Rozpuść w wodzie i płucz usta oraz gardło. Przykre objawy znikną bez leków
Płukanki na ból gardła i chrypkę to tradycyjny sposób, aby ulżyć sobie przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Ta metoda może być bardzo skuteczna w walce z objawami anginy czy zapalenia gardła. Trzeba jednak pamiętać, że nieprawidłowe płukanie gardła prowadzi wyłącznie do rozwoju infekcji. Wyjaśniamy więc, czym i jak płukać bolące gardło, , aby było to bezpieczne dla zdrowia.
Płukanie gardła nigdy nie może być przypadkową czynnością. Po zdecydowaniu się na taki krok należy postępować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, gdyż nieprawidłowe stosowanie płukanek może jedynie zintensyfikować objawy choroby.
Dochodzić może wówczas do:
- wzmożonego bólu w gardle
- intensywnych zaczerwienień gardła
- nieprzyjemnego posmaku w ustach
- kaszlu
- chrypki
Zatem, jak płukać gardło tak, aby było to skuteczne? Przede wszystkim trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji każdej domowej płukanki na gardło. Nawet drobne odstępstwa od normy mogą zachwiać równowagę składników, przez co preparat traci skuteczność.
Roztwór zawsze powinien mieć temperaturę pokojową. Zbyt zimny może bowiem doprowadzić do rozwoju infekcji, a gorący stwarza ryzyko poparzenia górnych dróg oddechowych. Jeśli zaś chodzi o to, jak często płukać gardło, to powinno się to robić od 3 do 4 razy na dobę. Zbyt częste wykorzystywanie płukanki na ból gardła może podrażnić błonę śluzową.
Stosując płukankę na chrypkę czy ból gardła, wlewamy do ust niewielką ilość roztworu, odchylamy głowę do tyłu, a następnie "bulgotamy", wypuszczając powietrze. Po upływie kilku sekund płyn wypluwamy do umywalki. Pod żadnym pozorem nie wolno nam go połykać. Takim zachowaniem ułatwiamy bowiem bakteriom dotarcie do oskrzeli, co może skutkować pogorszeniem się stanu zdrowia.
Domowe płukanki na ból gardła dają nam możliwość, aby podreperować nieco swój stan zdrowia. Składników, które mogą przydać się do przygotowania roztworu, jest jednak wiele.
Do najczęściej stosowanych płukanek na chore gardło czy chrypkę zaliczają się:
- płukanka na gardło z soli,
- ziołowa płukanka na gardło z rumianku czy szałwii,
- płukanka na gardło z wodą utlenioną
- płukanka na gardło z sodą oczyszczoną
- płukanka na gardło z jodyną
-
płukanka na gardło z sokiem cytrynowym
Gotowe płukanki na chore gardło można oczywiście zakupić w aptekach i sklepach zielarskich. Dostępna powinna być tam większość, o ile nie wszystkie, wyżej wymienione roztwory. Możemy również przygotować jeden z nich samodzielnie, na podstawie przepisu. Wówczas należy stosować je od 2 do 4 razy dziennie. Oczywiście wyłącznie, jeżeli nie mamy ku temu medycznych przeciwwskazań.
- Płukanka na gardło z soli – wykazuje działanie odkażające i pomaga na ból gardła, redukując jego intensywność. Podczas jej przygotowywania należy przestrzegać jednak dokładnych proporcji, gdyż każde odstępstwo związane z nadmiarem soli może nasilić przykre dolegliwości. Aby nie podrażnić przypadkowo gardła, do połowy szklanki ciepłej wody należy dodać nie więcej, niż 5 g. soli kuchennej.
- Ziołowa płukanka na gardło – przygotowana na bazie rumianku lub szałwii, które wykazują działanie odkażające i łagodzą objawy bólu gardła. Porcję wybranych ziół należy po prostu zalać szklanką gorącej wody i parzyć pod przykryciem przez około 15 minut. Po tym czasie płyn należy odcedzić i poczekać aż ostygnie. Trzeba pamiętać, że szałwia wysusza śluzówkę, dlatego stosowanie płukanki w nadmiarze może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.
- Płukanka na gardło z wodą utlenioną – Wykazuje działanie bakteriobójcze, odkażające, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Pomaga zwłaszcza rozprawić się z pierwszymi dolegliwościami, zmniejszając stan zapalny. Jak zrobić płukankę na gardło? Otóż, aby ją przygotować, należy przygotować 5 ml łyżeczkę wody utlenionej o stężeniu 3 proc., wylać na nią płyn i wymieszać z połową szklanki letniej wody. Pod żadnym pozorem nie należy zwiększać proporcji wody utlenionej, ponieważ może to skończyć się poparzeniami dróg oddechowych i wieloma powikłaniami. Doustnie nie można jej również stosować po przeszczepach, niezależnie od dawki.
- Płukanka na gardło z sodą oczyszczoną – Działa na podobnej zasadzie jak opisana w pierwszej kolejności płukanka na gardło z soli. Dezynfekuje gardło, łagodząc jego obrzęk i ból, a także wykazując działanie przeciwzapalne. Do jej stworzenia potrzebna będzie jedna płaska łyżeczka sody i szklanka letniej wody. Nie zaleca się używania produktów z sodą oczyszczoną w okresie ciąży. Produkt może być również szkodliwy dla osób borykających się z nadciśnieniem.
- Płukanka na gardło z jodyny – Poleca się ją do płukania gardła do czterech razy dziennie podczas zmagań z anginą ropną. Wykazuje silne działanie odkażające i przeciwgrzybicze, jednak nie mogą stosować jej osoby, które mają problemy z tarczycą. Aby sporządzić płukankę na chore gardło, należy rozpuścić jodynę w lekko ciepłej, przegotowanej wodzie w proporcji 1:10. Należy jednak od razu wykorzystać, ponieważ jest bardzo nietrwała.
- Płukanka na gardło z sokiem cytrynowym – Charakteryzuje się działaniem ściągającym. Warto stosować ją przy przeziębieniu, ponieważ pomaga zmniejszyć obrzęk bolącego gardła, eliminuje liczne bakterie i wirusy. Dodatkowo z uwagi na zawartość witaminy C wspomaga pracę układu odpornościowego. W celu jej przygotowania potrzebna będzie jedną łyżeczką soku cytrynowego wymieszana w szklance ciepłej wody. Przeciwwskazaniami do stosowania produktów z dodatkiem cytryny może być refluks żołądka.
CZYTAJ TAKŻE:
Kraken wykryty u dwóch polskich pacjentów. Zakażeń jest więcej
GIS wycofał popularne tabletki na ból gardła. Zawierają toksyczne alkaloidy
Boli cię gardło? Sprawdź, czy to nie problem z sercem
Zobacz także: