Dodaj do kawy łyżkę "płynnego złota". Zaskoczy cię szybkimi efektami

Mleko lub śmietanka i cukier - to najczęstsze dodatki do kawy. Czasem skusimy się na syropy lub przyprawy jak cynamon, kardamon czy anyż. Nietypowe dodatki do kawy to na pewno cytryna czy masło (ale dostrzega się liczne zalety napoju w takich wersjach), a ostatnio także oliwa. Jak ma działać kawa z łyżką oliwy? Jak taką kawę poprawnie przygotować?

Co takiego ma w sobie oliwa, a co kawa?

Oliwa, nazywana też "płynnym złotem", uznawana jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Jest cennym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (które znacząco wpływają na kondycję układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, a także zmysłu wzroku), związków fenolowych, karotenoidów, a także witaminy E czy witaminy K. Najbogatsza w biologicznie czynne składniki jest oliwa extra virgin. Liczne badania wykazały, że oliwa m.in. niweluje stany zapalne, wpływa korzystnie na poziom cholesterolu, wspomaga obniżenie ciśnienia krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Podkreśla się, że jest ważna także dla mózgu. Wprowadzona do diety może obniżać ryzyko demencji i choroby Alzheimera.

Reklama

Kawa z kolei, oprócz tego, że pomaga zwiększyć poziom energii (dzięki kofeinie), jest bogata w przeciwutleniacze, potas i witaminy z grupy B. Wykazuje silny potencjał antyoksydacyjny, a obecne w niej związki mogą działać w kierunku prewencji miażdżycy, udaru, zawału serca czy nowotworów złośliwych. Spożycie kawy może zmniejszać też ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, a także choroby Alzheimera. Naukowcy twierdzą, że picie dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie - rozpuszczalnej, mielonej lub bezkofeinowej - może uchronić przed chorobami układu krążenia i wczesną śmiercią.

Zarówno w przypadku kawy, jak i oliwy ważne jest jednak umiarkowane spożycie - podkreślają eksperci.

Kawa z oliwą - jak działa?

Dodawanie tłuszczu do kawy ma długą tradycję. Oliwa nie jest jednak oczywistym wyborem.

Kawa z dodatkiem oliwy to nowy trend, więc korzyści z jej spożywania nie zostały zbadane. Eksperci mogą opierać się jedynie na badaniach dotyczących oliwy i kawy osobno. Zwracają jednak uwagą na to, że oliwa w kawie jest zdrowszym dodatkiem niż masło, które jest uboższe w składniki odżywcze i bogate w tłuszcze nasycone. Dodanie jej do kawy to też ich zdaniem sprytny sposób na zapewnienie sobie pożądanej dziennej dawki oliwy.

"Włączenie tłuszczów nienasyconych, obecnych m.in. w oliwie, to świetny sposób na poprawę zdrowia, zwłaszcza jeśli równoważy to spożywanie niezdrowych tłuszczów znajdujących się w fast foodach lub smażonych potrawach" - wskazuje Theresa Dvorak, dyplomowana dietetyczka, cytowana przez Uniwersytet Utah. "Ale sama jedna łyżka stołowa nie wyleczy nas magicznie z naszej przewlekłej choroby" - dodaje. Przypomina też, że oliwa to produkt o wysokiej kaloryczności, więc z nie powinno się po niego sięgać raz za razem i dodawać do każdej filiżanki.

Kawa w wersji z oliwą, według osób, które już jej spróbowały, zapewnia uczucie sytości na dłużej. Dodanie tłuszczu ma też spowalniać wchłanianie kofeiny do organizmu i przedłużać jej działanie.

Inni zauważają, że dzięki dodatkowi oliwy do napoju nie trzeba już dodawać cukru - oliwa bowiem pomaga złagodzić kwasowość kawy. 

Kawa z oliwą - przygotowanie

Jak właściwie przygotować kawę z oliwą? Wystarczy do tradycyjnie przyrządzanej kawy dodać łyżkę oliwy. Składniki muszą dobrze się połączyć, dlatego zaleca się całość przelać np. do słoika, którym następnie należy potrząsać. Można też zmiksować mieszankę w blenderze.

CZYTAJ TAKŻE: 

Nietypowy dodatek do kawy to sekret szczupłych osób. Wystarczy parę kropel

Pijesz kawę z mlekiem w ciągu dnia? Lekarka: to droga do insulinooporności i tycia

Najlepsza pora na kawę? Wielu Polaków popełnia ten błąd

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kawa | picie kawy | nietypowe dodatki do kawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL