Chroni płuca, jelita i śluzówki. Ratuj się nim w infekcjach i chorobie lokomocyjnej

Od wieków znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Porost islandzki, znany również jako tarczownica czy płucnica, obecnie często wykorzystywany jest do produkcji syropów oraz preparatów do płukania gardła. Łagodzi chrypkę, redukuje uczucie suchości w gardle oraz eliminuje pieczenie i swędzenie. Ale jego zastosowanie jest dużo bardziej wszechstronne. Kiedy warto sięgnąć po porost islandzki? Odpowiadamy.

Porost islandzki - co to takiego?

Porost islandzki (Cetraria islandica), nazywany też tarczownicą islandzką lub płucnicą islandzką, to gatunek rośliny należący do grzybów, które weszły w symbiozę z glonami, czyli porostów. Porost islandzki występuje głównie na terenach o chłodnym i wilgotnym klimacie, zwłaszcza w obszarach arktycznych i subarktycznych, ale rośnie również w innych rejonach, takich jak górskie obszary Europy i Ameryki Północnej. W Polsce znajduje się pod ochroną gatunkową.

Reklama

Tarczownica ma charakterystyczny wygląd, przypominający rozgałęziony mech o kolorze od szarego do brązowego.

Porost islandzki - właściwości

Porost islandzki jest źródłem wielu składników odżywczych, a jego właściwości lecznicze wynikają m.in. z obecności związków takich jak:

Porost islandzki - zastosowanie

Cetraria Islandica od dawna znajduje szerokie zastosowanie w medycynie ludowej jako środek leczniczy przeciw chorobom układu trawiennego i oddechowego. Tarczownica pomaga w łagodzeniu bólu gardła i suchego kaszlu, działając łagodząco i nawilżająco na śluzówkę. Dodatkowo może być stosowana jako wsparcie w leczeniu chorób płuc, układu pokarmowego oraz zakażeń bakteryjnych. Porost islandzki wykazuje działanie przeciwbakteryjne wobec szerokiej grupy bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.

Jak działa porost islandzki? Tworzy osłonę ochronną na powierzchni błony śluzowej, dlatego przynosi ulgę w przypadku podrażnionego gardła, krtani i strun głosowych. Dodatkowo łagodzi chrypkę, redukuje uczucie suchości w gardle oraz eliminuje pieczenie i swędzenie. Jego działanie jest kojące i łagodzące dla gardła.

Te tradycyjne zastosowania zostały potwierdzone w badaniach farmakologicznych in vitro i in vivo. Prowadzone są również badania nad nowymi możliwościami terapeutycznymi porostu, takimi jak działanie przeciwutleniające, immunomodulujące, cytotoksyczne, genotoksyczne i antygenotoksyczne.

Porost islandzki na chorobę lokomocyjną

Warto wiedzieć, że porost islandzki ze względu na swoje właściwości przeciwwymiotne polecany jest także osobom cierpiącym na chorobą lokomocyjną. Poza działaniem związanym z układem pokarmowym korzystnie wpływa na układ moczowy oraz stymuluje odporność, aby organizm lepiej radził sobie z atakującymi go infekcjami. Świetnie wpływa na układ nerwowy, łagodząc stany napięcia nerwowego, działa uspokajająco. 

Jak stosować porost islandzki?

Porost islandzki może być stosowany na różne sposoby, w zależności od celu jego użycia oraz dostępności produktów zawierających ten składnik. Przy korzystaniu z wybranej formy należy przestrzegać zaleceń producenta.

Pastylki do ssania - pastylki zawierające ekstrakt z porostu islandzkiego mogą być stosowane do łagodzenia bólu gardła i kaszlu. Zwykle zaleca się ssać pastylki powoli, aby umożliwić substancjom aktywnym wchłonięcie się przez błonę śluzową gardła.

Syropy - syropy z porostem islandzkim mogą być stosowane doustnie w celu łagodzenia objawów infekcji dróg oddechowych, takich jak kaszel i podrażnienie gardła. Stosuje się dawkę zgodnie z zaleceniami producenta.

Spraye do gardła - spraye zawierające ekstrakt z porostu islandzkiego mogą być bezpośrednio aplikowane na błonę śluzową gardła w celu natychmiastowego łagodzenia bólu i podrażnienia.

Napary ziołowe - suchy porost islandzki można stosować do przygotowywania naparów ziołowych. Napar ten można pić jako herbatę lub płukać nim gardło w celu łagodzenia bólu i podrażnienia.

Porost islandzki - przeciwwskazania

Przed rozpoczęciem stosowania porostu islandzkiego w jakiejkolwiek formie zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, zwłaszcza jeśli istnieją jakiekolwiek problemy zdrowotne lub przyjmowane są regularnie leki. Niektóre osoby mogą być uczulone na porost islandzki, dlatego ważne jest zachowanie ostrożności. Osoby z nadwrażliwością żołądka lub jelit powinny być ostrożne przy stosowaniu suplementów zawierających islandzki porost.

Porostu islandzkiego nie zaleca się także dzieciom do 12. roku życia, kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9370490/

CZYTAJ TAKŻE:

Koper włoski: właściwości, działanie zdrowotne, zastosowanie, przeciwwskazania. Czy fenkuł jest zdrowy

Objawy przebiałkowania. Czy dieta wysokobiałkowa szkodzi?

Co do herbaty zamiast cytryny? Najzdrowsze dodatki do herbaty

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zioła | zioła zastosowanie | kaszel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL