Najsilniejszy kolagen pochodzi właśnie stąd. Suplementuj dla stawów i skóry

Suplementacja kolagenu zyskuje na popularności. Dzieje się tak z uwagi na szereg korzyści zdrowotnych, zwłaszcza dla skóry, stawów i włosów. Istnieje kilka potencjalnych źródeł tego białka, ale to kolagen rybi uznawany jest za najlepiej przyswajalny. Jakie właściwości ma morski kolagen i kto powinien go przyjmować? Sprawdzamy.

Funkcje kolagenu

Kolagen to białko niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w procesach regeneracyjnych, ale z wiekiem jego produkcja się zmniejsza. Jest również niszczony przez wolne rodniki w wyniki stresu oksydacyjnego. 

Białko kolagenowe stanowi kluczowy składnik struktury skóry: nadaje jej elastyczność, gładkość i nawilżenie. Wpływa również na kondycję włosów i paznokci. W miarę starzenia się organizmu produkcja naturalnego kolagenu maleje, co może prowadzić do utraty jędrności i pojawienia się zmarszczek. Suplementacja kolagenu może pomóc w zachowaniu zdrowej skóry oraz opóźnieniu procesów starzenia.

Reklama

Jest głównym składnikiem tkanki łącznej, w tym chrząstki stawowej. Dlatego suplementacja kolagenu może przyczynić się do poprawy elastyczności i wytrzymałości chrząstki, co jest istotne dla utrzymania zdrowych stawów.

W układzie pokarmowym kolagen pomaga w utrzymaniu integralności błony śluzowej jelit. Natomiast w tkance mięśniowej jest ważnym składnikiem procesów regeneracyjnych.

W biomedycynie kolagen służy przede wszystkim jako materiał do inżynierii tkankowej, produkuje się z niego wchłanialne szwy chirurgiczne, wypełnienie kości oraz opatrunek na oparzenia/rany.

Kolagen rybi - czy jest najlepszy?

Zbadano kilka źródeł kolagenu ze względu na jego szeroką gamę zastosowań, np. kolagen pochodzący od krów i świń, powszechnie dostępny w formie żelatyny i galarety, obecny także w bulionach. Jednak wykorzystanie go w suplementach jest ograniczone przez ryzyko zakażenia chorobami np. gąbczastą encefalopatią bydła (BSE). 

W toku badań nad kolagenem morskim, czyli pochodzącym od ryb, wykazano, że jest to składnik o wysokiej biokompatybilności o doskonałym właściwościach absorpcyjnych. Co to oznacza? Że jest on bezpieczniejszy i lepiej przyswajalny dla człowieka.

Kolagen rybi jest jednym z podstawowych białek stosowanych w żywności, kosmetykach, farmaceutykach i biotechnologii. Ma doskonałą zdolność wchłaniania wody, biokompatybilność i biodegradowalność. Jego właściwości są takie same jak w przypadku kolagenu wytwarzanego w komórkach ludzkiego ciała. 

Czytaj także: Nie tylko żelatyna i galaretka. Oto najlepsze źródła kolagenu w diecie

Doustne stosowanie kolagenu - czy to ma sens?

Suplementacja kolagenu wzbudza wiele kontrowersji. Jej przeciwnicy sugerują, że jego działanie może być znikome. Wyjaśnijmy, na czym polega działanie kolagenu rybiego kiedy przyjmujemy go doustnie. 

Kolagen jest białkiem o dużej masie cząsteczkowej, a jego struktura jest złożona. Kiedy jest spożywany doustnie, jest trawiony w przewodzie pokarmowym na mniejsze fragmenty, zwane peptydami kolagenowymi. 

Stopień wchłaniania tych peptydów w organizmie może być zmienny, ale badania sugerują, że mogą one docierać do krwiobiegu i być dostarczane do różnych tkanek, w tym skóry. Zatem doustna suplementacja kolagenu może wpływać korzystnie na zdrowie skóry, poprawiając elastyczność i nawilżenie. Jednakże, wyniki te nie są jednoznaczne, a skuteczność może zależeć od wielu czynników, takich jak rodzaj suplementu, dawka, czas trwania suplementacji i indywidualne cechy organizmu.

Peptydy kolagenu morskiego powstają z kolagenu w drodze hydrolizy chemicznej i enzymatycznej, a ich mniejsza masa cząsteczkowa zwiększa ich rozpuszczalność w wodzie, dzięki czemu są najlepiej wchłaniane przez układ pokarmowy.

Wielu badaczy uważa, że ich działanie polega na sygnalizowaniu skórze potrzeby zwiększenia produkcji nowego kolagenu. Inni sugerują, że peptydy kolagenu rybiego działają jak przeciwutleniacze. Tłumią szkodliwe wolne rodniki i stany zapalne (oba związane z chorobami przewlekłymi i starzeniem) w komórkach skóry.

Kiedy pojawią się pierwsze efekty przyjmowania kolagenu rybiego?

Pierwsze efekty można zaobserwować po 8-12 tygodniach regularnego stosowania rybiego kolagenu. W tym czasie skóra ma szansę zregenerować się w pełni przy wsparciu peptydów kolagenowych.

Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na zakup suplementu, to zawsze wybieraj produkty ze sprawdzonego źródła. Szukaj zaufanych marek, które korzystają z ryb odławianych na wolności i są weryfikowane przez strony trzecie, dzięki czemu możesz mieć pewność, że to, co bierzesz, jest wolne od zanieczyszczeń i zawiera wymienione składniki.

Czy rybi kolagen powoduje efekty uboczne?

Nie, ale osoby wrażliwe na zapach ryb powinny przemyśleć zakup tego rodzaju suplementów. Przeciwwskazania do stosowania kolagenu rybiego to alergia i choroby nerek. W tym drugim przypadku chodzi o skrupulatne oszacowanie ilości białka w diecie.  

Zawsze przed rozpoczęciem suplementacji warto zasięgnąć porady lekarskiej. Szczególnie gdy chorujesz przewlekle i na stałe przyjmujesz leki.

CZYTAJ TAKŻE:

Co daje picie żelatyny lub kolagenu? Efekty poczujesz nie tylko w stawach

Tak przyspieszasz powstawanie zmarszczek. Zmień to, bo kremy nie pomogą

Stoi na straży młodego wyglądu, zdrowych stawów i żył. Warto uzupełniać niedobory 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kolagen | kolagen właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL