Sezon na nią wciąż trwa. Jedz dla zdrowych jelit i oczu

Choć wydaje się być jedynie dodatkiem do dań czy kanapek, to sałata jest niezwykle wartościowym warzywem, które zawiera w sobie cenne witaminy i minerały. Trwa na nią sezon, dlatego warto pamiętać o niej w codziennej diecie, by dostarczyć organizmowi to, co najcenniejsze. Dlaczego warto jeść sałatę? Odpowiadamy.

Sałata - właściwości odżywcze

Sałata to niezwykle wartościowe warzywo, które dostarcza wielu witamin i minerałów. Chociaż niektórych zniechęca jej smak, warto mieć na uwadze, że jest niskokaloryczna i zalecana osobom, które są na diecie. W 100 g sałaty masłowej znajdziemy zaledwie 15 kalorii. Ponadto jest ona bogata w kwas foliowy i błonnik.

W liściach warzywa znajdziemy witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę C, żelazo, potas i magnez. Taki skład sprawia, że sałata powinna na stałe zagościć na talerzu każdego z nas.

Sałata i jej wpływ na organizm

Sałata przede wszystkim jest doskonałym dodatkiem w diecie osób, które dążą do redukcji masy ciała. Zawiera błonnik, na dłużej pozostawiając uczucie sytości po posiłku. Błonnik odgrywa także kluczową rolę w funkcjonowaniu jelit. Wpływa na ich ukrwienie, ułatwia wchłanianie substancji odżywczych z pokarmu, a także pobudza wydzielanie soków trawiennych.

Reklama

W liściach sałaty znajdują się silne przeciwutleniacze, które chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej, a zatem sałata pozwala utrzymać wzrok w dobrej kondycji.

Dzięki witaminom z grupy B regularne spożywanie sałaty ma pozytywne działanie na układ nerwowy. Odpowiednia podaż tych witamin odpowiada za przewodnictwo nerwowe, reguluje nastrój, ale także ma dobroczynny wpływ na wszystkie procesy metaboliczne w organizmie człowieka.

Sałata wspiera także pracę układu odpornościowego, ma działanie przeciwbakteryjne i odkwaszające, dlatego włączenie jej do codziennej diety niesie ze sobą same korzyści.

Jaką sałatę jeść najlepiej i w jakiej formie?

Sałata masłowa na kanapki

Sałata masłowa jest najpopularniejszą odmianą, jednak najszybciej traci swoją świeżość i smak, dlatego zaleca się spożywać ją od razu po zakupie czy zerwaniu z własnego ogródka.

Ma delikatny smak, idealnie pasuje na kanapki, bogata jest w błonnik i witaminę C, dlatego jest uniwersalnym wyborem dla każdego.

Rukola do sałatek i makaronów

Rukola ma specyficzny, ostrzejszy smak w porównaniu z sałatą masłową. Doskonale komponuje się z owocami i warzywami, ale nadaje się także do dań z serem, mięsem czy orzechami.

Rukola zawiera w sobie kwas foliowy, wapń oraz jod. Liście tej sałaty można dodawać do sałatek, na kanapki, a jej regularne jedzenie będzie miało korzystny wpływ na organizm. W rukoli znajdziemy sporo witaminy K, która wpływa na układ krzepnięcia oraz zdrowie kości, a także potas, który reguluje ciśnienie tętnicze krwi. 

Rukoli przypisuje się też właściwości obniżające poziom cholesterolu.

Sałata rzymska najsłodszą odmianą

Sałata rzymska ma grube, mięsiste liście i wyróżnia ją słodki smak. Na dłużej zachowuje świeżość i nie traci swoich właściwości tak szybko. Sałata rzymska nadaje się do sałatek, nadając im chrupkości, ale także wielu cennych składników, ponieważ w tej odmianie znajdziemy duże ilości witaminy A oraz chromu.

Radicchio, czyli cykoria sałatowa

Kruche liście tej sałaty zawierają w sobie dużo goryczy, przez co trudno jeść tę sałatę bez dodatków. Nie powinno to jednak zniechęcać, ponieważ w jej purpurowych liściach kryje się wiele cennych składników mineralnych. Zawarta w nich laktukopikryna ma działanie przeciwbólowe oraz uspokajające. W radicchio znajdują się także dużo ilości witamin z grupy B oraz witaminy K. Dodatkowo ma w sobie dużo żelaza, manganu, cynku i potasu.

Nadaje się do sałatek, jednak dodatki muszą być wyraziste: szynka parmeńska, sery pleśniowe, owoce zneutralizują jej goryczkowy posmak.

Poddana obróbce cieplnej również traci gorycz, ale także kolor i niektóre wartości odżywcze.

CZYTAJ TAKŻE:

Wspomagają pracę serca, działają antynowotworowo. Jedz siedem sztuk dziennie

Mnóstwo witamin i świetne nawodnienie. Chłodniki jedz na diecie i w ciepłe dni

Pięć dodatków do koktajlu z truskawek. Dodadzą energii i pomogą spalić tłuszcz

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: sałatka | zielone warzywa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL