Okład z kapusty - domowy sposób na ból i obrzęki. Nim użyjesz, zrób te dwie rzeczy

Okłady z kapusty to metoda leczenia, która pochodzi jeszcze z czasów medycyny ludowej. Liście kapusty można stosować w przypadku m.in. bólu stawów, żylaków, reumatyzmu czy bólu kolan. Popularnym zastosowaniem są także problemy z piersiami, zwłaszcza opuchlizna i bóle związane z karmieniem. Jak stosować okłady z kapusty i jakie liście wybrać? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Okłady z kapusty - właściwości

Kapusta to bardzo popularne warzywo, które często gości w naszych kuchniach. Nie każdy wie jednak, że poza walorami smakowymi, warzywo ma również właściwości lecznicze, które znane były już w medycynie ludowej. Kapusta jest doskonałym źródłem kwasu foliowego oraz witamin z grupy B, witaminy A, E, K i niezwykle rzadko występującej witaminy U. W jej składzie znajdziemy także cenne minerały - magnez, potas, wapń oraz arsen. Warzywo wykazuje właściwości antyseptyczneprzeciwzapalneprzeciwbólowe. Szczególnie cenne są liście kapusty, z których można przygotować leczniczy sok, a także zrobić specjalne okłady na ciało.

Reklama

Okłady z kapusty - zastosowanie

Bez względu na zastosowanie, należy pamiętać, że okłady z kapusty zaliczane są do medycyny niekonwencjonalnej, która nigdy nie zastąpi tradycyjnego leczenia. Może być jedynie jego uzupełnieniem. Przed pierwszym okładem należy skonsultować się z lekarzem, który oceni potencjalne ryzyko i przeciwwskazania.

Ze względu na swoje właściwości, okłady z kapusty mogą być stosowane w przypadku:

  •     bólu stawów;
  •     żylaków;
  •     reumatyzmu;
  •     bólu kolan;
  •     problemów z zatokami,
  •     problemów ze skórą (chodzi zwłaszcza o rany, wrzody, oparzenia, odmrożenia);
  •     znamion;
  •     opuchlizny skóry;
  •     anginy;
  •     zapalenia oskrzeli,
  •     bólu gardła;
  •     problemów z przełykaniem.

Bardzo często okłady z kapusty stosowane są również w przypadku problemów z piersiami. Wskazaniem mogą być obrzęki i ból piersi, który bardzo często towarzyszy karmiącym mamom, a także zastój lub nawał pokarmu. Kapusta może sprawdzić się również na problemy niezwiązane z ciążą, m.in. na ból brodawek czy stany zapalne piersi. Niektóre badania wskazują również na przeciwnowotworowe działanie kapusty, dlatego okłady można potraktować także jako profilaktykę przeciwrakową.

Okłady z kapusty - jak stosować?

Okłady najlepiej wykonywać z młodych liści kapusty. Warzywo powinno być surowe i, co ważne, zimne. Przed zastosowaniem okładu liście kapusty można umieścić w lodówce. Zabronione jest wcześniejsze rozgrzewanie kapusty. Dobrym pomysłem jest rozgniecenie lub delikatne obtłuczenie liści kapusty, dzięki czemu warzywo puści cenne soki. Tak przygotowane liście można przyłożyć do bolącego miejsca. Aby warzywo lepiej się trzymało, należy obwiązać je bandażem lub gazą. Okłady z kapusty można trzymać nawet 6-8 godzin. Należy jednak pamiętać, że terapia nie powinna trwać dłużej niż 5 dni. Jeżeli po tym czasie objawy nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Dużą ostrożność należy zachować w przypadku stosowania okładów z kapusty przez karmiące mamy. Warto zastosować odpowiednią kolejność. Pierwszym krokiem jest karmienie malucha, drugim - okłady, trzecim - prysznic. Nigdy na odwrót.

Okłady z kapusty - przeciwwskazania

Okłady z kapusty uważane są za bezpieczną metodę radzenia sobie z bólem. Warto pamiętać jednak o tym, aby nie doprowadzić do zbyt mocnego ucisku bandażem, ani nie trzymać liści na skórze zbyt długo. Brak odpowiedniej higieny może doprowadzić do problemów skórnych, a w przypadku leczenia wrzodów - przeniesienia zmiany na inne części ciała.

CZYTAJ TAKŻE: 

Lecznicze właściwości pokrzywy 

Maść cholesterolowa leczy egzemę i łuszczycę

Złoty napój na infekcję i ból, który zrobisz w domu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kapusta właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL