Olej MCT to hit na spalanie tłuszczu. Kuloodporna kawa niszczy też grzyby i bakterie

Na rynku pod dostatkiem jest suplementów diety, które mają wspomóc odchudzanie i redukować tkankę tłuszczową w błyskawicznym tempie. Najnowszym hitem stał się olej MCT pozyskiwany z kokosa, który wspomaga redukcję masy ciała i ma silne właściwości termogenne. Jak stosować olej MCT, by przyniósł efekty i czym tak naprawdę jest? Sprawdzamy.

Olej MCT - bogactwo kokosa

Olej MCT to suplement diety pozyskiwany z kokosa, w którym znajdują się duże ilości MCT. Oleje MCT to tłuszcze nasycone średniołańcuchowe. Chociaż kojarzone są z niekorzystnym wpływem na organizm człowieka, takim jak zwiększenie ryzyka chorób serca czy zwiększenia poziomu cholesterolu - to dotyczy to tłuszczów długołańcuchowych.

Tłuszcze nasycone średniołańcuchowe mają odmienny mechanizm wchłaniania i uznawane są za skuteczne w walce z nadwagą i otyłością.

Olej MCT - właściwości

Kwasy tłuszczowe, które znajdują się w oleju, są źródłem energii i cechuje je termogenny wpływ na organizm. Oznacza to, że przy regularnym spożywaniu, organizm zwiększa oddawanie ciepła co wspomaga proces przemiany materii. Oprócz tego stosowanie oleju MCT ma działanie hamujące łaknienie, a badania pokazują, że zjedzenie śniadania bogatego w te kwasy tłuszczowe, wydłuża uczucie sytości aż do trzech godzin.

Reklama

Olej MCT działa na bakterie i grzyby

Badania przeprowadzone nad olejem MCT udowadniają, że może on wspomóc w walce z bakteriami i grzybami w organizmie człowieka. W trakcie badań wykazano, że olej może zredukować obecność grzybów Candida albicans aż o 25 proc. i hamuje rozwój bakterii Clostridium difficile.

Kuloodporna kawa z olejem MCT

Kawa kuloodporna jest pomysłem amerykańskiego blogera, Dave Asprey'a, który w trakcie podróży do Tybetu zauważył, że mieszkańcy dodają do kawy masło i olej kokosowy. Po powrocie postanowił zastosować ten przepis, który jest w tej chwili podstawą w diecie ketogenicznej.

Bulletproof coffe jest połączeniem kawy mielonej z olejem i masłem dając tym samym napój o wysokiej zawartości tłuszczu. Oprócz tego, że jest pobudzająca to dodatkowo dostarcza dużą dawkę energii, dlatego zaleca się, by spożywać ją rano do śniadania.

Kto powinien stosować olej MCT?

Oleje MTC są przede wszystkim zalecane osobom, które chcą zredukować masę ciała i zmniejszyć tkankę tłuszczową. Oleje są skuteczne tylko wtedy, jeśli wprowadzona zostanie odpowiednia dieta a także wysiłek fizyczny - to dzięki olejom MCT nabierzemy większej energii do ćwiczeń i będą one wydajniejsze ze względu na wzrost temperatury ciała, jaki powodują oleje.

Kuloodporna kawa jest polecana również osobom, którym brakuje energii do działania po przebudzeniu i które poszukują dodatkowego pobudzenia i źródła kalorii z samego rana.

Oleje MTC bardzo często są wykorzystywane w suplementach zawierających witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Witaminy A, D, E i K, są w pełni przyswajalne dopiero w obecności tłuszczu, zatem jeśli suplementujemy je w postaci tabletek - warto przyjmować je właśnie w towarzystwie oleju MTC.

Przepis na kuloodporną kawę

Przygotowanie kawy kuloodpornej jest niezwykle proste. Wystarczy zaparzyć kubek swojej ulubionej kawy, a następnie dodać do niej dwie łyżki masła naturalnego oraz dwie łyżki oleju MTC. Całość należy energicznie wymieszać do rozpuszczenia masła i połączenia składników.

Taką kawę najlepiej wypić rano do posiłku, lub może ona zastąpić śniadanie.

Nie ma badań naukowych potwierdzających ryzyko związane ze spożywaniem kuloodpornej kawy, jednak - jak zaznaczają lekarze - taki napój zawiera w sobie duże ilości tłuszczu, który w nadmiarze może prowadzić do rozwoju chorób naczyń i serca.


CZYTAJ TAKŻE: 

Od oleju ze słonecznika lepsze są pestki. Dlaczego?

Olej z awokado i jego właściwości zdrowotne

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: odchudzanie | olejek kokosowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL