Zniknie opuchlizna i uczucie ciężkości. Sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu

Objawy zatrzymywania wody w organizmie łatwo zauważyć. To m.in. nagły wzrost masy ciała, choć w diecie nic się nie zmieniło, opuchlizna oczu po obudzeniu czy puchnięcie palców, nóg i kostek. Ale spokojnie - są na to sposoby. Nadmiar wody z organizmu pomagają usunąć pewne dobrze znane produkty. Po jakie sięgać, by przywrócić ciału prawidłowe proporcje wody? Sprawdzamy.

Zatrzymanie wody w organizmie - przyczyny

Ludzkie ciało preferuje stan równowagi chemicznej - kiedy zostaje zaburzona, organizm daje nam sygnały w postaci różnych dolegliwości. Czujesz się opuchnięty, do tego pełny i ociężały? Masz problem ze zdjęciem obrączki lub założeniem butów? Opuchlizna może wynikać z zatrzymywania wody organizmie

Różne czynniki mogą powodować zatrzymywanie wody, w tym niektóre poważne schorzenia takie jak choroby nerek czy niewydolność serca. Wiele kobiet doświadcza tego z powodu zmian hormonalnych w trakcie cyklu miesiączkowego. Zatrzymanie wody w organizmie może się też pojawić po długiej podróży lub braku aktywności

Reklama

Jedną z przyczyn tego stanu może być również wysoki poziom sodu we krwi. Winowajcą jest sól, której w naszej diecie jest zdecydowanie za dużo. Nadmiar sodu w organizmie powoduje magazynowanie wody. W tym przypadku pojawia się nie tylko opuchlizna, ale również podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.

W sytuacji, gdy dochodzi do nagłego zatrzymania wody i mimo wypijania normalnej ilości napojów nie korzystasz z toalety przez długi czas, powinieneś natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej.

Organizm zatrzymuje wodę? Polecane produkty

Jeśli zatrzymanie wody jest łagodne i wynika np. z fazy cyklu miesiączkowego, możesz pomóc sobie w naturalny sposób. Oto lista naturalnych środków moczopędnych, które pomogą rozwiązać problem opuchlizn i obniżyć ciśnienie do zdrowego poziomu.

Ekstrakt z mniszka lekarskiego

Ekstrakt z mniszka lekarskiego jest popularnym suplementem ziołowym często przyjmowanym ze względu na działanie moczopędne. Sugeruje się, że to ze względu na wysoką zawartość potasu. Spożywanie pokarmów bogatych w potas sygnalizuje nerkom wydalanie większej ilości sodu i wody. Jeśli zatrzymaniu wody towarzyszy wysokie ciśnienie tętnicze, to przyczyna leży prawdopodobnie w nadmiarze sodu w organizmie. Dlatego osoby cierpiące na nadciśnienie powinny sięgać po ekstrakt z mniszka lekarskiego.

Moczopędne działanie mniszka lekarskiego nie zostało jeszcze do końca zbadane, ale istnieją publikacje, które je potwierdzają. Praca pt. "Mniszek lekarski - przegląd jego profilu fitochemicznego i farmakologicznego", którą przygotowali badacze z Uniwersytetu w Stuttgarcie w 2006 roku, dostarcza wiedzy na temat zdrowotnych właściwości tej rośliny. Autorzy podkreślają jej moczopędne i żółciopędne właściwości.

Skrzyp polny

Skrzyp polny od dawna stosowany jest jako tradycyjny środek moczopędny. Badanie przeprowadzone w Brazylii w 2014 roku z udziałem grupy mężczyzn wykazało, że skrzyp był tak samo skuteczny jak popularny lek moczopędny. Chociaż skrzyp polny jest ogólnie uważany za bezpieczny, nie jest zalecany do długotrwałego stosowania

Kminek

Kminek jest często używany jako przyprawa w kuchni. Dodaje się go przede wszystkim do ciężkostrawnych potraw. Ma łagodzić wzdęcia i inne problemy trawienne. Okazuje się jednak, że może mieć również działanie moczopędne - w tym celu stosuje się go w Maroku od wieków. Przyprawianie potraw kminkiem pomoże usprawnić procesy metaboliczne. Warto jednak mieć świadomość, że ten środek działa stopniowo i delikatnie.

Pietruszka

Pietruszka od dawna stosowana jest jako środek moczopędny w medycynie ludowej. Tradycyjnie parzona była jako herbata i przyjmowano ją kilka razy dziennie w celu uwolnienia zatrzymanej wody z organizmu. Choć badania przeprowadzone na szczurach wykazały związek między spożyciem pietruszki a zwiększonym wydalaniem moczu, to nikt takich badań nie przeprowadził na ludziach. Dlatego trudno jest przyjąć optymalną dawkę naparu z pietruszki, który zadziała w sposób skuteczny i bezpieczny.

Pokrzywa

Pomocna w walce z powstającymi obrzękami i gromadzeniem wody w organizmie będzie również pokrzywa. Jej najbardziej znane działanie to działanie moczopędne - pokrzywa zwiększa diurezę, usprawniając proces oczyszczania organizmu. Jej stosowanie przyniesie nam także wiele innych korzyści. Pokrzywa pomaga zwalczać stany zapalne, pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, a także ułatwia trawienie. 

Co jeszcze można zrobić, by organizm nie zatrzymywał wody?

Ćwicząc, także można się pozbyć nadmiaru wody z organizmu. Podczas aktywności fizycznej przyspiesza metabolizm. Poza tym woda wydalana jest przez skórę w postaci potu.

Warto zwiększyć spożycie magnezu - to elektrolit, który pomaga regulować równowagę płynów. Wykazano jego skuteczność u kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Warto też częściej sięgać po produkty bogate w potas. Ograniczyć należy za to spożycie soli. Zastąpią ją świetnie np. zioła. 

Obowiązkowo należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu - paradoksalnie odwodnienie zwiększa ryzyko zatrzymywania wody. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Chora wątroba daje oznaki poprzez ciało. Puchnie kilka miejsc

Wymocz w nich spuchnięte i ciężkie nogi. Te zioła przyniosą ulgę

Dlaczego puchnie twarz?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL