Najlepsza kawa na odchudzanie. Spala tłuszcz, wzmacnia ciało i rozjaśnia umysł
Kawa może odchudzać, ponieważ kofeina i antyoksydanty wspierają procesy metaboliczne. Dietetycy przestrzegają przed piciem słodkiej kawy z mlekiem, natomiast coraz częściej zalecają picie kawy "kuloodpornej". Jaka kawa odchudza i dlaczego zamiast mleka i cukru lepiej dodać do niej łyżkę masła lub oleje MCT?
Napar ze świeżo zmielonej kawy zawiera substancje aktywne biologicznie, które mogą wspierać odchudzanie. Pierwsza z nich to oczywiście kofeina, która działa pobudzająco na neurony i pomaga uwalniać neuroprzekaźniki, takie jak dopamina i noradrenalina.
Kawa zawiera również teobrominę i teofilinę, czyli główne stymulanty obecne w kakao. Innym z głównych biologicznie aktywnych związków w kawie jest kwas chlorogenowy, który może spowalniać wchłanianie węglowodanów. Substancje te powodują wzrost aktywności organizmu. Udowodniono, że kawa wypita przed treningiem może poprawić wydajność ćwiczeń średnio o 11-12%.
Kofeina stymuluje układ nerwowy do produkcji adrenaliny. Hormon ten przemieszcza się przez krew do tkanek tłuszczowych, sygnalizując im, aby rozłożyły tłuszcze i uwolniły je do krwi. Jeśli spożywasz zbilansowane posiłki i jesteś aktywny fizycznie, kawa może przyspieszyć spalanie tłuszczu.
Substancje zawarte w kawie mają wpływ na spoczynkowe tempo metabolizmu. Badania pokazują, że kofeina może zwiększyć je o 3-11%, przy czym większe dawki dają większy efekt. Co ciekawe to działanie jest wyraźnie słabsze u osób otyłych. Działanie kofeiny na tempo metabolizmu jest udowodnione, niestety badacze wykazali również to, że ludzki organizm z czasem się na nie uodparnia.
Kawa jest stosowana w dietach odchudzających, czasem w klasycznej formie, innym razem w postaci niepalonych ziaren czy pozyskanych z nich ekstraktów. W każdej z tych postaci dostarcza organizmowi kofeinę, której właściwości odchudzające omówiliśmy wyżej. Istnieją również specjalne sposoby przyrządzania kawy, która ma wspierać odchudzanie. Przyjrzyjmy się im przez pryzmat badań potwierdzających działanie modnych napojów.
Gorzka kawa odchudza
Duże badanie przeprowadzone w USA od 1876 roku na ponad 150-tysięcznej grupie badanych ujawniło zależność picia gorzkiej kawy i utraty wagi. Analogicznie badani, którzy sięgali po kawę słodzoną cukrem lub słodzikiem przybierali na wadze.
Po przeanalizowaniu wyników okazało się, że zwiększenie spożycia jednej filiżanki niesłodzonej kawy było powiązane ze zmniejszeniem masy ciała o około 0,12 kilograma. Natomiast spożycie dodatkowej łyżeczki cukru w napoju było powiązane z przybieraniem na wadze o 0,09 kg w badanym okresie. Co ciekawe dodatek śmietanki lub mleka zdawał się nie wprowadzać takich zmian.
Z tego badania wynika, że picie gorzkiej kawy pozwala skorzystać ze wszystkich odchudzających właściwości kofeiny.
Choć wydaje się to nielogiczne, gorzka kawa z łyżeczką masła i olejem MCT (olej MCT to skrót od Medium-Chain Triglycerides, czyli trójglicerydy o średniej długości łańcuchów. Jest to rodzaj tłuszczu, który jest wchłaniany przez organizm szybciej niż inne tłuszcze) może przynosić korzyści w zakresie spalania tłuszczu, ma też wpływ na pracę mózgu i rozjaśnia umysł.
Autorem receptury kawy kuloodpornej jest Dave Asprey, którego napój zawiera specjalny rodzaj ziaren kawy, płyn bogaty w MCT oraz niesolone masło pochodzące od zwierząt karmionych trawą. Napój ma zastosowanie w diecie ketonowej.
Domową wersję kawy kuloodpornej możesz przygotować samodzielnie:
- Zaparz około 1 filiżanki (237-355 ml) kawy.
- Dodaj do niej 1-2 łyżki oleju kokosowego.
- Odmierz 1-2 łyżki niesolonego masła (lub ghee, rodzaj klarowanego masła o niższej zawartości laktozy, jeśli nie jesz zwykłego masła) i dodaj do napoju.
- Zmiksuj wszystkie składniki w blenderze przez 20-30 sekund, aż masa będzie przypominać pienistą latte.
Kawa z masłem i olejem jest źródłem zdrowych tłuszczów i witaminy A. Jest bardzo kaloryczna, dzięki temu zastępuje śniadanie. Jednak nie jest dobrym źródłem składników odżywczych, co warto wziąć pod uwagę podczas planowania diety. Kawa kuloodporna sama w sobie nie odchudza, natomiast wspomaga utratę tkanki tłuszczowej poprzez tłumienie głodu. Nie ma jeszcze dowodów na to, by działała skuteczniej niż same oleje MCT.
Eksperci twierdzą, że jeśli chcesz schudnąć, najlepszym rozwiązaniem będzie niesłodzona kawa. Jeśli jednak chcesz zwiększyć dzienne porcje kawy, pamiętaj, że dodatkowe spożycie kofeiny może powodować pewne skutki uboczne, takie jak drżenie lub bezsenność. Może również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i materiałami. Jeśli masz szczególne problemy zdrowotne, na które kofeina może mieć negatywny wpływ, powinieneś skonsultować się z lekarzem.
Dlatego wszystko przemawia za filiżanką gorzkiego napoju. Bo chociaż kawa maślana może przynieść korzyści osobom na diecie keto, istnieje kilka zdrowszych sposobów na rozpoczęcie dnia. Fakt, że to cukier odpowiada za przybieranie na wadze, a nie śmietanka z pewnością ucieszy miłośników białych kaw.
Z całą pewnością sama kawa nie sprawi, że zrzucisz zbędne kilogramy. Pamiętaj o tym, że kawa choć zdrowa, to w nadmiarze szkodzi. Dlatego powinna być wyłącznie dodatkiem do zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej.
Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0002916523661702
CZYTAJ TAKŻE:
Pij zamiast kawy. Zapewnia zastrzyk energii, pobudza mózg do pracy
Ustalono, kto nie powinien pić kawy. Sprawdź, czy należysz do tej grupy
Test osobowości: wskaż swoją ulubioną kawę, a dowiesz się czegoś o sobie