Nie tylko zamiokulkas. Te rośliny również działają jak oczyszczacz powietrza

Rośliny na domowym parapecie to nie tylko ładny wystrój i uspokajający kolor zielony, ale jak się okazuje - dobry filtr powietrza. Niektóre rośliny są bowiem w stanie oczyścić je nawet z sześciu szkodliwych substancji, m.in. amoniaku i benzenu. Jakie gatunki roślin wybierać i jak je hodować? Poniżej znajdziesz najważniejsze zalecenia.

Dlaczego smog jest niebezpieczny?

Zła jakość powietrza to coraz powszechniejszy problem Polaków. Nasz kraj co roku trafia do czołówki najbardziej zanieczyszczonych. Pod tym względem w zeszłym roku Kraków wyprzedził nawet miasta znajdujące się w Chinach, Indiach czy Pakistanie, które uchodzą za tereny o największym stężeniu smogu. Specjaliści zajmujący się zanieczyszczeniem powietrza podkreślają, że wciąż zbyt mało mówi się o jego konsekwencjach zdrowotnych. A tych jest wiele. 

Smog zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego, układu krążenia, układu nerwowego oraz chorób nowotworowych. Badania pokazują, że wpływa także na długość oraz jakość życia. Szacuje się, że z powodu smogu każdego roku przedwcześnie umierać może nawet 45 tys. Polaków. Nie ma wątpliwości, że skuteczna walka ze smogiem to przede wszystkim rozwiązania systemowe. Chodzi m.in. o ograniczenie ruchu samochodowego, dopłaty do wymiany pieców, zakaz palenia węglem i drewnem, odpowiednio wysokie kary za palenie odpadami czy zwiększenie terenów zielonych w miastach. Coraz więcej osób stara się dbać o czyste powietrze również we własnym zakresie. Popularność zyskują oczyszczacze powietrza oraz... rośliny antysmogowe.

Reklama

Jak rośliny usuwają toksyny z powietrza?

Rośliny przeprowadzają fotosyntezę, w trakcie której pochłaniają powietrze wraz z znajdującymi się w nim zanieczyszczeniami. Dokonują tego przez aparaty szparkowe. Szkodliwe substancje, jakie zostały zaabsorbowane przez rośliny, trafiają bezpośrednio do systemu korzeniowego i podłoża, gdzie zostają neutralizowane. W całym procesie aktywny udział biorą również mikroorganizmy znajdujące się w glebie.

Rośliny antysmogowe - zamiokulkas

Zamiokulkas, który stał się w ostatnich latach bardzo popularną rośliną, doskonale oczyszcza powietrze z formaldehydów. Jest rośliną, która lubi półcień, nie wymaga też specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W naturalnych warunkach zamiokulkas rośnie na terenach suchych i kamienistych, dlatego z podlewaniem tej rośliny trzeba być bardzo ostrożnym - bez wody jest w stanie wytrzymać nawet dwa miesiące. Jest podatny na zbyt wilgotne podłoże i na niskie temperatury. Bez wątpienia powinno znaleźć się dla niego miejsce w sypialni czy innych pomieszczeniach często użytkowanych.

Rośliny antysmogowe - skrzydłokwiat

Najpopularniejszą rośliną antysmogową, jaką hodować można w domu, jest skrzydłokwiat. To zjawiskowa roślina doniczkowa o intensywnie zielonych liściach oraz charakterystycznych białych kwiatach, które przypominają skrzydła. Skrzydłokwiat ma zdolność do oczyszczania powietrza z aż sześciu szkodliwych substancji. Chodzi o amoniak, benzen, formaldehyd, ksylen, toluen oraz trichloroeten. Żadna inna roślina możliwa do hodowania w domu nie cechuje się tak silnymi właściwościami oczyszczającymi. Niestety, trzeba pamiętać jednak, że czas działania skrzydłokwiatów jest ograniczony. Uważa się, że ich działanie utrzymuje się bowiem jedynie przez 2-3 lata. Po tym czasie należy zakupić nową roślinę. Stary skrzydłokwiat może pełnić jedynie funkcję ozdobną.

Rośliny antysmogowe - bluszcz pospolity, dracena obrzeżona i sansewiera gwinejska

W domu doskonale sprawdzą się także: bluszcz pospolity, dracena obrzeżona oraz sansewiera gwinejska. Każda z powyższych roślin oczyszcza powietrze z 5 substancji: benzenu, formaldehydu, ksylenu, toluenu oraz trichloroetenu. Bluszcz pospolity nie jest łatwy w uprawie. Najlepiej czuje się w miejscu lekko zacienionym. W nasłonecznionym może ulegać poparzeniom, z kolei w cieniu przestaje rosnąć. Dużo czujności należy zachować także przy podlewaniu. Już przy niewielkim przesuszeniu gleby roślina zaczyna bowiem żółknąć. Nieco skomplikowana pielęgnacja jest warta jednak efektu. Bluszcz to spektakularna roślina o charakterystycznie poskręcanych liściach, która jest świetną ozdobą domu. 

Dużo łatwiejsze w uprawie są draceny. Warto postawić je w średnio nasłonecznionym miejscu, np. w pobliżu okna. Draceny lubią zarówno wilgotne pomieszczenia, jak i wilgotne gleby, jednak należy uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem. 

Sansewiera gwinejska to z kolei długowieczny sukulent. W swoich liściach magazynuje wodę, co sprawia, że jest bardzo wytrzymała na trudne warunki oraz łatwa w domowej hodowli.

Inne rośliny, które wykazywać mogą działanie antysmogowe to: paprotka, aloes zwyczajny, figowiec benjamina, rapis oraz kaktus wielkanocny. Co istotne, właściwości oczyszczające będą najsilniejsze w przypadku, gdy w domu znajdzie się więcej kwiatów. Dla najlepszego działania zaleca się co najmniej 3 duże lub 6 małych roślin. 

CZYTAJ TAKŻE:

Jakie mogą być przyczyny przewlekłego kaszlu?

Te witaminy wspierają odporność

Ból w tym miejscu może świadczyć o groźnej chorobie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL