Koniecznie włącz do diety po 50. roku życia. Skorzystają kości, serce i oczy

Por, bliski kuzyn czosnku i cebuli, jest jednym z chętniej stosowanych przez nas warzyw w kuchni ze względu na wyrazisty smak. Z pora przygotowujemy zupy, zapiekanki, tarty, sosy, surówki czy sałatki. Czasem nawet syropy, bo por nie tylko świetnie smakuje, ale ma też zdrowotne właściwości, o czym zdarza nam się zapominać. Jak spożywanie pora wpływa na organizm? Dlaczego jest on szczególnie dobry dla osób 50+? Wyjaśniamy.

Por - wartości odżywcze

Por jest warzywem niskokalorycznym, które skrywa nieprzeciętny zestaw witamin, minerałów i innych cennych składników odżywczych. Cechuje się dużą zawartością antyoksydantów, które są ważnym elementem diety antynowotworowej i diety długowieczności. Jest źródłem organicznych związków siarki (jedną z istotniejszych substancji jest allicyna), które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwulteniające, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe. Por zawiera znaczne ilości witaminy A, witaminy C, witaminy K, a także witamin z grupy B, poza tym dostarcza żelaza, manganu, wapnia, potasu czy fosforu. Jest również źródłem błonnika.  

Reklama

Właściwości pora

Por zawiera wiele związków, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie serca, m.in. poprzez obniżanie poziomu cholesterolu czy ciśnienia krwi. Stanowi też dobre źródło kwasu foliowego, który wspomaga utrzymanie homocysteiny na prawidłowym poziomie. Podwyższony poziom homocysteiny jest istotnym, niezależnym czynnikiem ryzyka dla chorób układu krążenia, w tym również udaru mózgu. Kwas foliowy to także jeden z najważniejszych składników w diecie kobiet ciężarnych, który zapewnia prawidłowy rozwój płodu.

Badania sugerują, że rośliny należące do grupy Allium mogą mieć związek z niższym ryzykiem niektórych nowotworów. Rak prostaty, żołądka, okrężnicy i przełyku ma występować rzadziej u osób spożywających duże ilości czosnku, szalotki, szczypiorku, cebuli i porów. Właściwości przeciwnowotworowe tych warzyw zależą głównie od zawartych w nich związków siarkowych. Udział w chemoprewencji nowotworów wykazują także polifenole. Naukowcy zaznaczają jednak, że potrzebne są dalsze badania. Związkom siarki obecnym w porze przypisuje się również zdolność obniżania poziomu cukru we krwi, zwalczania infekcji oraz pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Zawartość luteiny i zeaksantyny to kolejny argument przemawiający za sięganiem po pora. Są to ważne karotenoidy, które zmniejszają ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. 

Por może sprzyjać utracie wagi, doskonale sprawdza się podczas odchudzania. Ma niewiele kalorii, w ponad 80 proc. składa się z wody i jest źródłem błonnika, co sprawia, że zmniejsza uczucie głodu, promuje uczucie sytości i pomaga w naturalny sposób jeść mniej. Błonnik poprawia również stan mikroflory jelit.

Por dobry dla osób 50+. Dlaczego?

Pora powinny włączyć do diety m.in. osoby około 50. roku życia. Dlaczego?

Jak już wspomnieliśmy, por to ważne źródło antyoksydantów. Ich spożywanie to istotny element profilaktyki niektórych chorób, w tym miażdżycy i chorób nowotworowych. Poza tym pomagają skórze zachować młody i zdrowy wygląd oraz chronią ją przed negatywnymi wpływami środowiska.

Około 50. roku życia obserwuje się często pogorszenie wzroku. Soczewka staje się mniej elastyczna, a mięśnie są mniej wydolne, dlatego pojawiają się problemy z ostrością widzenia, szczególnie z małych odległości. Luteina i zeaksantyna wspierają prawidłowe widzenie i zmniejszają ryzyko chorób oczu.

Nie bez znaczenia jest witamina K, która bierze udział w syntezie i utrzymaniu prawidłowego stężenia czynników krzepnięcia oraz białek budujących tkankę kostną. W profilaktyce osteoporozy (szacuje się, że dotyczy ok. 40 proc. kobiet mających ponad 50 lat) zalecanymi produktami są produkty zawierające m.in. wapń, a por nam go dostarczy.

Ważne jest także żelazo, o którego poziom trzeba dbać, by nie doszło do rozwoju anemii. Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza, dlatego dobrze jest jeść produkty bogate w witaminę C w połączeniu z pokarmami bogatymi w żelazo. Osobom 50+ por pomoże również w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. 

Uwaga - po zjedzeniu pora mogą pojawić się wzdęcia, mogą nasilić się objawy refluksu i zgagi. Powinny go unikać osoby z chorobami wątroby czy chorobą wrzodową. Nie należy go podawać (szczególnie na surowo) osobom starszym i małym dzieciom.

CZYTAJ TAKŻE: 

Najgorsze dodatki do zupy. Szkodzą sercu i wątrobie, odbijają się na wadze

Najlepsza kawa dla ciśnieniowców, zestresowanych i chorych na refluks. Łagodniejsza, a wciąż zdrowa

Chroni oczy i wspomaga układ nerwowy. Karnozyna to naturalny odmładzacz komórek

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: por | zdrowe warzywa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL