Wykorzystaj lato, by się wzmocnić

Wakacje i urlop - wreszcie wypoczniesz, zrelaksujesz się, oderwiesz od codzienności. Ale ten czas można wykorzystać jeszcze lepiej - aby podreperować swoje zdrowie.

Ważne jest, aby dobrze wybrać nie tylko miejsce wypoczynku, ale także jego formę. 

Sprawne stawy, mięśnie i dobry wzrok

Z upływem czasu stawy zużywają się, powstają zmiany zwyrodnieniowe. Powodują one ból i problemy z poruszaniem się. Lekiem na te problemy jest ruch. Sprawia on, że chrząstka stawowa jest lepiej dotleniona i odżywiona. Ból łagodzi także ciepło. Dlatego jeśli cierpisz na zwyrodnienie stawów, postaw na aktywny wypoczynek.

Zaplanuj umiarkowanie długie wędrówki po niskich górach i lasach. Najlepiej maszerować z kijkami nordic walking. Taka aktywność wzmacnia mięśnie, które są gorsetem utrzymującym stawy. Bez silnych mięśni nie ma zdrowych stawów. Poza tym nordic walking odciąża stawy, można więc maszerować dłużej.

Reklama

Pływanie w morzu lub jeziorze również dobrze wpływa na stawy. Ważne, żeby woda była ciepła.

Kąpiele słoneczne (zawsze pamiętaj o ochronie skóry preparatem z wysokim filtrem!) działa na stawy jak rozgrzewający, przeciwbólowy kompres. Jeśli czujesz się wyczerpana, zmęczona nie tylko fizycznie, ale też emocjonalne, nabierzesz sił nad jeziorami i na nizinach. Ich zaletą jest łagodny klimat, który nie stanowi dodatkowego obciążenia dla organizmu (na adaptację wystarczają 2-3 dni). Na nizinach panuje stabilne ciśnienie atmosferyczne, nie ma nagłych zmian pogody, a w lasach - silnych wiatrów.

Korzystaj z darów lasu, zbierając i jedząc czarne jagody. Zawierają one mnóstwo silnych przeciwutleniaczy, które zapobiegają starzeniu się organizmu i działają przeciwnowotworowo. W jagodach znajdziesz też luteinę, która korzystnie wpływa na wzrok. Pamiętaj, aby starannie umyć jagody przed jedzeniem.

Wygimnastykowany mózg i zdrowa tarczyca

Wakacyjne wyjazdy możesz z powodzeniem wykorzystać także do tego, aby potrenować swój mózg. Dzięki intelektualnej gimnastyce powstaną nowe połączenia nerwowe. To zapobiega zmianom tzw. degeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera.

Rozwiązuj krzyżówki, szarady, rebusy, najlepiej codziennie, zamiast np. oglądania telewizji.

W ciągu dnia, nawet jeżeli nigdzie nie wyjeżdżasz, wybierz się na spacer po okolicy. Ale zanim wyjdziesz, dobrze się przygotuj. Wyszukaj jakieś ciekawe miejsce (w książkach, w bibliotece, w internecie). Opisz trasę, narysuj mapkę.

Po drodze rób zdjęcia i zapisuj swoje wrażenia - co widzisz, co słyszysz, jakie zapachy czujesz. Po powrocie przygotuj relację. Nie umiesz korzystać z komputera? Naucz się na wakacyjnym kursie! To wszystko doskonałe ćwiczenia dla umysłu. Odmłodzisz swój mózg o co najmniej kilka lat.

Jeśli możesz - wyjedź za granicę, najlepiej samodzielnie. Wyszukaj w internecie tanie loty, znajdź niedrogą kwaterę. Jeśli nie korzystasz z internetu, poproś kogoś zaufanego o pomoc, patrząc jak to robi, nauczysz się sama. Przed wyjazdem koniecznie trenuj rozmówki. Naucz się na pamięć jak najwięcej zwrotów.

Wyjazd nad morze i spacery brzegiem przyniosą korzyści, jeśli masz niedoczynność tarczycy lub masz za mało jodu (np. nie używasz jodowanej soli).

Uregulowane ciśnienie i złagodzona nerwica

Spacery po lasach i łąkach, zieleń i refleksy świetlne (filtrowane przez gałęzie drzew światło słoneczne) doskonale wpływają na psychikę, uspokajają i obniżają ciśnienie. Umiarkowany klimat równin nie wywołuje tak silnych reakcji organizmu jak nad morzem czy w górach, co dodatkowo łagodzi skołatane nerwy i pozwala dobrze wypocząć.

Świat & Ludzie

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL