Co daje picie żelatyny lub kolagenu? Efekty poczujesz nie tylko w stawach
Zdrowe stawy to podstawa długowieczności. Codziennie są eksploatowane, więc trzeba je odpowiednio wspierać, aby pozostały w dobrej kondycji. Według powszechnej opinii najlepiej na stawy działa żelatyna i to znany domowy sposób na poprawę połączeń elementów szkieletu. W ostatnim czasie popularność zdobywa także czysty kolagen. Co jest lepsze na stawy - kolagen czy żelatyna?
Jedzenie żelatyny jest zdrowe, jeśli jest ona spożywana w odpowiednich ilościach. Powstaje ona z hydrolizy kolagenu, który pochodzi z kości czy ścięgien lub wieprzowiny. Żelatyna dostarcza głównie białek, dlatego że w 99% jest z nich zbudowana. Dokładniej uzupełni aminokwasy, takie jak m.in. glicyna, walina, prolina, hydroksyprolina i kwas glutaminowy.
Jedzenie lub picie żelatyny ma przede wszystkim pozytywny wpływ na stawy, ścięgna i chrząstki. Będzie też dobrze oddziaływać na wytrzymałość paznokci, włosów czy skóry, chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wzmocni dziąsła oraz zęby, chroniąc je przed rozwojem próchnicy.
Żelatyna dodatkowo wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, poprawiając metabolizm. Pobudza perystaltykę jelit, a w efekcie może też pomóc w odchudzaniu. Zapobiega występowaniu częstych zaparć i wzdęć.
Żelatyna może być jednak niezdrowa, jeśli będziemy ją jeść w formie sklepowych galaretek, które zwykle zawierają dużo cukru oraz sztuczne barwniki. Tak przyjmowany składnik będzie negatywnie oddziaływać na organizm. Najlepiej więc spożywać ją w czystej formie lub z dodatkiem domowego soku.
Zarówno kolagen, jak i żelatyna, zawierają składniki, które powinny wspierać prawidłowe funkcjonowanie stawów. Coraz większą popularność jednak zdobywają suplementy zawierające czysty kolagen do picia, który miałby być lepszy od znanej od lat żelatyny. Który składnik lepiej wybrać, aby wzmocnić łączenia?
Żelatyna bogata jest w kolagen oraz proliny, czyli aminokwasy biorące udział w procesach wzrostowych organizmu. Oznacza to, że mogą one pozytywnie wpływać na regenerację stawów i chrząstek. Przyjmowanie jej będzie więc ważne po przebytych urazach czy przy wykonywaniu intensywnych ćwiczeń, treningów.
W żelatynie na stawy i ich odbudowę odpowiednio zadziała także hydroksyprolina. Regularne spożywanie produktów z tym składnikiem wzmocni kości i mięśnie. Zmniejszy ilość występujących stanów zapalnych i załagodzi ich objawy. Zwiększy elastyczność stawów i uchroni je przed następnymi kontuzjami.
Czytaj także: Cynk ważny dla odporności. Niedobór można poznać po skórze i włosach
Kolagen naturalnie występuje w naszym organizmie i jest obecny w prawie wszystkich tkankach i narządach. Z wiekiem jego ilość sukcesywnie zmniejsza się, przez co stawy są bardziej podatne na uszkodzenia i stany zapalne. Składnik przyjmowany w ramach suplementacji dzieli się na różne rodzaje.
Wyróżnia się kolagen typu I i typu II. Na wzmocnienie stawów polecany jest ten drugi, hydrolizowany lub natywny. Bierze on udział w budowaniu chrząstki stawowej i ochronie jej przed urazami. Kolagen typu II hydrolizowany dostarczy składnika do budowania nowych włókien. Natywny natomiast pozwoli pozbyć się stanów zapalnych i zapobiegnie degradacji tkanek.
Według niektórych badań przyjmowany kolagen, w procesie trawienia rozbijany jest na mniejsze cząsteczki, a nawet pojedyncze aminokwasy. Wówczas jego wpływ na stawy może być naprawdę znikomy. Wyjątkiem jest kolagen hydrolizowany, który wyróżnia się najlepszą wchłanialnością.
Żadna z suplementacji, czy żelatyną, czy kolagenem, nie zastąpi zbilansowanej diety. Najlepiej więc spożywać posiłki bogate w białko, które występuje naturalnie. Będą to głównie buliony oparte na mięsie i kościach. Warto jeść podroby oraz ryby. Istotne jest też dostarczenie witaminy C, która pozwala na prawidłową syntezę kolagenu. Dzięki temu zachowamy zdrowe stawy jak najdłużej.
Żelatyna pita lub jedzona w za dużych ilościach może negatywnie działać na funkcjonowanie organizmu. Do najczęściej występujących skutków ubocznych suplementacji produktu zaliczana jest zwiększona krzepliwość krwi. Powinny jej więc unikać osoby cierpiące na żylaki czy tendencję do powstawania zakrzepów.
Skutkiem ubocznym picia żelatyny jest też zwiększenie poziomu cholesterolu. W efekcie taka suplementacja może prowadzić do rozwoju miażdżycy i innych chorób serowo-naczyniowych.
Żelatyna pita w za dużych porcjach, zamiast niwelować objawy takie jak wzdęcia, zgaga, odbijanie, to może je nasilać. Jeśli chcemy, aby działała w sposób odwrotny, pomagając z tymi dolegliwościami układu pokarmowego, należy przyjmować jej do organizmu o wiele mniej. Może też powodować uczucie ciężkości.
Regularne picie żelatyny w zbyt dużych ilościach skutkuje przedawkowaniem białka. W przyszłości może się to przekształcić w choroby nerek, serca czy wątroby. Istnieje też większe ryzyko rozwoju nowotworów.
CZYTAJ TAKŻE
Jedz, by mieć zdrowe stawy, skórę i paznokcie. Te produkty zawierają „białko młodości”
Wyprzedź chorobę. Zbadaj po pięćdziesiątce lub gdy cierpisz na nerki i stawy
Ból pleców, pośladka i łydki. Nieleczona rwa kulszowa może trwać miesiącami