Okłady z pietruszki i herbata do picia. Tak pozbędziesz się uporczywych obrzęków

Obrzęki nóg po całym dniu bywają uciążliwą i bolesną dolegliwością. Dzieje się tak, ponieważ w przestrzeniach międzykomórkowych gromadzi się nadmiar wody, która nie zostaje prawidłowo odprowadzana z kończyn dolnych. Stopy, kostki oraz łydki mogą być obrzmiałe, nogi są ciężkie i bolą. Jak poradzić sobie z tą dolegliwością? Pomoże Ci zioło, które masz w kuchni!

Zielona natka o wielu właściwościach

Pietruszka, zarówno jej nać jak i korzeń, stosowana wewnętrznie ma działanie moczopędne - zwiększa diurezę i niweluje obrzęki w całym organizmie, pomagając pozbyć się nadmiaru wody.

Jej spożycie jest wskazane kilka razy w tygodniu, ponieważ jest bogata w witaminę C. Ma jej zdecydowanie więcej niż cytrusy czy czerwona papryka, w 100 gramach pietruszki jest aż 177 mg witaminy C i tylko 49 kalorii.

Oprócz witaminy C, pietruszka bogata jest w inne cenne substancje, m.in.:

Reklama
  • żelazo,
  • magnez,
  • wapń,  
  • potas,
  • kwas foliowy,
  • miedź,
  • witaminę A,
  • witaminę E,
  • witaminy z grupy B.

Pietruszka na spuchnięte nogi

Dzięki swoim zdolnościom usuwania nadmiaru wody z organizmu, nać pietruszki z powodzeniem można wykorzystać do przygotowania kompresów na opuchnięte nogi. W tym celu należy drobno posiekać cały pęk pietruszki (można wykorzystać również korzeń) i zalać wrzątkiem. Wystarczy odczekać około 15 minut, a następnie przecedzić.

Duże gazy należy namoczyć w naparze, a następnie obłożyć nimi kostki oraz łydki. Taki okład można trzymać na nogach nawet godzinę - zadziała on przede wszystkim przeciwobrzękowo i przyniesie ulgę zmęczonym nogom.

Obrzęk i ból nóg bardzo często występuje u osób, które większość dnia spędzają w jednej pozycji - siedzącej lub stojącej. Pozycje te utrudniają prawidłowy odpływ krwi żylnej z naczyń, wywołując powiększenie obwodu nóg oraz ból i uczucie ciężkości.

Obrzęki kończyn dolnych mogą być spowodowane chorobami układu krwionośnego, w tym niewydolnością serca lub być sygnałem rozwijającej się zakrzepicy. W przypadku tej drugiej charakterystycznym objawem jest obrzęk, zaczerwienie i tkliwość zazwyczaj tylko jednej kończyny dolnej.

Herbatka z pietruszki nie tylko do picia

Z uwagi na charakterystyczny, intensywny smak, nie każdy toleruje spożywanie naci pietruszki na surowo. Swoje właściwości zdrowotne roślina zachowa również w postaci naparu, który można pić przy wielu dolegliwościach.

Przygotowana herbata z natki pietruszki zadziała moczopędnie, jest zatem zalecana osobom z nadciśnieniem tętniczym oraz ogólnymi obrzękami. Pozwala pozbyć się produktów przemiany materii z organizmu oraz łagodzi objawy infekcji układu moczowego.

Herbata będzie również doskonałym uzupełnieniem diety osób chcących zredukować masę ciała, ponieważ pietruszka przyspiesza przemianę materii, reguluje pracę jelit, zapobiega zaparciom i wzdęciom.

Przygotowany napar z pietruszki można również zastosować zewnętrznie nie tylko w przypadku obrzęku nóg, ale również w problemach skórnych. W przypadku zakażeń bakteryjnych zmienione chorobowo miejsca można przemywać przygotowanym naparem z rośliny, co zdezynfekuje skórę oraz przyspieszy procesy gojenia.

Pietruszka dla skóry i włosów

Pietruszka wyróżnia się działaniem antyoksydacyjnym, zatem jej regularne spożycie spowalnia procesy starzenia się skóry, wzmacnia włosy oraz paznokcie. Z rośliny można przygotować płukankę, która poprawi stan włosów i skalpu.

Posiekany pęczek natki wystarczy zalać wrzątkiem i odczekać, do ostygnięcia. Tak przygotowany napar należy zastosować w formie płukanki - regularna terapia wzmocni cebulki włosów, zmniejszy produkcję sebum, zapobiegając przetłuszczaniu się skóry głowy, a także pomoże w walce z łupieżem.

CZYTAJ TAKŻE:

Na popękane stopy ta mikstura jest najlepsza

Spirulina reguluje ciśnienie i chroni przed udarem

Wyleczy bóle kręgosłupa i stany zapalne

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: obrzęki nóg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL