Zdrowy i nietuczący dodatek do dań. Zastąpi mięso i ser, dostarczy wapnia

Tofu to produkt, który pochodzi z Chin i ma szerokie zastosowanie szczególnie w kuchni azjatyckiej. Warto je jeść ze względu na wysoką zawartość białka i składników odżywczych. Kiedy zdecydujesz się na spróbowanie tofu, pamiętaj, aby właściwie je doprawić i przygotować. Nie pozwól się zniechęcić przez mdły smak.

Z czego powstaje tofu? Jak powinien wyglądać jego skład?

Niewłaściwie przygotowane tofu może szybko zniechęcić nawet największych zapaleńców kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Postaraj się je mocno doprawić i ciesz się jego korzystnymi dla zdrowia właściwościami.

Tofu to produkt, który otrzymywany jest z soi. To rodzaj sprasowanego twarogu, który uzyskuje się z mleka sojowego. Pochodzi z Chin, ale popularne jest w niemal wszystkich krajach Dalekiego Wschodu.

Do mleka dodaje się sól, sok cytrynowy, chlorek magnezu, chlorek wapnia lub siarczek magnezu. W ten sposób powstaje serwatka, w której pojawia się pływająca jasna masa. Odsącza się ją i naciska. W ten sposób powstają bloki tofu.

Reklama

Naturalne tofu powinno mieć w swoim składzie 3 składniki — nasiona soi, wodę oraz sól. Na rynku można obecnie odstać wiele rodzajów tego produktu, a tofu naturalne, które jest neutralne w smaku, powoli traci na popularności. Warto uważać na skład, szczególnie kiedy decydujemy się na tofu w marynatach oraz wędzone. Unikajmy konserwantów oraz dodatków do żywności, które mogą być szkodliwe. Warto także zwrócić uwagę na dużą zawartość soli, która także może mieć negatywny wpływ na nasz organizm.

Czy tofu jest kaloryczne?

Tofu jako źródło białka ma niewiele kalorii. W 100 g produktu znajduje się ich jedynie 107. Ma za to dużo białka oraz mało węglowodanów i tłuszczy.

Należy jednak uważać na różne odmiany tofu. Oczywiście naturalne będzie najmniej kaloryczne. Jednak tofu w marynacie może mieć o wiele więcej kalorii, szczególnie jeśli bazą do niej jest olej lub oliwa.

Warto również zwrócić uwagę na sposób przygotowania tofu. Wiele przepisów zakłada, że tofu jest panierowane lub smażone w głębokim tłuszczu. To również może wpłynąć na kaloryczność tego produktu. Zanim zdecydujesz się na przygotowanie tofu w dany sposób, upewnij się, że nie pokrzyżuje założeń twojej diety.

Jakie właściwości odżywcze ma tofu?

Największą zaletą tofu jest duża zawartość białka. Oprócz tego w swoim składzie ma dużo cennych witamin i minerałów.

Większość tłuszczy, które się w nim znajdują to nienasycone tłuszcze roślinne, kwas linolowy oraz lecytyna. To także świetne źródło wapnia, żelaza, fosforu, potasu oraz sodu. Zawiera także witaminy z grupy B, choliny oraz witaminę E.

Niezwykle cenne są również fitoestrogeny, które posiada. To związki, które mają podobne działanie do żeńskich hormonów płciowych, estrogenów. Ich przyjmowanie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi. Tofu może być także stosowane przez mężczyzn jako profilaktyka raka prostaty.

Mogą także łagodzić objawy menopauzy. Wysoka zawartość wapnia chroni także przed osteoporozą, która może dokuczać szczególnie kobietą w starszym wieku.

Spożywanie tofu może również pomóc w chorobach układu krwionośnego. Regularne spożycie zmniejsza stężenie złego cholesterolu oraz obniża ciśnienie tętnicze.

Kto powinien zrezygnować z jedzenia tofu?

Soja, która jest głównym składnikiem tofu, może wpływać na zaostrzenie się alergii i uczulenia. Z tego powodu powinni z niego zrezygnować alergicy.

Soja ma także negatywny wpływ na działanie tarczycy. Jej przyjmowanie może mieć niekorzystny wpływ na osoby, które chorują na Hashimoto. Regularne przyjmowanie tofu może spowodować, że objawy choroby, takie jak senność, osłabienie oraz zaparcia mogą się zaostrzyć.

CZYTAJ TAKŻE:

Zdrowy deser jest hitem tego lata. Możesz zajadać bez obaw o talię i boczki

Wyrzucasz skórki z bobu? To błąd. W kilka chwil przygotujesz smaczną przekąskę

Genialny dodatek do fasolki szparagowej. Zastąpi masło i bułkę tartą

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL