyczy wyłącznie zdrowych osób. Pacjenci chorujący przewlekle powinni zmniejszyć ilość spożywanych jajek do 3-5 tygodniowo.

CZYTAJ TAKŻE: 

Objawy niedoboru witaminy D widać na skórze 

Siedem produktów, które podwyższają zły cholesterol

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: jaja | jajka cholesterol | dobry cholesterol

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL