Tak szybko pozbędziesz się swędzącego bąbla. Niezawodny sposób

Komary to jedne z najbardziej uciążliwych i znienawidzonych owadów. W sezonie letnim jest ich bardzo dużo, szczególnie nad wodą, gdzie chętnie spędzamy czas, aby się ochłodzić. "Pamiątką" po ugryzieniu komara jest swędzący, czerwony bąbel, który utrzymuje się kilka dni. W jaki sposób zniwelować przykre dolegliwości? Jakie domowe sposoby pomogą na ugryzienie komara? Wymieniamy kilka.

Co się dzieje, gdy ugryzie komar?

Po ugryzieniu komara najczęściej pojawia się charakterystyczny bąbel. Skóra zaczerwienia się, może także pojawić się delikatna opuchlizna. W zależności od wrażliwości na ślinę komara objawy mogą być bardziej lub mniej nasilone.

To właśnie ślina komara uczula. Samica przebija skórę swoim aparatem gębowym, a następnie wstrzykuje kroplę śliny. Substancje w niej obecne zapobiegają  krzepnięciu krwi. Wytwarzana po ugryzieniu przez komara histamina powoduje zmiany skórne. 

Z czasem bąbel po ugryzieniu komara zaczyna swędzieć. Skóra czerwieni się, a nawet puchnie. Czasem też pojawiają się dolegliwości bólowe. 

Reklama

Ile czasu goi się ukąszenie komara?

Czas gojenia się po ukąszeniu komara może zależeć od indywidualnej wrażliwości na ślinę komara. Symptomy utrzymują się zwykle przez kilka dni, a następnie ustępują. Jeśli jednak drapiemy miejsce ukąszenia, bąbel może goić się dłużej. Silniejsze reakcje na ugryzienie i występowanie dodatkowych objawów mogą sugerować uczulenie na ślinę komarzycy.

Jeśli osoba ugryziona nie jest uczulona na ślinę komara, na skórze powinien pojawić się rumień wraz ze swędzącym bąblem po ok. 20 minutach. To typowa reakcja skórna. Utrzymuje się nie dłużej niż kilka dni. 

Skłonności do reakcji alergicznych na owady mogą znacząco wydłużyć czas gojenia po ukąszeniu przez komara. Dodatkowo jego objawy będą bardziej nasilone. Jeśli reakcja skórna będzie się utrzymywała przez kilkanaście dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Co zrobić po ugryzieniu komara?

Objawy po ugryzieniu komara bywają uciążliwe, dlatego warto zastosować coś, co przyniesie ukojenie i zniweluje swędzenie. Rozwiązaniem mogą być żele lub maści blokujące działanie histaminy, które dostępne są bez recepty w aptece. Takie preparaty łagodzą swędzenie, opuchliznę i zaczerwienienie. Warto wybierać takie, które mają w składzie również mentol lub aloes.

Co jeszcze może nam przynieść ulgę po ugryzieniu przez komara? Oto kilka domowych sposobów. 

  • Zimny okład na ugryzienie komara

Szybkie ukojenie przyniesie zimny okład, który pozwoli na zmniejszenie stanu zapalnego. Zadziała przeciwobrzękowo i zmniejszy uczucie swędzenia. Taki okład na ugryzienie komara można wykonać za pomocą dowolnego zimnego produktu, który znajdziemy w zamrażarce. Może to być zamrożone mięso, warzywa lub zwykły lód, które owiniemy w szmatkę lub ręcznik. Należy unikać bezpośredniego nakładania lodu na skórę.

  • Cebula i cytryna na ugryzienie komara

Ukojenie może przynieść też cebula, z której korzysta się także przy użądleniu przez osę. Zmniejszy wielkość bąbla, zminimalizuje też swędzenie. W podobny sposób zadziała cytryna. Wystarczy, że wybrane produkty przekroimy na pół i przyłożymy na bolące miejsce lub będziemy je nimi pocierać. 

  • Zioła na ugryzienie komara

Ulgę po ugryzieniu komara przyniosą też niektóre zioła. Najpopularniejsze do zwalczania swędzenia są liście mięty lub bazylii. To zioła popularne do hodowania w doniczce na parapecie, więc jest duże prawdopodobieństwo, że masz je też u siebie w kuchni. Mięta i bazylia zawierają eugenol, który zwalcza swędzenie od ukąszenia komara.

  • Herbata na ugryzienie komara

Działaniem przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym wyróżnia się także herbata. Pomoże więc ona na uciążliwe objawy ukąszeń komara. Wystarczy po zaparzeniu herbaty czarnej lub zielonej pozostawić torebkę z fusami. Taki sam zabieg można wykonać z użyciem rumianku. Torebkę przykładamy na opuchnięte, swędzące miejsca. Po pewnym czasie dolegliwości od ugryzienia komara powinny ustąpić. Dla lepszego efektu torebkę po herbacie można wcześniej schłodzić w lodówce.

CZYTAJ TAKŻE: 

Pająk, komar, mrówka czy pszczoła? Tak rozpoznasz, co cię ugryzło

Dlaczego komary wybierają cię na swoją ofiarę? Oto co je przyciąga

Czy mydło, którym się myjemy, może mieć wpływ na komary? Okazuje się, że tak

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: komary | ugryzienie komara
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL