Kiedy tak naprawdę powinniśmy sięgać po wapno musujące?

Wapno musujące, nazywane inaczej calcium, to suplement, który zakupić możemy w każdej aptece. Zalecany jest w stanach niedoboru wapnia oraz w przypadku złamań kości i osteoporozy. Wielu pacjentów stosuje wapno musujące w trakcie uczuleń i alergii skórnych. To duży błąd! Poniżej tłumaczymy dlaczego.

Wapno musujące - działanie i wskazania

Wapń to pierwiastek, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie kości. Poza tym bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, skurczu mięśni szkieletowych i serca oraz regulacji niektórych hormonów. W przypadku niedoboru wapnia zaleca się stosowanie wapna musującego. To suplement przeznaczony do rozpuszczania w wodzie. Zakupimy go bez recepty w każdej aptece i w wielu sklepach spożywczych. Cena nie powinna przekroczyć 5-6 zł.

Wapno musujące zawiera zwykle takie substancje jak kwas cytrynowy, węglan wapnia, substancje słodzące (np. aspartam) oraz aromaty i barwniki. Dokładny skład produktu różnić się może w zależności od producenta. Głównym wskazaniem do stosowania wapna musującego są stany niedoboru wapnia (hipokalcemia). Mogą one wynikać m.in. z nieprawidłowej diety, nadużywania alkoholu czy nałogowego palenia tytoniu. Wapno zaleca się także w przypadku złamań kości oraz w profilaktyce osteoporozy. Czasami stosuje się je także po zatruciach, zwłaszcza metalami ciężkimi.

Reklama

Powszechnie wapno musujące stosuje się także łagodząco w przypadku uczuleń i alergii skórnych. Okazuje się jednak, że suplementacja ta może nie mieć żadnego sensu. Nie ma bowiem żadnych badań klinicznych, które potwierdzałyby skuteczność wapnia w walce z objawami alergii. Wielu specjalistów zwraca również uwagę na inny problem. Wapno musujące może osłabiać przyswajanie niektórych leków przeciwalergicznych, co w konsekwencji może wydłużyć czas leczenia.

Wapno musujące - jak przyjmować?

Wapno musujące należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta. Profilaktycznie stosuje się zazwyczaj jedną tabletkę dziennie. W przypadku leczenia lub niedoborów wapnia dzienna dawka to zwykle trzy tabletki. 

Należy pamiętać, aby nie przekraczać dziennej dawki wapna musującego. W przeciwnym wypadku doprowadzić można do hiperkalcemii, czyli zwiększonej ilości wapnia we krwi. Może to objawiać się m.in. biegunką, bólem brzucha czy nudnościami.

Czy wapno musujące można stosować w ciąży?

Wapno musujące można stosować zarówno podczas ciąży, jak i w okresie karmienia piersią. Nie należy go jednak przyjmować na tzw. własną rękę. Dotyczy to zresztą wszystkich leków i suplementów stosowanych podczas ciąży. 

Przed suplementacją należy skonsultować się z lekarzem, który oceni potencjalne zagrożenia.

Wapno musujące - przeciwwskazania i skutki uboczne

Wapno musujące uważane jest za bezpieczną substancję, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. To przede wszystkim nadwrażliwość na któryś ze składników wapnia, a także kamica nerkowa oraz hiperkalcemia (zwiększona ilość wapnia we krwi) i hiperkalciuria (zwiększona ilość wapnia w moczu). W przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków należy skontaktować się wcześniej z lekarzem lub farmaceutą, który oceni ryzyko ewentualnej interakcji.

Wapno musujące stosunkowo rzadko powoduje skutki uboczne. W szczególnych wypadkach pojawić się mogą takie objawy jak biegunka, nudności, bóle brzucha oraz wysypka i swędzenie skóry.

Czytaj także: 

To powinieneś wiedzieć o paracetamolu

Czy wapno, rumianek i kurkumina działają tak, jak myślimy?

Wapń: Jaką odgrywa rolę i jak objawia się jego niedobór? 


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: suplementy | wapń
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne