Pobudzi apetyt, zwalczy anemię, poprawi trawienie. Niepozorna rzeżucha ma lecznicze właściwości

Po rzeżuchę sięgamy najczęściej w okolicy świąt wielkanocnych. Ze względu na jej cenne wartości odżywcze, warto jednak dodawać ją do potraw przez cały rok. Ta niepozorna roślina to przede wszystkim naturalny środek wspomagający funkcjonowanie układu moczowego. Ale jej właściwości sprawiają także, że sprzyja pracy nerek oraz pomaga oczyścić organizm z toksyn. Na co jeszcze pomaga rzeżucha?

Rzeżucha - co to za roślina

Rzeżucha (lepidum sativum) to roślina jednoroczna, należąca do rodziny kapustowatych, uprawiana praktycznie na całym świecie. Charakteryzuje się pikantnym smakiem i intensywnym zapachem. Jest często wykorzystywana jako dodatek do sałatek i, sosów, zup, jajecznicy, kanapek, a niektóre odmiany są hodowane także jako rośliny ozdobne.

Rzeżucha ma owłosione lub nagie pędy, liście są odziomkowe, a jej łodyga jest rozgałęziona i lekko wzniesiona. W warunkach naturalnych dorasta do około 70 centymetrów wysokości i występuje w wilgotnych siedliskach łąkowych oraz leśnych. W Polsce najpopularniejsza jest rzeżucha ogrodowa, która często jest uprawiana na domowym parapecie. 

Reklama

Rzeżucha - składniki zdrowotne

Rzeżucha jest pełna cennych dla zdrowia składników. Zawiera m.in.:

  • witaminę C,
  • witaminę K,
  • witaminę A,
  • witaminę E.

Dodatkowo w rzeżusze znajdują się cenne składniki mineralne, takie jak: potas, magnez, selen czy wapń.

Rzeżucha - działanie

  • zwiększa apetyt,
  • łagodzi anemię,
  • łagodzi niestrawność,
  • działa antybakteryjnie,
  • zapobiega przeziębieniom.

Na co jest dobra rzeżucha

Rzeżucha była uprawiana już w starożytności przez Greków i Rzymian. Świeże ziele jest bogatym źródłem witamin i związków mineralnych i bywa stosowane w tzw. kuracjach wiosennych. Rzeżucha jest też używana jako przyprawa głównie w postaci młodych siewek pozyskiwanych w domowych hodowli.

Rzeżucha posiada przede wszystkim działanie moczopędne. Wspomaga pracę nerek i pomaga oczyszczać drogi moczowe. Dodatkowo wykazuje działanie detoksykacyjne oraz antybakteryjne. Wykazuje także właściwości przeczyszczające i pomaga w regulacji poziomu glukozy we krwi. Zawarte w niej żelazo sprawia, że roślina świetnie sprawdza się w czasie spadków energii czy sezonowego osłabienia, wspomaga również leczenie anemii.  Ziele rzeżuchy zwiększa także wydzielanie soku żołądkowego.

Rzeżucha to także doskonałe źródło witaminy C, co czyni ją świetnym przeciwutleniaczem. Nie tylko wzmacnia odporność organizmu, ale także skutecznie chroni przed działaniem szkodliwych wolnych rodników oraz wspiera zdrowie naczyń krwionośnych.

Badania wykazały, że dzięki obecności glikozydu izosiarkocyjanowego, rzeżucha może poprawić stan włosów i paznokci. Ponadto, ma korzystny wpływ na skórę - łagodzi trądzik oraz stany zapalne, a także pomaga w redukcji przebarwień skórnych.

Do czego dodawać rzeżuchę?

Rzeżucha doskonale komponuje się zarówno w zupach, sałatkach, surówkach, jak i w twarożku. Nie sposób również nie docenić jej roli jako idealnego dodatku do kanapek, nadając im wyjątkowego aromatu i chrupkości.

Jak w domu zasiać rzeżuchę?

Za niecałe 2 złote można kupić nasiona rzeżuchy, i wysiać ją w domu. Proces uprawy jest niezwykle prosty, wymaga jedyni kiełkownicy lub przygotowanego odpowiednio naczynia, na przykład miseczki ustawionej do góry dnem. W przypadku korzystania z naczynia, ważne jest przygotowanie podkładu z waty lub ligniny, które należy odpowiednio nawilżyć przed wysiewem nasion.

Aby zapewnić odpowiedni wzrost, posadzone nasiona należy regularnie podlewać, a najlepsze efekty uzyskuje się, umieszczając je w miejscu o dużym nasłonecznieniu, na przykład na parapecie. Rzeżucha osiąga dojrzałość w ciągu 7-10 dni od wysiewu.

Osoby, które mają ogródki lub balkony mogą również uprawiać rzeżuchę w doniczkach lub bezpośrednio w gruncie. Na zewnątrz, ze względu na zmienne temperatury, uprawia się ją zazwyczaj od marca/kwietnia do września/października.

Rzeżucha - przeciwwskazania

Po rzeżuchę nie powinny sięgać osoby z refluksem, wrzodami żołądka, a także z chorobami jelit.  Rzeżucha ze względu na swój pikantny smak może działać drażniąco na błony śluzowe. Warto również pamiętać,  że rzeżucha działa moczopędnie, dlatego spożywana w nadmiarze może powodować stan zapalny pęcherza.

Źródło: https://www.gov.pl/web/wsse-wroclaw/rzezucha-zdrowsza-niz-myslisz

CZYTAJ TAKŻE: 

Wiosenne przesilenie. Jak walczyć ze spadkiem nastroju?

Zrób to przed wiosną. Takiego ogrodu pozazdroszczą ci sąsiedzi

Jak przygotować organizm na nadejście wiosny?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rzeżucha | kiełki rzeżucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL