Wykorzystaj lato, by się wzmocnić
Wakacje i urlop - wreszcie wypoczniesz, zrelaksujesz się, oderwiesz od codzienności. Ale ten czas można wykorzystać jeszcze lepiej - aby podreperować swoje zdrowie.
Ważne jest, aby dobrze wybrać nie tylko miejsce wypoczynku, ale także jego formę.
Z upływem czasu stawy zużywają się, powstają zmiany zwyrodnieniowe. Powodują one ból i problemy z poruszaniem się. Lekiem na te problemy jest ruch. Sprawia on, że chrząstka stawowa jest lepiej dotleniona i odżywiona. Ból łagodzi także ciepło. Dlatego jeśli cierpisz na zwyrodnienie stawów, postaw na aktywny wypoczynek.
Zaplanuj umiarkowanie długie wędrówki po niskich górach i lasach. Najlepiej maszerować z kijkami nordic walking. Taka aktywność wzmacnia mięśnie, które są gorsetem utrzymującym stawy. Bez silnych mięśni nie ma zdrowych stawów. Poza tym nordic walking odciąża stawy, można więc maszerować dłużej.
Pływanie w morzu lub jeziorze również dobrze wpływa na stawy. Ważne, żeby woda była ciepła.
Kąpiele słoneczne (zawsze pamiętaj o ochronie skóry preparatem z wysokim filtrem!) działa na stawy jak rozgrzewający, przeciwbólowy kompres. Jeśli czujesz się wyczerpana, zmęczona nie tylko fizycznie, ale też emocjonalne, nabierzesz sił nad jeziorami i na nizinach. Ich zaletą jest łagodny klimat, który nie stanowi dodatkowego obciążenia dla organizmu (na adaptację wystarczają 2-3 dni). Na nizinach panuje stabilne ciśnienie atmosferyczne, nie ma nagłych zmian pogody, a w lasach - silnych wiatrów.
Korzystaj z darów lasu, zbierając i jedząc czarne jagody. Zawierają one mnóstwo silnych przeciwutleniaczy, które zapobiegają starzeniu się organizmu i działają przeciwnowotworowo. W jagodach znajdziesz też luteinę, która korzystnie wpływa na wzrok. Pamiętaj, aby starannie umyć jagody przed jedzeniem.
Wakacyjne wyjazdy możesz z powodzeniem wykorzystać także do tego, aby potrenować swój mózg. Dzięki intelektualnej gimnastyce powstaną nowe połączenia nerwowe. To zapobiega zmianom tzw. degeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera.
Rozwiązuj krzyżówki, szarady, rebusy, najlepiej codziennie, zamiast np. oglądania telewizji.
W ciągu dnia, nawet jeżeli nigdzie nie wyjeżdżasz, wybierz się na spacer po okolicy. Ale zanim wyjdziesz, dobrze się przygotuj. Wyszukaj jakieś ciekawe miejsce (w książkach, w bibliotece, w internecie). Opisz trasę, narysuj mapkę.
Po drodze rób zdjęcia i zapisuj swoje wrażenia - co widzisz, co słyszysz, jakie zapachy czujesz. Po powrocie przygotuj relację. Nie umiesz korzystać z komputera? Naucz się na wakacyjnym kursie! To wszystko doskonałe ćwiczenia dla umysłu. Odmłodzisz swój mózg o co najmniej kilka lat.
Jeśli możesz - wyjedź za granicę, najlepiej samodzielnie. Wyszukaj w internecie tanie loty, znajdź niedrogą kwaterę. Jeśli nie korzystasz z internetu, poproś kogoś zaufanego o pomoc, patrząc jak to robi, nauczysz się sama. Przed wyjazdem koniecznie trenuj rozmówki. Naucz się na pamięć jak najwięcej zwrotów.
Wyjazd nad morze i spacery brzegiem przyniosą korzyści, jeśli masz niedoczynność tarczycy lub masz za mało jodu (np. nie używasz jodowanej soli).
Spacery po lasach i łąkach, zieleń i refleksy świetlne (filtrowane przez gałęzie drzew światło słoneczne) doskonale wpływają na psychikę, uspokajają i obniżają ciśnienie. Umiarkowany klimat równin nie wywołuje tak silnych reakcji organizmu jak nad morzem czy w górach, co dodatkowo łagodzi skołatane nerwy i pozwala dobrze wypocząć.