Ustalono, kto nie powinien pić soków owocowych. Nasilają przykre objawy

Soki owocowe powszechnie uważane są za smaczniejsze zamienniki wody czy herbaty. Pijemy je, by ugasić pragnienie i, jak podpowiadają reklamy, dostarczać sobie witamin. Jednak dietetycy podkreślają, że owocowy sok lub nektar to przekąska w płynie, często bardzo kaloryczna i pełna cukru. Do tego zawarte w nich kwasy mogą zaszkodzić osobom cierpiącym na przewlekłe choroby układu pokarmowego. Kto konkretnie nie powinien pić soków owocowych? Sprawdzamy.

Co zawierają soki owocowe?

Soki w prosty sposób dostarczają organizmowi witamin i minerałów. Ich ilość jest zbliżona do tej, którą oferują nam świeże owoce. Dla przykładu sok z marchwi zawiera błonnik i beta-karoten. Wpływają one pozytywnie na wzrok i kondycję skóry. Naturalny (niedosładzany) sok porzeczkowy  jest natomiast bogaty w witaminę C, żelazo i kwas foliowy. Wspiera stawy, obniża poziom cukru we krwi oraz działa antybakteryjnie. Jednak nie każdy sok jest zdrowy i nie każdy powinien po niego sięgać.

Reklama

Czy soki owocowe tuczą?

Przeprowadzone zostały różne badania dotyczące kaloryczności soków owocowych i ich wpływu na nasz organizm. Wykazały, że im więcej owoców spożywamy, tym lepiej wpływa to na naszą wagę oraz obwód talii. Dodatkowo regularne spożywanie soków owocowych zmniejsza ryzyko otyłości. Dlaczego więc niektórzy mają obawy przed piciem soków?

Powodem jest powszechne mylenie soków ze znacznie mniej zdrowymi napojami owocowymi. Posiadają one głównie substancje słodzące i aromatyzujące. Witaminy i minerały, które oferują, zwykle są dodawane do napoju w sposób chemiczny. Prawdziwe, naturalne soki natomiast zawierają jedynie dawkę cukru wynikającą z naturalnej słodyczy samych owoców. Są również mniej kaloryczne i stanowią bogate źródło naturalnych witamin i minerałów. Dlatego też ważne jest, aby przy zakupie soków owocowych dokładnie czytać etykietę.

Kiedy pić soki owocowe?

Soki owocowe to bomba energetyczna dla naszego organizmu, ponieważ zawierają węglowodany. Dlatego też zaleca się spożywanie ich głównie rano i po południu oraz nietraktowanie ich jako zamiennika dla wody czy herbaty. Soki są przekąską. Sprawdzą się również jako napój dla sportowców, dodający energii zarówno przed, jak i po treningu. Pamiętajmy jednak o tym, że soki dostarczają nieco mniej witamin niż prawdziwe owoce. Starajmy się stosować je w naszej diecie naprzemiennie.

Soki owocowe dla cukrzyków?

Soki są słodkie z natury, ale wiele z nich producenci dodatkowo dosładzają. Dla zdrowych osób nie ma to większego znaczenia. Inaczej jest jednak w przypadku diabetyków. U osób z cukrzycą typu 1 spożycie soku owocowego może doprowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi.

Najlepszy sokiem dla cukrzyka będzie ten przyrządzony w domu, bez sztucznych barwników i słodzików. Polecaną propozycją dla diabetyka będzie świeżo wyciskany sok z granatu. Jego indeks glikemiczny jest niski, wynosi 35, a dodatkowo zwiększa wrażliwość na insulinę. Mimo to również on powinien być spożywany z umiarem.

Kto nie powinien pić soków owocowych i dlaczego?

Oprócz cukrzyków istnieją jeszcze inne grupy osób, dla których soki owocowe mogą być niekorzystne. Ostrożnie do tego napoju powinny podchodzić osoby, które się odchudzają. Soki dostępne w sklepach zwykle są dosładzane, a sam proces wyciskania soku pozbawia owoc większości zawartego w nich błonnika. Dlatego też osoby na diecie powinny zamienić soki np. wodę, a w ramach przekąski całe jeść owoce o niskim indeksie glikemicznym, np. owoce jagodowe, jabłka czy pomarańcze. Winogrona i banany powinny zniknąć z diety osoby na diecie redukcyjnej, są bardzo słodkie i kaloryczne. 

Soki owocowe nie dla chorych na refluks i IBS

Soki owocowe, zwłaszcza te na bazie owoców cytrusowych powinny zniknąć z jadłospisu osób ciepiących na refluks żołądkowo-przełykowy. Kwaśne i słodkie soki z pomarańczy, limonki czy grejpfruta nasilają przykre objawy zarzucania treścią żołądkową, zgagę i odbijanie, a czasem także kaszel czy ślinotok. 

Natomiast soki przecierowe, tłoczone soki jabłkowe i gęste koktajle owocowe typu smoothie nie powinny być pite w przypadku nadwrażliwości jelit. Zespól jelita drażliwego (IBS), czy choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy jest również przeciwwskazaniem do picia soków. W przypadku tych osób czynnikiem drażniącym będzie zarówno zawarty w soku błonnik jak i kwasy owocowe. 

Z sokami owocowymi uważać powinny również dzieci. Nadmiar cukrów prostych (fruktozy) w diecie małego człowieka doprowadzić może do nadwagi. Niesie ze sobą również szansę na skok poziomu insuliny we krwi. Dodatkowo cukry negatywnie wpływają na uzębienie u najmłodszych, a zawarty w sokach kwas niszczy delikatne szkliwo zębów mlecznych. Małe dzieci tym bardziej więc powinny gasić pragnienie wodą, a sok traktować jako przekąskę w płynie. 

CZYTAJ TAKŻE

Lepsza od zwykłej herbaty. Stosuj na trawienie, ból gardła i kaszel

Co dzieje się z ciałem, gdy co rano pijesz wodę z kurkumą? Widać od razu

GIF wycofuje kolejne leki. Tym razem na liście dwa popularne produkty

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: właściwości | indeks glikemiczny | cukrzyca | dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL