Niskokaloryczna i nawadniająca lemoniada bez cukru. Oto dlaczego warto zrobić ją z arbuza

W czasie upałów wzrasta zapotrzebowanie na wodę w organizmie. Na skutek ciepła zwiększa się wydzielanie potu, dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów i elektrolitów. Dla urozmaicenia, oprócz wody, chętnie sięgamy po napoje słodzone, które zawierają dużo cukru, jednak nie najlepiej gaszą pragnienie. Warto przygotować domową lemoniadę z arbuza, która nie tylko nawadnia, ale dostarcza także ważnych pierwiastków. Dlaczego warto ją pić i jak ją przygotować?

Lemoniada z arbuza - wartości odżywcze

Niskokaloryczny i pełen antyoksydantów arbuz jest doskonałym owocem, z którego warto przygotować lemoniadę na letnie upały. 

Arbuz zawiera błonnik pokarmowy, magnez, potas, żelazo, cynk, karotenoidy, likopen a także witaminę A. 

Duża zawartość błonnika oraz wody sprawiają, że arbuz jest owocem niskokalorycznym (30 kalorii na 100 g owocu) a także nawadniającym. Jego regularne spożywanie zmniejsza napady głodu w ciągu dnia i zapobiega podjadaniu między posiłkami. 

Arbuz wspiera pracę serca

Po arbuza warto sięgać ze względu na zdrowie swojego serca. Zawarte w nim substancje zapobiegają odkładaniu się płytki miażdżycowej i ograniczają sztywność tętnic. Dzięki dużej zawartości wody poprawia on diurezę, a tym samym obniża ciśnienie tętnicze. Jest zatem wskazany dla osób z nadciśnieniem. 

Reklama

Arbuz dobry dla osób na diecie

Owoc ten jest niskokaloryczny. W większości składa się z wody (93 proc.), a zawarty w nim błonnik pozwala na utrzymanie uczucia sytości. Można go więc zjadać między posiłkami lub dodawać do owocowych sałatek. Błonnik przyspiesza metabolizm, reguluje pracę jelit a także ułatwia usuwanie produktów przemiany materii. 

Arbuz zmniejsza uczucie zmęczenia

Arbuz jest zalecany osobom, które regularnie uprawiają sport, bowiem zawiera cytrulinę. To aminokwas, który znosi zmęczenie mięśni i ułatwia usuwanie kwasu mlekowego. Nie można pomijać też faktu, że owoc ten bogaty jest w witaminę C, a ta z kolei bierze udział w syntezie kolagenu. Kolagen nie tylko wpływa na budowę i kondycję mięśni, stawów czy naczyń krwionośnych, ale poprawia stan skóry - spłyca zmarszczki i sprawia, że skóra staje się napięta i wygląda zdrowo. 

Lemoniada z arbuza - jak ją przygotować?

Arbuz nadaje się do jedzenia jako przekąska, ale można przygotować z niego także orzeźwiającą i dobrze nawadniającą lemoniadę arbuzową. 

Do jej przygotowania potrzebujemy: 

  • pół arbuza, 
  • 2 cytryny, 
  • 500 ml wody, 
  • kostki lodu,
  • opcjonalnie 2 łyżeczki miodu.

Pokrojony w kawałki miąższ (bez pestek) należy umieścić w blenderze, dodać cukier (uprzednio rozpuszczony w ciepłej wodzie) oraz wyciśnięty sok z cytryn. Całość należy zalać wodą a następnie dokładnie zblendować. Do lemoniady można dodać kostki lodu i opcjonalnie liście mięty. 

Aby lemoniada zyskała silniejsze działanie izotoniczne, do przygotowanego napoju można dodać szczyptę soli kuchennej, ale nie jest to konieczne. 

Tak przygotowaną lemoniadę arbuzową warto popijać w upalne dni, po treningu lub kiedy odczuwamy zmęczenie. 

Osoby, które chorują na cukrzycę lub insulinooporność, powinny zrezygnować z dodatku miodu, bowiem sam arbuz jest słodkim owocem o dość wysokim indeksie glikemicznym. 

CZYTAJ TAKŻE:

Działa oczyszczająco i moczopędnie. Jedz dla potasu i witaminy C

Owoce z wysokim indeksem glikemicznym. Arbuz wcale nie wypada najgorzej

Najbardziej niedoceniany z cytrusów. Dobry nie tylko dla serca i jelit

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL