Pączek na śniadanie? To bardzo zły pomysł, z wielu powodów

Wiele mówi się o tym, że śniadanie powinno być zdrowe i pożywne. Mimo to wciąż wielu z nas wybiera drogę na skróty i sięga np. po pączka. To zdecydowanie jedna z najgorszych opcji śniadaniowych. Do czego prowadzi? Co zjeść zamiast pączka?


Śniadanie - najważniejszy posiłek dnia

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dostarcza energii, przyspiesza spowolniony metabolizm, zaopatruje organizm w niezbędne dla dobrego zdrowia składniki odżywcze. Osoby, które jedzą śniadanie, w porównaniu z tymi, które tego nie robą, prędzej są w stanie zapewnić sobie zalecaną, dzienną dawkę witamin i minerałów. Co więcej, rzadziej cierpią z powodu nadwagi lub otyłości.

Brak śniadania może sprawić, że będziemy czuć się nieco ospale. Pojawić się mogą też problemy z koncentracją. Dzieje się tak, ponieważ mózg nie otrzymał energii (glukozy), której potrzebuje do działania. Badania sugerują, że brak śniadania wpływa na sprawność umysłową, w tym właśnie na uwagę, zdolność koncentracji i pamięć. Bez śniadania niektóre zadania mogą wydawać się trudniejsze niż normalnie. Ma to znaczenie w pracy, jak i w szkole. Jak się zauważa, dzieci i młodzież, które regularnie jedzą śniadanie, osiągają lepsze wyniki w nauce w porównaniu z tymi, którzy śniadanie pomijają.

Reklama

Zdrowe śniadanie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Istnieją również dowody na to, że osoby, które nie jedzą śniadań, mogą być bardziej narażone na choroby układu krążenia.

Jak widzimy, powodów, by nie zapominać o tym posiłku, jest wiele. Rano jednak często brakuje nam czasu na jego przygotowanie. Wtedy stawiamy na najprostsze opcje, i niestety niezdrowe. Na przykład - na pączka. To jeden z najgorszych wyborów śniadaniowych.

Pączek - tego nie jedz na śniadanie

Jak wspomnieliśmy, odpowiednie śniadanie wspomaga nasze dążenia do zdrowej sylwetki. Ćwiczenia, dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, ograniczenie cukru w diecie lub ogólniej - zmiana nawyków żywieniowych - wszystko to ma znaczenie. Jak zauważa Laura Burak, ekspertka ds. żywienia, podobnie jak nie należy wskazywać żadnej żywności jako czynnika przyczyniającego się do przybierania na wadze lub pewnych schorzeń, nie należy wskazywać jednego śniadania jako winowajcy wzrostu tkanki tłuszczowej, szczególnie tej na brzuchu. - Jednak opcje o wysokiej zawartości cukru, takie jak pączki, wyróżniają się jako klasyczne jedzenie śniadaniowe, które po prostu zawiera dodatek cukru i niewiele więcej - zauważa, cytowana przez eatthis.com. Zjedzenie pączka raz na jakiś czas nie powinno nam zaszkodzić. Ale jeśli to nasz częsty wybór na śniadanie, lepiej szybko to zmienić. Wystarczy nadmienić, że jeden pączek ma nawet 450 kalorii.

Portal przywołuje badanie, którego wyniki opublikowano niedawno w "European Journal of Preventive Cardiology". Wykazało ono, że spożywanie zbyt dużej ilości cukru wiąże się z większymi złogami tłuszczu zarówno w sercu, jak i w jamie brzusznej, powodując powstawanie tłuszczu trzewnego, co jest niebezpieczne dla zdrowia.

Co zjeść z pączkiem? Ten dodatek zmniejsza ryzyko

Laura Burak zaleca, aby w śniadaniu znalazło się miejsce dla białka, np. pod postacią jajek lub masła orzechowego. "Dodanie białka pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi do następnego posiłku i zapewnia bardziej zrównoważony dzień, w przeciwieństwie do słodkich pokarmów, które sprawią, że szybciej poczujesz głód" - czytamy.

Białka nie powinno zabraknąć także wtedy, gdy decydujemy się na zjedzenie pączka. "Podanie białka z pączkiem dopełnia posiłek i pomaga zapobiegać nadmiernemu przybieraniu na wadze. W ten sposób najgorsze śniadanie dla twojego tłuszczu brzusznego będzie z pewną równowagą" - wskazano.

CZYTAJ TAKŻE: 

Czy wszystkie owoce są zdrowe? Na te musisz uważać

Najlepsze produkty na zdrowe śniadanie

Pięć korzyści płynących z regularnego jedzenia owsianki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: śniadanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL