Kupujesz taki ryż? Zrób jedno, a będziesz zdrowszy
Węglowodany to podstawowy składnik naszej diety. Warto zadbać o to, aby były dobrej jakości. Produktami bogatymi w węglowodany są m.in. ziemniaki czy ryż. Czy ryż jest zdrowy? Dlaczego mówi się, że może być toksyczny? Ryż czy ziemniaki - co będzie lepsze dla zdrowia? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
Ryż to główny składnik kuchni azjatyckiej. Popularność zyskał m.in. ze względu na przypisywane mu zdrowotne właściwości. Czy słusznie?
Ryż jest lekkostrawnym i wartościowym źródłem energii w naszej diecie. Najbardziej opłaca się jeść ryż brązowy, czarny i dziki. To gatunki, które, w odróżnieniu od ryżu białego, nie są oczyszczane z cennej osłonki. Są przez to bogate w błonnik, sycą na dłużej i usprawniają pracę jelit.
Biały ryż jest z kolei najlepszy na wszelkie problemy żołądkowe. Jest lekkostrawny i nasyci nas bez niepotrzebnego obciążania żołądka.
Ryż jest także źródłem cennych witamin i minerałów, w tym:
- witamin z grupy B,
- fosforu,
- potasu,
- wapnia,
- magnezu.
W ciągu ostatnich lat ryż zaczął być coraz częściej postrzegany jako toksyczny. Jest to spowodowane przez kilka czynników.
Najczęściej zboże sprzedawane jest w plastikowych woreczkach. Gotowanie w nich ryżu sprawia, że szkodliwy plastik przenika do naszego jedzenia. Aby tego uniknąć, wystarczy torebkę ryżu rozciąć i ugotować go tak jak zwykle.
W ryżu odkryto także śladową obecność arsenu - toksycznej substancji, która w nadmiernych ilościach sprzyja nowotworom i chorobom sercowo-naczyniowym. Nie należy się jednak obawiać. Dopiero częste spożywanie dużych ilości ryżu może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne.
Zła opinia wynika także z rosnącej popularności diety ketogenicznej. Coraz częściej mówi się o wadze zdrowych tłuszczów i białek. Nie można jednak zapominać, że dieta keto nie jest odpowiednia dla każdego i w wielu przypadkach rezygnacja z węglowodanów będzie wiązać się ze zdrowotnymi komplikacjami.
Polecamy też: Mycie ryżu - dlaczego jest potrzebne i jak to należy robić?
Często powtarzanym mitem jest to, że ziemniaki są niezdrowe. Prawda jest jednak inna. Są mniej kaloryczne niż pozostałe węglowodany, a do tego wyjątkowo tanie. W porównaniu ze zbożami mają dużą zawartość witaminy C oraz potasu. Ich indeks sytości jest zdecydowanie wyższy niż ryżu. Ryż jest za to lepszym dostarczycielem białka.
Zdrowy jest zarówno ryż, jak i ziemniaki. Jednym z głównych założeń korzystnej dla organizmu diety jest jej zróżnicowanie. Dlatego warto wybierać obydwa rodzaje węglowodanów na zmianę i nie ograniczać się do tylko jednego typu.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak obniżyć indeks glikemiczny węglowodanów? Cztery sztuczki dla insulinoopornych
Mleko z "kotków" to płynne złoto. Rozprawi się z grypą i katarem